ԵԽ-ն եվրոպական երկրներին կոչ է արել դադարեցնել Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները
Հուլիսի 6-ին Ստրասբուրգում կայացած ԵԽ նիստի ժամանակ Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույց է ընդունվել: Ըստ թուրքական «Haberler» լրատվական կայքի՝ նշյալ զեկույցով Թուրքիայում սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթի՝ ուժի մեջ մտնելու դեպքում, Եվրամիության (ԵՄ) անդամ երկրներին կոչ է արվում առկախել պաշտոնական Անկարայի հետ եվրաանդամակցության շուրջ բանակցությունները: Զեկույցի ընդունման օգտին քվեարկել է Եվրահանձնաժողովի 477 պատգամավոր, իսկ 64-ը դեմ է արտահայտվել:
Միջանկյալ նշենք, որ Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայացած հանրաքվեին մասնակցած քաղաքացիների 51.41 տոկոսը կողմ է քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին, իսկ 48.59 տոկոսը՝ դեմ: Փոփոխությունների փաթեթով նախատեսվում է անցում կառավարման նախագահական համակարգի, իսկ երկրի նախագահի լիազորությունները ընդլայնվում են:
Զեկույցում նշվել է, որ Թուրքիայի սահմանադրական փոփոխությունները չեն համապատասխանում եվրոպական չափանիշներին:
Միաժամանակ ԵԽ-ն կոչ է արել եվրոպական երկրներին իրենց տարածքում արգելել «Քուրդիստանի բանվորական» կուսակցության (ՔԲԿ-PKK) դրոշի ծածանումը՝ հիշեցնելով, որ վերջինս գտնվում է ԵՄ-ի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում:
Այս զեկույցին արդեն հասցրել է արձագանքել թե Թուրքիայի արտգործնախարարությունը, թե Թուրքիայի Եվրամիության (ԵՄ) հարցերով նախարար և գլխավոր բանագնաց Օմեր Չելիքը:
Մասնավորապես, Թուրքիայի ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ Թուրքիան երբեք չի ընդունի այդ զեկույցը: Վերջինս որակվել է, որպես «սադրանք» ուղղված Թուրքիայի դեմ: Չելիքը նույնպես զեկույցը դատապարտող հայտարարություն է արել:

В ЕП призвали Евросоюз приостановить переговоры о членстве Турции
Европарламент в четверг на пленарной сессии в Страсбурге принял резолюцию по Турции, которая призывает страны Евросоюза и Еврокомиссию незамедлительно приостановить переговоры с Анкарой о присоединении страны к ЕС, если ее власти не внесут надлежащие изменения в конституционную реформу. Об этом сообщает РИА Новости.
Голосование транслировала видеослужба Еврокомиссии. В поддержку резолюции, носящей рекомендательный характер, проголосовали 477 депутатов, против – 64.
«Европарламент призывает комиссию и государства-члены в соответствии с рамками переговоров без промедления приостановить переговоры о присоединении Турции, если пакет конституционной реформы будет реализован без изменений; подчеркивает, принимая во внимание замечания Венецианской комиссии по конституционной реформе, что предложенные поправки к Конституции не соответствуют основополагающим принципам разделения властей, не обеспечивают достаточных сдержек и противовесов, а также не соответствуют Копенгагенским критериям», — говорится в резолюции.
В документе подчеркивается, что переговоры о членстве Турции в ЕС должны быть также приостановлены в случае возможного восстановления смертной казни в стране.
В резолюции содержится осуждение последовавших за неудавшейся попыткой переворота в июле 2016 года «широкомасштабных, непропорциональных и имеющих длительное отрицательное воздействие на большое количество граждан мер», включая массовые аресты, коллективные увольнения, закрытие ряда СМИ, средних и высший учебных заведений.
«(Европарламент) призывает к немедленному и без условий освобождению всех заключенных, содержащихся (под стражей) без подтверждения индивидуального участия в совершении преступления», — говорится в документе.