Սերժ Սարգսյանը պետական մրցանակներ է հանձնել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր գրականության եւ արվեստի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության 2009թ. պետական մրցանակներ է հանձնել գրականության և  հրապարակախոսության, երաժշտության, կերպարվեստի, ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության ոլորտների ներկայացուցիչներին, ում ստեղծագործությունները մրցութային հանձնախմբերը  ճանաչել են որպես լավագույններ:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է մրցանակակիրներին' գոհունակություն հայտնելով, որ պետական պարգեւների հանձնումն արդեն ավանդական բնույթ է կրում: «Ինձ համար սա շատ հաճելի պարտականություն է' մեկ անգամ եւս մեր պետության եւ ժողովրդի անունից երախտիքի ու գնահատանքի խոսքեր ասել այն մարդկանց, ովքեր զարգացնում են մեր մշակույթը, ովքեր, գոնե ժամանակակիցներիս կարծիքով, կարողացել են կերտել մնայուն ստեղծագործություններ:
Անշուշտ, ամենից կարեւոր դատավորը ժամանակն է, բայց մենք' ժամանակակիցներս պարտավոր ենք մեր գնահատականը տալ այն մարդկանց, ովքեր կարողանում են նոր շունչ հաղորդել մեր մշակույթի դարավոր ավանդույթներին: Եթե մենք դա չանենք, նշանակում է' մենք անհաղորդ ենք, ի վիճակի չենք նկատելու լավը: Ես վստահ եմ, որ վերջին տարիներին պետական մրցանակների արժանացած ստեղծագործությունների մեծ մասը, իրոք, բռնելու է ժամանակի քննությունը: Ես դրանում կասկած չունեմ: Այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հանձնախմբերի նախագահներին եւ անդամներին, որովհետեւ շատ հստակ պատկերացնում եմ, թե դուք ինչպիսի դժվարությունների առջեւ եք կանգնում: Փոքր պետություններում, մեր ավանդույթներն ունեցող եւ մեր ժողովրդի բնավորության գծերն ունեցող պետությունում շատ դժվար է ընտրություն կատարել, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ ցուցաբերվում է սկզբունքային մոտեցում: Այս առումով, իհարկե, ոչ միայն ընդունելի, այլեւ խրախուսելի է, որ հանձնախմբի անդամները, նախագահներն առաջարկություններ ունեն կապված հրամանագրի հետ: Մենք հաճույքով կընդունենք այդ առաջարկությունները»,-ասել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ժամանակն է, որպեսզի ընդլայնվի նաեւ պետական մրցանակների ընդգրկումը եւ սահմանվեն երկու նոր մրցանակներ' ճշգրիտ եւ բնական, հումանիտար եւ հասարակական գիտությունների բնագավառներում: Երկրի ղեկավարը հայտնել է, որ նաեւ որոշում է կայացվել մեծացնել մրցանակային ֆոնդը' կրկնապատկելով մրցանակակիրներին տրվող դրամական խրախուսանքի չափը:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ թեեւ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ծանր հարված հասցրեց Հայաստանին, եւ դրա հետ կապված դժվարությունները դեռեւս ամբողջովին հաղթահարված չեն, սակայն, այդ ամենով հանդերձ,  պետությունը պետք է անգամ նման դժվարին պահին չմոռանա գրականության, մշակույթի, գիտնականի դերակատարության կարեւորությունը եւ դա ցույց տա ոչ միայն խոսքով, այլեւ գործով:

Серж Саргсян вручил государственные премии РА 2009 года в области литературы и искусства
Государственные премии Республики Армения 2009 года в области литературы и искусства вручил сегодня президент Серж Саргсян представителям сфер литературы и публицистики, музыки, изобразительного искусства, архитектуры и градостроительства, чьи произведения конкурсной комиссией были признаны лучшими.
Президент Республики поздравил лауреатов, выразив удовлетворение, что вручение государственных премий уже носит традиционный характер. «Для меня это очень приятная обязанность, от имени нашего государства и народа еще раз сказать слова благодарности и признания тем людям, которые развивают нашу культуру, которые, хотя бы, по мнению наших современников, смогли создать вечные произведения.
Несомненно, самый важный судья - время, но мы, современники, обязаны дать свою оценку тем людям, которым удается придать новое дыхание многовековым традициям нашей культуры. Если мы это не сделаем, означает, что мы слепы и глухи, не в состоянии заметить хорошее. Я уверен, что большая часть произведений, удостоенных государственных премий в последние годы, действительно, выдержит экзамен времени. Я в этом не сомневаюсь. В этой связи хочу выразить благодарность председателям и членам комитетов конкурсной комиссии, потому что очень четко представляю, с какими трудностями вам приходится сталкиваться. В маленьких государствах, в таком государстве, как наше, имеющем такие традиции и характерные черты народа, очень трудно сделать выбор, и я очень рад, что проявляется принципиальный подход. В этом плане, конечно, не только приемлемо, но и достойно одобрения, что члены комитета, председатели имеют связанные с указом предложения. Мы с удовольствием примем эти предложения», - сказал президент.
Серж Саргсян отметил, что пришла пора расширить охват государственных премий и учредить две новые премии в областях точных и естественных, а также гуманитарных и общественных наук. Глава государства сообщил, что также принял решение увеличить премиальный фонд, удвоив размер денежных поощрений, выдаваемых лауреатам.
Президент Саргсян сказал, что хотя финансово-экономический кризис нанес тяжелый удар Армении, и связанные с этим трудности еще полностью не преодолены, однако, при всем этом, государство даже в такой труднейший момент должно не забывать о важности литературы, культуры, ученого и демонстрировать это не только словами, но и делами.