Չավուշօղլու. «Եթե Գերմանիան ցանկանա հեռանալ Ինջիրլիքից, ուրեմն «բարի ճանապարհ»»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն արձագանքել է Ինջիրլիք ռազմաբազայից գերմանացի զինվորներին դուրս բերելու մասին Գերմանիայի բարձրաստճան պաշտոնյաների հայտարարություններին:
Այս մասին գրում է «ermenihaber.am»–ը՝ հիշեցնելով՝ երբ Թուրքիայի իշխանությունները արգելեցին գերմանացի պատգամավորներին հանդիպել Ինջիրլիքում ծառայություն անցնող գերմանացի զինվորների հետ, գերմանացի մի շարք պաշտոնյաներ սկսեցին խոսել իրենց զինվորների դուրսբերման մասին: Մասնավորապես, կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ գերմանացի զինվորների համար Ինջիրլիքի փոխարեն այլընտրանքային տարբերակ կարող է լինել Հորդանանը:
«Եթե Գերմանիան ցանկանում է Ինջիրլիքից դուրս գալ, նրանց չենք աղաչի, որ մնան: Երբ նրանք ցանկացան գալ, մենք օգնեցինք, եթե ցանկանան հեռանալ, ուրեմն՝ «բարի ճանապարհ»»,-ըստ BBC լրատվամիջոցի թուրքական ծառայության` ասել է Չավուշօղլուն` թուրքական NTV հեռուստալիքի եթերով։
Չավուշօղլուն անդրադարձել է նաև Ռաքքայի օպերացիային, ինչպես նաև խոսել է ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի քրդերին ռազմական օգնություն տրամադրելու հարցի շուրջ:
«Այնտեղ, որտեղ կան Սիրիայի քրդական ուժերը, օրինակ՝ Ռաքքայի օպերացիայում, մենք չենք կարող լինել: Մեր նախագահը դա շատ պարզ և հստակ փախանցեց ԱՄՆ-ի նախագահին և պատվիրակությանը փոխանցեց: Նա նաև նշեց, որ մենք պայքարելու ենք Սիրիայի քրդական ուժերի դեմ, համապատասխան միջոցներ ենք կիրառելու և կարող ենք նույնիսկ հարվածել»,-հավելել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։

Чавушоглу: «Если Германия хочет покинуть авиабазу, то может сделать это»
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу прокомментировал возможность вывода сил немецкого бундесвера с авиабазы «Инджирлик» в Турции, сообщает «Anadolu».
«Германия может действовать по своему усмотрению. Мы не собираемся умолять Берлин», – подчеркнул Чавушоглу, напомнив, что немецкая сторона в свое время сама выступила за размещение своих сил на авиабазе «Инджирлик», и Анкара пошла в этом вопросе навстречу.
«Однако Берлин должен четко уяснить, что процессы не будут протекать так, как того хочет Германия. Если они хотят покинуть авиабазу, то могут сделать это», – резюмировал глава МИД Турции.
Ранее немецкий канцлер Ангела Меркель заявила, что все 260 военных немецкой армии, размещенные на авиабазе «Инджирлик» НАТО в Турции, могут быть отправлены на Ближний Восток. Причиной тому она назвала антигерманский курс турецкого лидера Реджепа Эрдогана. По словам канцлера, в настоящее время продолжаются переговоры с Анкарой. При этом власти Германии изучают альтернативные планы размещения солдат бундесвера.