ՄԱԿ ԱԽ անդամները Սիրիայի իշխանություններից բոլոր ավիաբազաների մուտքի հասանելիություն են պահանջել
ԱՄՆ–ը, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան սիրիական իշխանություններից պահանջել են ՄԱԿ միասնական հանձնաժողովին ու ՔԶԱԿ–ին բոլոր օդանավակայանների մուտքի հասանելիություն տրամադրել, որտեղից կարող էին ինքնաթիռներ մեկնել քիմիական զենքով։ Այս մասին «Life.ru»–ին հայտնել են ՄԱԿ–ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունից։
«Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են անհապաղ համապատասխան ավիաբազաների մուտքի հասանելիություն տրամադրել, որտեղից կարող էին քիմիական հարվածների համար թռիչքներ իրագործվել»,–ասվում է «եռյակի» առաջարկած նոր բանաձևում։
Բացի այդ, հանձնաժողովի անդամները պետք է ստանան թռիչքների ծրագրերը և ցանկացած տեղեկատվություն օդային գործողությունների մասին, այդ թվում՝ ապրիլի 4–ին իրականացված, երբ գրոհի ենթարկվեց Իդլիբի Խան Շեյհուն քաղաքը։

Члены СБ ООН потребовали от властей Сирии предоставить доступ на любые авиабазы
США, Великобритания и Франция потребовали от сирийских властей предоставить совместной комиссии ООН и Организации по запрещению химического оружия доступ на аэродромы, откуда могли вылетать самолёты с химическим оружием. Об этом изданию «Life» сообщили в постоянном представительстве России при ООН.
«Власти Сирийской Арабской Республики обязаны незамедлительно предоставить доступ к соответствующим авиационным базам, откуда могли быть совершены вылеты для нанесения ударов с применением химических веществ в качестве оружия», – говорится в предложенном «тройкой» новом проекте резолюции.
Кроме того, члены комиссии должны получить планы полётов, полётные журналы и любую другую информацию о воздушных операциях, в том числе за 4 апреля, когда атаке подвергся город Хан-Шейхун в провинции Идлиб. Это, уверены авторы документа, должно помочь проведению расследования.