Իտալիայի խորհրդարանում առաջարկել են ԵՄ–ից անկախանալու մասին որոշում ընդունել
Իտալիայի խորհրդարանում առաջարկել են փոփոխել երկրի Սահմանադրությունը և Հռոմին վերադարձնել Եվրամիությունից անկախ կարգավիճակը, որպեսզի Իտալիան կարողանա ինքնուրույն քաղաքական որոշումներ կայացնել։ Այս մասին հայտնում է RT–ն։
Նախագծի հեղինակներից մեկն իշխող «Իտալիայի եղբայրներ» աջերի կուսակցության անդամ Ինյացիո Լա Ռուսսան է։ Վերջինը կարծում է, որ ԵՄ երկրները պարտավոր են վերադարձնել իրենց ինքնիշխանությունը, քանի որ ԵՄ ղեկավարության կողմից թելադրված քաղաքականությունը հակասում է քաղաքացիների շահերին։
Նախագծում նշվում է, որ եվրոպական ժողովուրդները դժգոհ են ԵՄ սահմանած տնտեսական, արժութային, սոցիալական սահմանափակումներից։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ ապրիլի սկզբին հազարավոր մարդիկ էին դուրս եկել Հռոմի փողոցներ՝ մասնակցելու ընդդեմ Եվրամիությանն անցկացվող ցույցերին։

В парламенте Италии предложили вернуть Риму политическую независимость от ЕС
В парламенте Италии предложили внести поправки в конституцию страны, согласно которым Риму может вернуться независимость от Европейского союза в вынесении самостоятельных политических решений, сообщает RT.
Отмечается, что одним из авторов проекта выступил челн правой партии «Братья Италии» Иньяцио Ла Русса.
«Настоящий законопроект предусматривает пересмотр формулировок статей конституции, и по существу призван вернуть изначальное содержание конституции, как ее сформулировали отцы-основатели», – говорится в тексте документа.
Ла Русса считает, что страны ЕС обязаны вернуть себе суверенитет, так как политика, диктуемая руководством Евросоюза, противоречит интересам граждан.
«Это становится еще более актуальным, если принять во внимание растущее недовольство европейских народов правилами, экономическими, валютным и социальными ограничениями, установленным ЕС зачастую в ущерб национальным интересам», – отмечается в проекте.