Արարատի գագաթին Նոյյան տապանի տախտակներն են հայտնաբերվել
Չինաստանցի գիտնականներն աղմկահարույց գտածոյի մասին են հայտարարել։ Նրանք պնդում են, որ Արարատի գագաթին՝ ձյան շերտի և հրաբխային գոյացության տակ, հայտնաբերել են լեգենդար Նոյյան տապանի փայտյա բեկորները։ Այս մասին հայտնում է «vesti.ru»-ն։
Տախտակների լայնությունը մոտ 20 սմ է։ Նրանց վրա հատուկ ամրաններ կան։
Փորձագետները կարծում են, որ այդ բեկորները թվագրվում են մ․թ․ա 4800 թվականով։
Հատկանշական է, որ բեկորների հայտնաբերման վայրից մի քանի մետր այն կողմ գտնվում է սառցադաշտը, որի մակերեսի վրա ևս հայտնաբերվել են սառույցի մեջ մնացած կոնստրուկցիայի այլ մասեր։
Նշենք, որ Արարատի գագաթին Նոյյան տապանի մասերից գտել էին նաև 2010 թվականին, իսկ 2006-ին ամերիկացիները հայտարարել էին, թե դրա բեկորներից հայտնաբերել են Էվերեսթի գագաթին։
Սակայն ամեն անգամ մանրազնին հետազոտությունից հետո պարզվել է, որ դրանք Նոյյան տապանի հետ որևէ կապ չունեն։

На горе Арарат найдены доски от Ноева ковчега
Ученые из Китая заявили о сенсационной находке. Они утверждают, что на горе Арарат – под слоем снега и вулканических образований – обнаружены фрагменты древесины, являющиеся обломками легендарного Ноева ковчега.
Ширина досок составляет около 8 дюймов (20 сантиметров), причем, на них имеются особые крепления.
Эксперты полагают, что обломки относятся примерно к 4800 году до нашей эры.
Примечательно, что в нескольких сотнях метров от места находки располагается ледник, на поверхности которого были найдены вмерзшие в лед другие части конструкции, передает «Vesti.ru».
Ранее уже поступали сообщения об обнаружении фрагментов Ноева ковчега: в 2010 году их «находили» также на горе Арарат, а в 2006-м американцы заявляли, что нашли его обломки на Эвересте.
Однако каждый раз после тщательного анализа древесины выяснялось, что те обломки никакого отношения к Ноеву ковчегу не имеют.