Համացանցում են հայտնվել ԱՄՆ գրեթե 200 մլն ընտրողի անձնական տվյալները
ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության Ազգային հանձնաժողովի հետ աշխատող Deep Root Analytics կազմակերպությունն ազատ է թողել ամերիկացի 198 ընտրողների անձնական տվյալների բազայի հասանելիությունը։
Այդ տվյալները, մյուս տեղեկությունների հետ միասին, որոնք կազմում են 25 տերաբայթ, տեղադրվել են Amazon ծառայությունում և պաշտպանված չեն գաղտնաբառով։ Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, օգտահաշիվը հայտնաբերել է Upguard ընկերության մասնագետ Քրիս Վիկերին։ Նա խոստովանել է, որ երբեք չի հանդիպել նման քանակի չպաշտպանված տվյալների։
Հասանելի այդ ցուցակները պարունակում են ընտրողների անունները և հասցեները։
Գաղտնի տեղեկությունների ազատ հասանելիության ծավալներով այս դեպքն աննախադեպ է․ ավելի վաղ համացանցում հայտնվել էին 93 մլն մեքսիկացի ընտրողների տվյալները։

В Сеть попали данные почти 200 миллионов американских избирателей
Работавшая на Национальный комитет Республиканской партии США организация Deep Root Analytics оставила в свободном доступе базы данных с информацией о 198 миллионах американских избирателей.
Базы данных вместе с другими файлами общим объемом 25 терабайт были выложены на облачном сервисе Amazon и не защищены паролем, передает РИА Новости. Этот аккаунт обнаружил специалист фирмы Upguard Крис Викери. Он признался, что никогда раньше не сталкивался с таким объемом незащищенных данных.
Списки избирателей, оказавшиеся в открытом доступе, содержат их имена и адреса. Также оказались открытыми результаты некоторых исследований, которые в период президентских выборов 2016 года проводила компания Deep Root Analytics по заказу республиканского Национального комитета. Как уточняется в статье издании The Hill, с января 2015 по ноябрь 2016 года республиканцы заплатили Deep Root Analytics в общей сложности около миллиона долларов.