Մինչև վերջ մնալու մոլուցքը
Թուրքիայում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում այդ պետությունը խորհրդարանականից կդառնա նախագահական:
Խոսվում է այն մասին, որ հանրաքվեն կեղծվել է փոքր քաղաքներում ու գյուղերում (փաստորեն, մի տնից չենք, բայց մի հալի ենք. Հայաստանում էլ նոր Սահմանադրությունն «անցավ» հիմնականում գյուղական համայնքների օգնությամբ):
Պաշտոնական տվյալներով՝ Թուրքիայում Էրդողանի սահմանադրությանն «Այո» է ասել ընտրողների 51 տոկոսից ավելին: Այդպիսով Էրդողանը հնարավորություն ստացավ մինչև վերջ (Գալուստ Սահակյանի ականջը կանչի), այսինքն՝ ցմահ մնալ իշխանության ղեկին: Կհաջողվի՞ դա նրան, թե՞ ոչ, այլ հարց է:
Էրդողանին «Ոչ» ասացին Թուրքիայի մեծ քաղաքները, ներառյալ՝ մայրաքաղաքը: Դա նշանակում է, որ Թուրքիայի առաջադեմ հատվածը դեմ էր քեմալիզմի վերացմանը և կողմ՝ աշխարհիկ պետության մոդելին ու եվրաինտեգրմանը: Էրդողանն առաջարկում է թեքվել դեպի իսլամն ու կոշտացնել իշխանական ուղղահայացը:
Թուրքական իշխանությունը նոր բան չի անում. բոլոր ավտորիտար ռեժիմների ղեկավարները մտածում են իշխանության ղեկին ցմահ մնալու մասին: Մի տեղ դա արվում է նախագահական կամ կիսանախագահական մոդելից խորհրդարանականին անցում կատարելով կամ հակառակը, մեկ այլ տեղ՝ անսահմանափակ քանակությամբ նախագահ դառնալու սահմանադրական հնարավորություն ստեղծելով: Տարբեր են իշխանությունը պահելու մեթոդներն ավտորիտար ռեժիմներում, բայց նույնն է ավտորիտար ղեկավարների նպատակն ու մոտիվացիան՝ ցմահ մնալ իշխանության ղեկին, քանզի իշխանության կորուստն ավելին է, քան պաշտոնազրկումը:
Մեր տնաբույծ ավտորիտար ղեկավարի մոտ էլ կա իշխանության ղեկին ցմահ մնալու ցանկություն, բայց ի տարբերություն իր կոլեգաների, որոնք անձնական շահը փորձում են համադրել հանրային ու պետական շահի հետ՝ ՀՀԿ ղեկավարի մոտ իսպառ բացակայում է անձնականից դուրս որևէ բան:
Լուկաշենկոն, Ալիևը, Էրդողանը, Պուտինը, Նազարբաևը և մյուս «ցմահները» ինչ-որ պետական գաղափար են դնում իրենց իշխանության հիմքում և փորձում կյանքի կոչել այն (թողնենք այն հարցը, թե որքանով է այդ գաղափարն ընդունելի կամ անընդունելի, կամ որքանով է այդ գաղափարն օգտակար կամ վնասակար), բայց Սերժ Սարգսյանի դեպքում չկա որևէ պետական առաքելություն: Նրա մոտ կա օրվա կուրսով շարժվելու ծրագիր և աթոռը պահելու գերնպատակ: Ուրիշ ոչինչ:

Мания оставаться до конца
По результатам прошедшего в Турции референдума по конституционным изменениям страна перейдет от парламентской к президентской форме правления.
Заявляется о том, что референдум был сфальсифицирован в малых городах и селах (фактически, мы – коллеги по участи: новая Конституция в Армении тоже «прошла» в основном при помощи сельских общин).
По официальным данным, конституции Эрдогана «Да» сказали более 51 процента проголосовавших. Тем самым Эрдоган получил возможность оставаться у руля власти до конца (да услышит нас Галуст Саакян), то есть пожизненно. Удастся это ему или нет – вопрос совсем другой.
«Нет» Эрдогану сказали в крупных городах страны, включая столицу. Это означает, что прогрессивная часть Турции против упразднения кемализма и за модель светского государства и евроинтеграцию. Эрдоган же предлагает уклон в сторону ислама и укрепление вертикали власти.
Ничего нового турецкие власти не предлагают: все руководители авторитарных режимов думают о пожизненном пребывании у власти. В одном месте это реализуется посредством перехода от президентской или полупрезидентской формы правления к парламентской, и наоборот, а в другом – путем снятия ограничений на количество сроков избрания. В авторитарных режимах методы удержания власти различны, но зато схожи цели и мотивации авторитарных руководителей – пожизненное пребывание у власти, утрата которой для них является чем-то большим, чем просто потеря поста.
У нашего доморощенного авторитарного руководителя тоже есть желание пожизненного пребывания у руля власти, но, в отличие от своих коллег, которые пытаются сочетать свои личные интересы с общественными и государственными интересам, у руководителя РПА полностью отсутствует что-либо за рамками личного.
Лукошенко, Алиев, Эрдоган, Путин, Назарбаев и остальные «пожизненные» закладывают в основу своей власти какую-то государственную идеологию и пытаются ее реализовывать (оставим пока, насколько эта идеология приемлема или нет, либо насколько она полезна или вредна), но в случае с Сержем Саргсяном никакой государственной миссии не присутствует. У него есть план движения курсом дня и сверхцель по удержанию своего кресла – не более.