ԱՄՆ կոնգրեսը նոր պատժամիջոցներ չի պատրաստում Ռուսաստանի դեմ
ԱՄՆ սենատոր Բոբ Քորքերը հայտարարել է, որ Սենատի՝ արտասահմանյան հարցերով իր ղեկավարած հանձնաժողովը նոր պատժամիջոցներ չի պատրաստում Ռուսաստանի դեմ։
«Մենք չենք ծրագրում հակառուսական նոր պատժամիրջոցներ։ Հանձնաժողովի ավագ դեմոկրատն ու ես հստակ գիտենք՝ ինչ անել հետագայում։ Մենք պատժամիջոցների նախագիծ ենք պատրաստելու Իրանի դեմ», – «Politico»–ին ասել է օրենսդիրը։
Միաժամանակ, Քորքերը նշել է, որ հանձնաժողովը նախաձեռնություն է մշակում «Եվրոպայում Ռուսաստանի գործողությունների» հետ չհամաձայնելու հարցով, սակայն չի հստակեցրել՝ ինչի մասին է խոսքը։
Քորքերը նաև հաղորդել է, որ սպասելու են ամերիկյան ընտրություններին Մոսկվայի հնարավոր մասնակցությունը պարզելու հարցով տարվող հետաքննության արդյունքներին։ Մինչ այդ հակառուսական նոր պատժամիջոցներ սահմանելը նա աննպատակահարմար է անվանել։

Сенат США не готовит новые антироссийские санкции
Американский сенатор Боб Коркер сообщил, что возглавляемый им комитет по иностранным делам Сената США не готовит новых антироссийских санкций, передает «Life».
«Мы не планируем готовить законопроект о санкциях в отношении России. Старший демократ в комитете и я твёрдо убеждены относительно того, что делать дальше: мы подготовим проект санкций против Ирана», – сообщил законодатель изданию «Politico», уточнив, что документ будет готов к концу нынешнего рабочего периода.
Вместе с тем, по словам Коркера, комитет прорабатывает инициативу по «выражению несогласия с действиями России в Европе». Сенатор не пояснил, о чём именно в данном случае идёт речь. Он рассчитывает, что нынешняя администрация США, которую «народ опасался», не станет пытаться отменить санкции в отношении России.
Коркер сообщил, что подождёт результатов расследования по поводу приписываемого Москве вмешательства в американские выборы. До этого говорить о вариантах введения новых антироссийских санкций он посчитал нецелесообразным.