Շատերն են սիրում կանխատեսումներ անել: Ոմանք սպորտի ոլորտում են դա անում, ոմանք՝ եղանակի տեսության, ոմանք էլ՝ քաղաքականության: Վերջինիս դեպքում կանխատեսումները, որպես կանոն, չեն իրականանում, թեև Հայաստանում քաղաքականությունը դարձել է շատ կանխատեսելի:
Օրինակ՝ եթե Ահարոն Ադիբեկյանը ասուլիս է տալիս ու հայտարարում, որ սոցհարցումներով ՀՀԿ-ն այսքան կստանա, Բ26-ի սիրելի «Ելք»-ը՝ այսքան, իսկ «Երկիր Ծիրանին»՝ այսքան, ապա հեշտությամբ կարելի է կանխատեսել, որ հենց այդպիսի տոկոսներ էլ «կխփվեն»:
Հիմա արդեն դժվար չէ կանխատեսել, որ իշխանությունների իրականացրած ցանկացած կեղծիքից հետո «Ելք» դաշինքը մի քիչ կգոռգոռա, մի քիչ կկծի, մի քիչ կրկես ցույց կտա, բայց վերջում հավատարիմ հաճախորդի պես լեգիտիմ կհամարի այդ ամենը, քանզի դրա համար է աշխատավարձ ստանում:
Մեր քաղաքական կյանքում էլի կան կանխատեսելի բաներ, բայց ահա անկանխատեսելի է մոտ ապագան, ասենք՝ առաջիկա 30-40 տարին (մինչև 2040 թվականը կարծես կանխատեսվել է արդեն):
Փորձենք լրացնել բացը և կանխատեսել, թե ինչ կլինի, ասենք, 2060 թվականին:
Եվ այսպես, իշխող ուժն ընտրություններին կմասնակցի «Առողջություն, երջանկություն, բարի բախտ» կարգախոսով:
Ռեյտինգայինի փոխարեն ներդրված մայլայական համակարգն է՛լ ավելի կժողովրդավարացնի մեր ընտրական մշակույթը, քանզի ամեն մի մայլի տղա ավելի մոտ կկանգնի իր բնակիչներին:
Ընտրակաշառքները կօրինականացվեն, և նախկին «Երևան» կինոթատրոնի մոտ պատգամավորության թեկնածուների վստահված անձինք փողոցում կսկեն ձայներ գնել «Քվե առնեմ դրամով» գոռալով: Քվե վաճառողներն էլ, բնականաբար, կկարողանան նույն վայրում սակարկություն անել՝ «Քվե ծախեմ դրամով, ռուսականով ու դոլարով» բառերը շուրթերին: Երեկոյան ժամերին ընտրողները կկարողանան իրենց ձայները վաճառել արդեն ոչ թե միջնորդավորված, այլ ուղղակիորեն թեկնածուներին: Վերջիններս դեպքի վայր կժամանեն իրենց մայլայական թիմակիցներով. սեքսն ընտրողների հետ այդ դեպքում կդառնա բարձրակարգ:
Ահարոն Ադիբեկյանն ասուլիս կտա և կհայտարարի, որ սոված ժողովուրդը պետք է ընտրի իրեն սովածության հասցրածներին, քանզի մերոնք պահպանողական են: Ընտրողներն իրենց ձայնը կտան իշխող ուժին՝ «Սոված են պահում, նշանակում է՝ սիրում են» կարգախոսի շրջանակներում:
Սուպերընդդիմադիր «Մուտք» դաշինքի համար իշխանական ուժը նույնպես փող, նաև՝ կուտ կբաժանի, բայց այնպես, որ սրանք շատ չհաբռգեն և ուրախանան, որ անկապ «Ելք կար, մուտք կա» գոռալով մտել են ԱԺ դարպասներից ներս և օգտվում են խորհրդարանի էժանանոց բուֆետից:
2060-ին մեր երկրի ՀՆԱ-ն կլինի 600 տրիլիոն ... դրամ, որը նախորդ մի քանի տասնամյակում արձանագրված հիպերինֆլյացիայի հետևանք է լինելու:
Իշխող ուժը կխոստանա, որ 2100-ին, այսինքն՝ «գոլդ» համարներ հիշեցնղ տարեթվին մեր ՀՆԱ-ն կդառնա 600 տրիլիոն դոլար, եթե, իհարկե, կողքից չնավսեն: Իսկ նավսողներ, ինչպես հասկանում եք, միշտ էլ կգտնվեն:

Многие любят прогнозировать. Некоторые делают это касательно спорта, другие – погоды, а третьи – политики. В последнем случае прогнозы, как правило, не реализуются, хотя политика в Армении и стала весьма прогнозируемой.
Например, если Агарон Адибекян дает пресс-конференцию и заявляет, что, согласно соцопросам, РПА наберет столько-то процентов, любимый президентским дворцом «Выход» – столько, а «Страна абрикоса» – столько, то с легкостью можно догадаться, что именно такие проценты и будут «набиты».
Сейчас уже нетрудно спрогнозировать, что после каждой фальсификации властей альянс «Выход» немного пошумит, огрызнется, даст шоу, но в конце, подобно верному клиенту власти, посчитает всё это легитимным, так как именно за это и получает зарплату.
В нашей политической жизни есть и другие прогнозируемые вещи, зато непредсказуемо наше ближайшее будущее, скажем, на 30-40 лет (до 2040 года, кажись, всё предусмотрено).
Попытаемся восполнить этот пробел и спрогнозировать, что будет, к примеру, в 2060 году.
Итак, правящая сила примет участие в выборах под лозунгом «Здоровья, счастья, благополучия».
Внедренная вместо рейтинговой дворовая система еще более демократизирует нашу избирательную культуру, так как каждый дворовый авторитет станет еще ближе к жителям своей округи.
Избирательные взятки будут узаконены, и доверенные лица кандидатов в депутаты прямо на улице станут покупать возле бывшего кинотеатра «Ереван» голоса с выкриками «Куплю голоса за драмы». Продающие же голоса, естественно, смогут торговаться на том же участке со словами «Продам голоса за драмы, рубли и доллары». В вечерние часы избиратели смогут продавать свои голоса без посредников, самим кандидатам. Последние прибудут на место с дворовым окружением – «секс» с избирателями после этого станет первоклассным.
Агарон Адибекян даст пресс-конференцию и заявит, что голодный народ должен будет избрать доведших его до такого состояния, так как наши избиратели консервативны. Они проголосуют за правящую силу в рамках лозунга «Держат голодными – значит любят».
Супероппозиционный альянс «Вход» будет на подкорме у властной силы, но так, чтобы не слишком наглел и не особо радовался, что ему удалось пройти по ту сторону ворот НС, выкрикивая «Выход был, нашелся и вход», и начать пользоваться дешевым парламентским буфетом.
В 2060 году ВВП страны достигнет 600 триллионов… драмов, которые будут следствием зафиксированной за несколько предыдущих десятилетий гиперинфляции.
Правящая сила пообещает, что в 2100-ом, то есть в напоминающем «золотые» номера году ВВП будет 600 триллионов долларов, если, конечно, ненавистники не сглазят. Последние же, как понимаете, будут всегда.