Մինսկի խմբի համանախագահների կոչը կողմերին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հայտարարություն են տարածել, որում ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
Նշվում է, որ համանախագահները տեղեկատվություն են ստացել հուլիսի 4-ին ուշ երեկոյան Ֆիզուլիի շրջանի Ալխանլի գյուղում տեղի ունեցած նոր բախումների մասին, որոնց հետևանքով եղել են զոհեր, այդ թվում՝ քաղաքացիականների շրջանում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Բռնությունը միայն նոր բռնություններ է հրահրում և ոչ մի արդյունքի չի հանգեցնում: Այս երկարաժամկետ հակամարտության հանգուցալուծման միակ պատասխանատու և մարդկային տարբերակը վերադարձն է բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- հայտարարել են Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ):

Сопредседатели МГ ОБСЕ призывают стороны конфликта немедленно прекратить военные действия
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ на официальном сайте организации опубликовали заявление в связи с обострением ситуации 4 июля на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) «получили информацию о возобновлении насилия вечером 4 июля в селе Алханлу Физулинского района, что привело к жертвам, в том числе среди гражданского населения.
Сопредседатели Минской группы призывают стороны немедленно прекратить военные действия. Насилие порождает только насилие и ни к чему не приводит. Единственный ответственный и гуманный способ урегулировать длительный конфликт заключается в том, чтобы стороны вернулись к столу переговоров добровольно».