Լուծարվել է «Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը»
Ռուսաստանի Դաշնության գերագույն դատարանը, բավարարելով ՌԴ արդարադատության նախարարության հայցը` վճիռ է կայացրել «Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրես»-ը լուծարելու վերաբերյալ:
Այս մասին, հայտնում է ադրբեջանական azadliq.info լրատվական գործակալությունը:
«Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրես»-ի լուծարման պատճառը եղել է նրա կանոնադրության անհամապատասխանությունը ՌԴ օրենսդրությանը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արդարադատության նախարարությունը վերահսկողական գործունեության կազմակերպման շրջանակններում ստուգում է անցկացրել կոնգրեսում և պարզել, որ կազմակերպության կանոնադրությունը չի համապատասխանում ՌԴ օրենսդրությանը:
Արդարադատության նախարարությունը կանոնադրական անհամապատասխանությունները շտկելու վերջնաժամկետ է սահմանել 2016-ի հոկտեմբերի 17-ը:
Նշված ժամկետում կոնգրեսի կողմից անհրաժեշտ շտկումները չկատարելու պատճառով արդարադատության նախարարությունը կազմակերպությունը լուծարելու վերաբերյալ հայց է ներկայացրել գերագույն դատարան, որն էլ բավարարվել է:
Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը հիմնվել է 2001-ին:
Ներկայումս Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը Ռուսաստանի 67 մարզերում ունի 73 մարզային գրասենյակներ:
ՌԴ արդարադատության նախարարությունը կոնգրեսի լուծարման պահանջով հանդես է եկել, քանի որ կազմակերպությունը իր գործունեության ընթացքում բազմիցս խախտել է Ռուսաստանի օրենսդրությունը:
Կոնգրեսի լուծարման վերաբերյալ տեղեկությունները լուրջ իրարանցում են առաջացրել թե՛ Ադրբեջանում, թե՛ ռուսաստանաբնակ ադրբեջանցիների շրջանում:

В России ликвидировали «Всероссийский азербайджанский конгресс»
Верховный суд России по иску Минюста ликвидировал общественную организацию «Всероссийский Азербайджанский конгресс» (ВАК), так как ее устав не соответствовал российскому законодательству.
«Удовлетворить заявление Министерства юстиции РФ о ликвидации «Всероссийского Азербайджанского конгресса»», – передает ТАСС решение судьи.
Минюст отмечал, что при проверке организации обнаружилось, что наименование организации, вопреки российским законам, не содержит указания на характер ее деятельности. Также сведения о лицах, которые имеют право действовать от имени организации, не соответствуют сведениям об организации, содержащимся в ЕГРЮЛ.
В адрес президиума организации неоднократно направлялись предупреждения с обязательством устранить выявленные нарушения. Срок истекал 17 октября 2016 года. Нарушения так и не были устранены, поэтому Минюст обратился в Верховный суд.
В ВАК утверждают, что попытки устранить нарушения предпринимались, однако Минюст новый документ якобы не утверждал. А ликвидацию организации в ВАК называют «несоразмерной мерой».
«В результате этого решения трехмиллионная азербайджанская диаспора в Москве останется без руководства», – сказал представитель организации.
Решение пока не вступило в силу, оно может быть обжаловано в течение месяца в апелляционной инстанции.