«Ես զբաղված եմ». Դուտերտեն մերժել է Թրամփի հրավերը
Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն պատասխանել է ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի անսպասելի հրավերին։ Այս մասին հայտնում է «Yahoo News»–ը։
«Ես զբաղված եմ։ Չեմ կարող հստակ խոստում տալ։ Ես պետք է Ռուսաստան գնամ, Իսրայել»,–ասել է ֆիլիպինցի առաջնորդը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Թրամփը «բարեկամական զրույցի» ընթացքում նրան Սպիտակ տուն էր հրավիրել՝ առանց Պետդեպի և ԱԽ–ի հետ խորհրդակցելու, որոնց անհանգստացրել էր այդ փաստը։ Վերջինները դատապարտում են Դուտերտեի վարած քաղաքականությունը, բազմաթիվ մահապատիժները նրա իշխանության օրոք։

Дутерте ответил на приглашение Трампа: «Я занят»
Президент Филиппин Родриго Дутерте ответил на неожиданное приглашение президента США Дональда Трампа посетить Белый дом, передаёт «Yahoo News».
«Я занят. Я не могу дать точного обещания. Я должен поехать в Россию. Я должен поехать в Израиль», – приводит издание слова филиппинского лидера.
Напомним, что ранее Трамп в ходе «дружеской беседы» пригласил главу Филиппин Дутерте в Белый дом, не посоветовавшись при этом с Государственным департаментом или Советом национальной безопасности США. Жест американского президента вызвал критику со стороны правозащитных организаций, поскольку Дутерте не раз обвиняли в поддержке наркоторговли, запугивании прессы и политических оппонентов.