ԱՄՆ–ում դատական հայց են ներկայացրել սաուդյան ընկերությունների դեմ սեպտեմբերի 11–ի ահաբեկչության համար
Ավելի քան 2 տասնյակ ամերիկյան ապահովագրական կազմակերպություն դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ Սաուդյան Արաբիայի 2 բանկի և մի քանի ընկերությունների ու բարեգործական կազմակերպությունների, որոնցից պահանջում է 4,2 մլրդ դոլար 2001–ի սեպտեմբերի 11–ի ահաբեկչության համար։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Ըստ ԱՄՆ ապահովագրական կազմակերպությունների՝ Սաուդյան Արաբիայի բանկերն ու ընկերությունները կապված են ահաբեկչական «Ալ–Քաիդա» խմբավորման նախկին առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենի ընտանիքի հետ. ԱՄՆ ընկերությունները նրանց մեղադրում են ահաբեկչությանը մեղսակցելու մեջ։
«Առանց այդ կազմակերպությունների օգնության՝ «Ալ Քաիդայի» գրոհայինները չէին կարող բարեհաջող կերպով ծրագրել, կոորդինացնել ու իրականացնել սեպտեմբերի 11–ի գրոհները»,–ասվում է հայցում։
Ամերիկյան ապահովագրական ընկերությունները պահանջում են փոխհատուցել իրենց կողմից ահաբեկչությունից տուժածներին վճարված բոլոր ծախսերը։

В США подали иск против саудовских компаний из-за терактов 11 сентября
Более двух десятков американских страховых организаций подали иск на общую сумму $4,2 млрд против двух банков, а также компаний и нескольких благотворительных организаций Саудовской Аравии в связи с терактами 11 сентября 2001 года, передает «Reuters».
По мнению страховых организаций США, банки и компании Саудовской Аравии связаны с семьей бывшего лидера запрещенной в России террористической группировки «Аль-Каида» Усамы бен Ладена, пишет агентство.
Как сообщает «Reuters», эти организации обвиняются в «пособничестве» терактам, которое выразилось в действиях «в поддержку «Аль-Каиды».
«Без помощи этих организаций боевики «Аль-Каиды» не смогли бы успешно спланировать, координировать и осуществить теракты 11 сентября», т– говорится в иске.
Согласно документу, американские компании требуют компенсировать все издержки, которые были выплачены пострадавшим в результате терактов.
Ранее, в марте этого года около 800 человек, в числе которых пострадавшие при теракте 11 сентября 2001 года и их родственники, подали коллективный иск против Саудовской Аравии. По мнению авторов иска, власти королевства причастны к поддержке террористов, совершивших атаку на башни-близнецы в Нью-Йорке.