ՀԱԿ-ն ու ՀՀԿ-ն սիամական երկվորյակներ են
Քաղաքական գործընթացներին տիրապետող ցանկացած մեկի համար պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը բավական թույլ է՝ լեգիտիմության պակասի և ապաքաղաքական բնույթի հետևանքով։Բայց պարզ է նաև, որ սարգսյանական թույլ իշխանությունը շարունակում է  մնալ, քանի որ նրանց հիմնական ընդդիմադիր է համարվում (իներցիայի ուժով) Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած ուժը։
Ակնհայտ է, որ նարկա քաղաքական  կանֆիգուրացիան փոխադարձաբար ձեռնտու է իշխանությունը ներկայացնող ՀՀԿ-ին և ընդդիմությունը ներկայացնող ՀԱԿ-ին։ Եթե իշխանության չլինի Սերժ Սարգսյանը, ապա տերպետրոսյանական թիմը կկորցնի իր գոյության իմաստը, և կառաջանան նոր ուժեր։ Իսկ քանի դեռ նախագահի աթոռին է Սերժ Սարգսյանը՝ ՀԱԿ-ը կարող է  շեփորահարել 2008-ի նախագահական ընտրության մասին և մինչև հաջորդ ընտրություն մնալ ջրի երեսին՝ հույս ունենալով «կրկին փորձիր» տարբերակով մի քանի մանդատ պոկել։
Ճիշտ նույն տրամաբանությամբ ՀԱԿ-ը որպես ընդդիմություն ձեռնտու է ՀՀԿ-ին։ Իսկ ինչու՞ ոչ։ Տեր-Պետրոսյանը ողջունում է Սերժ Սարգսյանի թուրքական «դուրսընկածությունը», իրեն խելոք է պահում, հիշում է էջմիածնական միաբաններին, խոստանում 10 տարի հանդուրժել «Եղիազար Այնթապցուն», եթե վերջինս լավ աչքով նայի իրենց, պաշտում է «սահմանադրական» ճանապարհը։ Եվ ընդհանրապես, Տեր-Պետրոսյանի սիրած զբաղմունքն իր այգիով զբաղվելն է և այլ ընդդիմության ձևավորմանը խանգարելը։ Համաձայնեք, որ ցանկացած իշխանության համար երազանքի պես բան է՝ ունենալ նման ընդդիմություն։
Այնպես որ, ՀԱԿ-ն ու ՀՀԿ-ն հիմա սիամական երկվորյակների են վերածվել։ Մեկը փորձում է մենաշնորհային դարձնել ընդդիմադիր դաշտը, իսկ մյուսը՝ իշխանական։ Առայժմ մեծ մասամբ դա նրանց մոտ ստացվում է, և հասարակության խնդիրն է փոխել իրերի այս դրությունը, եթե չենք ուզում, որ Սերժ Սարգսյանի  իշխանությունը վերածվի հավերժության, իսկ ՀԱԿ-ն  անընդհատ պարտվելով, հերթական անգամ բացահայտի «ռեժիմի հանցավոր դեմքը»։ Ասենք բացահայտեցին, հետո ի՞նչ։ Ինչքա՞ն կարելի է պարտվել ու բացահայտել, պարտվել ու բացահայտել...
Սերժ Սարգսյանն ակնհայտորեն դեմ չէ այդ եղանակով բացահայտվելուն։ Պատկերացնու՞մ եք,  ՀԱԿ-ն ուզում է մինչև հաջորդ խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ ինքը մնա որպես դոմինանտ ընդդիմադիր ուժ, որպեսզի «ևս մեկ անգամ ցույց տա այս ռեժիմի հանցավոր էությունը»։ Ենթադրաբար ՀՀԿ-ում ուրախ են, որ նման բացահայտողների հետ գործ ունեն. չեն աղմկում, «սահմանադրական» (իրականում՝ հակասահմանադրական) ճանապարհով են գնում և ողջունում են նախագահի «թուրքական» քայլերը։
ՀԱԿ-ն ու ՀՀԿ-ն  սիամական երկվորյակ են նաև իրենց ներքին կառուցվածքների ֆանտաստիկ նմանությամբ։ ՀՀԿ-ում միանձնյա որոշումներ է կայացնում Սերժ Սարգսյանը և նրա թիմակիցները հեռուստատեսության լրատվական ծրագրերից են տեղեկանում, որ, օրինակ,  նախորդ գիշեր թուրքերի հետ թղթեր են նախաստորագրվել։
Նույնն է պատկերը նաև ՀԱԿ-ում։ Այդ կառույցի անդամ կուսակցությունների մեծամասնության ղեկավարները հանրահավաքի ժամանակ են  իմանում իրենց հետագա անելիքների և Տեր-Պետրոսյանի ծրագրերի մասին։
Երկու կառույցների անդամների մեծամասնությանն էլ դուր չեն գալիս իրենց ղեկավարների մոտեցումներն ու գործելակերպը, բայց նրանք բոլորն էլ հրապարակավ քծնում ու գովաբանում են իրենց «վոժդերի» ասածները՝  մասնավոր զրույցներում արտահայտվելով  լրիվ այլ կերպ։
ՀՀԿ-ի համար միշտ ճիշտ է Սերժ Սարգսյանը, նույնիսկ եթե նա  իրար հակասող բաներ է ասում ու անում, իսկ ՀԱԿ -ի համար՝ Լևոն տեր-Պետրոսյանը։ Տարբերությունն այն է, որ ՀՀԿ-ում համեմատաբար կարգապահ են իրենց պահում, քանի որ իշխանական կերակրատաշտակը ստիպում է ուտելիս ձայն չհանել։ ՀԱԿ-ում վիճակը համեմատաբար այլ է։ Այնտեղ մի փոքր ներքին «դիսիդենտություն» կա, բայց դրանից ՀԱԿ-ի ՀՀԿ-ական էությունը չի փոխվում. նրանք լրիվ կախված են մեկ մարդուց և այդ մեկը մարդը Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է։
Հասկանալի է, որ նման իրավիճակը ձեռնտու է իշխանությանը, բայց ոչ երբեք մեր հասարակությանը, որը պետք է ելքեր փնտրի սիամական երկվորյակների վերածված քաղաքական «հակադիր» ուժերից ձերբազատվելու և քաղաքական նոր դաշտ ձևավորելու համար։

