Մայիսի 15-ը Ընտանիքի միջազգային օրն է
ՄԱԿ­ Գլխավոր վեհաժողովի որոշմամբ՝ 1994 թվականից սկսած՝ ամեն տարի մայիսի 15-­ը նշվում է որպես Ընտանիքի միջազգային օր:
Հայաստանում այս տոնն ամրագրվել է «Հայաuտանի Հանրապետության տոների և հիշատակի oրերի մաuին» ՀՀ օրենքում՝ 2011թ.:
Օրվա նպատակն է հասարակության ուշադրությունը հրավիրել ընտանիքի բազմաթիվ խնդիրներին։ Երբ ոտնահարվում են մեկ ընտանիքի իրավունքները, ապա վտանգվում է համամարդկային ընտանիքի միասնությունը, որի անդամ են հանդիսանում առանձին ընտանիքները:
Ընտանիքը պետության փոքր մոդելն է։ Այն, որպես հասարակության հիմնական տարր, եղել և մնում է մարդկային արժեքների, մշակույթի պահպանողը: Բոլոր ժամանակներում պետության զարգացումը դատել են հասարակության մեջ ընտանիքի զարգացման աստիճանից ու ընտանիքի հանդեպ պետության վերաբերմունքից:
Ընտանիքը սիրո, հարգանքի, հանդուրժողականության աղբյուր է, որի հիման վրա էլ ձևավորվում է քաղաքակիրթ հասարակությունը։
Ընտանիքի օրը տոնում են Սլովակիայում, Լիտվայում, Լատվիայում, Տաջիկստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում, Հունաստանում և այլ պետություններում։

Сегодня отмечается Международный день семьи
Ежегодно 15 мая по решению Генеральной Ассамблеи ООН во всем мире отмечается Международный день семей.
Еще в 1989 году, чтобы обратить внимание общественности разных стран на многочисленные проблемы семьи, ГА ООН провозгласила 1994 год Международным годом семьи. 20 сентября 1993 года ассамблея приняла резолюцию о Международном годе семьи, в которой также отмечалось, что начиная с 1994 года 15 мая ежегодно будет отмечаться как Международный день семей. В резолюции указывалось, что празднование этого дня предоставляет возможность привлечь внимание органов государственной власти, местного самоуправления, СМИ и общественности к проблемам семьи, к проведению мероприятий, целевых акций в поддержку семьи.
Провозглашение Международного дня семей стимулировало проведение ряда пропагандистских мероприятий, включая национальные дни семьи. Во многих странах проведение таких дней дало возможность определить различные области, представляющие интерес для семей и имеющие для них определенное значение. К их числу относятся тематические практикумы и конференции, радио и телепрограммы, газетные публикации и программы в области культуры.