Հարցում. ռուսաստանցիների 30%–ը սկսել է վատ վերաբերվել Թրամփին
Վերջին ամսվա ընթացքում ռուսաստանցիները սկսել են վատ վերաբերվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն՝ Հասարակական կարծիքի հարցման համառուսական կենտրոնի տվյալները վկայակոչելով։
Ըստ այդմ՝ Թրամփի նկատմամբ բացասական տրամադրված ռուսաստանցիների թիվն աճել է՝ հասնելով 39%–ի։ Ամերիկացի առաջնորդի հանդեպ դրական է տրամադրված ռուսաստանցիների 13%–ը։
Նշվում է, որ ԱՄՆ–ը ռուսաստանցիների մոտ անվստահություն (31%), հիասթափություն (19%), անտարբերություն (29%) է առաջացնում, ԱՄՆ–ի հետ սկսել է հույսեր չկապել ՌԴ քաղաքացիների 11%–ը, հարգանքը կորցրել է 6%–ը, 5%–ն էլ այլևս չի համակրում Թրամփին։
«ԱՄՆ–ի կողմից Սիրիան հրթիռակոծելը «սառը ցնցուղ» էր ռուսաստանցիների մեծ մասի համար, որոնք ռուս–ամերիկյան հարաբերությունների բարելավման հույս ունեին ԱՄՆ նախագահի փոփոխությունից հետո։ Թրամփի ագրեսիվ պահվածքը վերստին անվստահություն ու անբարյացկամություն է առաջացրել ԱՄՆ–ի նկատմամբ, որոնք բնորոշ էին ռուս հանրությանը վերջին 2 տասնամյակների ընթացքում»,– հայտարարել է Հասարակական կարծիքի հարցման համառուսական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը։

Около 30% россиян стали хуже относиться к Трампу – опрос
Россиян стали хуже относиться к президенту США Дональду Трампу за последний месяц. Это следует из результатов опроса, проведенного Всероссийским центром изучения общественного мнения, передает РИА «Новости».
По данным ВЦИОМ, доля респондентов, заявивших об отрицательном отношении к американскому президенту, увеличилась с 7 до 39%. Сохраняют положительное отношение к Трампу 13% отвечавших, против 38% месяц назад. Среди эмоций, которые вызывает лидер США у россиян, – недоверие (31%), разочарование (19%), а также безразличие (29%). Он также стал реже вызывать в людях надежду (11%), уважение (6%) и симпатию (5%).
«Ракетный удар США по Сирии стал «холодным душем» для значительной части россиян, еще недавно рассчитывавших на улучшение российско-американских отношений благодаря смене президента в Вашингтоне. Агрессивное поведение Дональда Трампа воскресило недоверие и недоброжелательность по отношению к Америке, характерное для российского общества в последние два десятилетия», – заявил генеральный директор ВЦИОМ Валерий Федоров.
В опросе приняли участи 1,2 тыс. россиян, он проводился 11–12 апреля 2017 года, уровень допустимой статистической погрешности – 3,5%.