Ըստ Տուրչինովի՝ Ռուսաստանը պատրատվում է հարձակվել Լեհաստանի ու Լիտվայի վրա
Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Տուրչինովը կարծում է, որ «Արևմուտք-2017» ռուս–բելառուսական զորավարժությունների ընթացքում ՌԴ զինվորականները Լիտվայի ու Լեհաստանի վրա հարձակվելու ծրագիր են մշակում։ Այս մասին գրում է «Лига.net»–ը։
Տուրչինովի խոսքով՝ ծրագրվում է ստեղծել կալինինգրադյան միջանցք, որը չի կարող իրականություն դառնալ առանց Լեհաստանի ու Լիտվայի դեմ ագրեսիայի։
«Արևմուտք–2017» զորավարժությունները կայանալու են ս.թ. սեպտեմբերին։ Դրանք անցկացվելու են ՌԴ և Բելառուսի մի քանի հրաձգարաններում։
«life.ru»–ն հիշեցնում է՝ ապրիլին էլ Տուրչինովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է 2–3 ժամից հարձակվել Ուկրաինայի վրա։

Турчинов подозревает Россию в подготовке нападения на Польшу и Литву
Секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Александр Турчинов считает, что в ходе российско-белорусских учений «Запад-2017» военные России отработают нападение на Литву и Польшу, передает «Life».
«В замысле учений также предполагается отработка создания калининградского коридора, что в реальности невозможно без агрессии против Литвы и Польши», – приводит его слова портал «Лига.net».
В свою очередь, глава Генштаба ВСУ Виктор Муженко заявил, что украинская армия тщательно планирует свои действия в связи с российско-белорусскими учениями.
«Обработаны планы и замыслы, которые касаются не только ВСУ», – сказал он.
Учения «Запад-2017» запланированы на сентябрь этого года. Они будут проводиться на нескольких полигонах России и Белоруссии.