АНК и РПА - сиамские близнецы
Для любого, владеющего политическими процессами, понятно, что власть Сержа Саргсяна достаточно слаба вследствие отсутствия легитимности и аполитичного характера. Но ясно также, что слабая саргсяновская власть продолжает оставаться, поскольку основным оппонентом для нее считается  (по инерции) сила, возглавляемая  Левоном Тер-Петросяном.
Очевидно, что нынешняя политическая конфигурация взаимно выгодна и РПА, представляющей власть, и АНК, являющимся оппозицией. Если во власти не будет Серж Саргсян, то терпетросяновская команда потеряет смысл своего существования, и возникнут новые силы. А пока на президентском троне Серж Саргсян, то АНК может трубить о президентских выборах 2008-ого года и до следующих выборов оставаться на поверхности воды, надеясь оторвать несколько мандатов  по варианту «попробуй снова».
По той же логике АНК, как оппозиция, выгоден РПА. А зачем? Тер-Петросян приветствует турецкую «распущенность» Серж Саргсяна, держит себя спокойно, вспоминает эчмиадзинских монахов, обещает 10 лет смириться с «Егиазаром Айнтапци», если последний добрым взглядом посмотрит на них, обожает «конституционный» путь. И вообще, любимое занятие Тер-Петросяна - заниматься своим садом и помешать формированию другой оппозиции. Согласитесь, что для любой власти это нечто, вроде мечты, иметь такую оппозицию.
Так что сейчас АНК и РПА превратились в сиамских близнецов. Один пытается сделать монопольным поле оппозиционное, а другой - властное. Пока по большому счету это у них получатся и задача общественности  изменить это положение вещей, если не хотим, чтобы власть Сержа Саргсяна превратилась в вечность, а АНК, постоянно проигрывая, в очередной раз раскрыл бы «преступное лицо режима».  Скажем, раскрыли, а дальше что? Сколько можно проигрывать и раскрывать, проигрывать и раскрывать...?
Серж Саргсян явно не против быть раскрытым таким методом. Представляете, АНК хочет до следующих парламентских и президентских выборов сам остаться в качестве доминантной оппозиционной силы, чтобы «еще раз показать преступную сущность этого режима».  Предположительно, в РПА рады, что имеют дело с подобными раскрытиями, не шумят, идут конституционным (на самом деле антиконституционным) путем и приветствуют «турецкие» шаги президента.
АНК и РПА являются сиамскими близнецами также и по фантастическому сходству их внутренних структур. В РПА единоличные решения принимает Серж Саргсян и члены его команды из новостных программ телевидения узнают, что, например, в прошлую ночь с турками парафировали документы.
Такая же картина и в АНК. Руководители большинства партий-членов этой структуры узнают об их дальнейших действиях и программах Тер-Петросяна во время митинга.
Большинству членов двух структур не нравятся подходы и манера поведения их руководителей, но они все публично льстят и восхваляют  слова своих «вождей», в частных беседах выражаясь совершенно иначе.
Для РПА всегда прав Серж Саргсян, даже если он говорит и делает противоречащие друг другу вещи, а для АНК - Левон Тер-Петросян. Разница в том, что в РПА ведут себя сравнительно дисциплинировано, поскольку властная кормушка заставляет, кушая, не подавать голоса. В АНК ситуация сравнительно иная. Там есть немного «диссидентства», но от этого РПА-евская сущность АНК не меняется: они полностью зависят от одного человека и этот один человек - Левон Тер-Петросян.
Понятно, что подобная ситуация выгодна властям, но никогда не нашему обществу, которое должно искать выходы для освобождения от превратившихся в сиамских близнецов политических «антагонистических»    сил и для формирования нового политического поля.