Չինաստանն ԱՄՆ–ից 100 օր է խնդրել Հյուսիսային Կորեայի վրա ներգործելու համար
Չինաստանն ԱՄՆ–ից 100 օր է խնդրել Հյուսիսային Կորեայի վրա ներգործելու համար։ «Asahi»–ի փոխանցմամբ՝ այդ խոսակցությունը կայացել է դեռևս ապրլին ԱՄՆ և Չինաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Սի Ցզինպինի հանդիպման ժամանակ։
Բանն այն է, որ Չինաստանը ԿԺԴՀ–ի հիմնական առևտրային գործընկերն է։ Իր հերթին ԱՄՆ–ը պնդում է կոշտ միջոցների ձեռնարկումը Փհենյանի դեմ։
Վաշինգտոնը սպառնացել է, որ պատժամիջոցները կարող են վերաբերել նաև ԿԺԴՀ–ի հետ աշխատող չինական ընկերություններին։
Ի պատասխան՝ Չինաստանը 100 օր է խնդրել ԿԺԴՀ–ի վրա տնտեսության ոլորտում ներգործելու համար։ Նշվում է, որ տնտեսական սահմանափակումների հարցը քննարկվելու է G7–ի գագաթաժողովում Թրամփի և Ցզինպինի հանդիպմանը։

Китай попросил у США 100 дней для воздействия на Северную Корею
Китай попросил у США отсрочку в 100 дней для воздействия на КНДР. По данным японской газеты «Asahi», об этом шла речь во время апрельской встречи президента США Дональда Трампа и председателя КНР Си Цзиньпина.
Китай является основным торговым партнёром КНДР. США, в свою очередь, настаивают на введении жёстких мер в отношении Пхеньяна. Как пишет издание, Вашингтон пригрозил, что санкции могут отразиться и на китайских предприятиях, которые работают с КНДР – в таком случае они не смогут вести дела с США.
В ответ на эти условия Китай попросил 100-дневную отсрочку для экономического влияния на КНДР. По данным газеты, результаты этих мер будут обсуждаться во время встречи Трампа и Си Цзиньпина на саммите G7.