ԵՄ՝ Վրաստանի վարորդական իրավունքով
«Մենք պետք է ակտիվացնենք ջանքերը մեր վարորդական իրավունքի ճանաչման հարցում, հատկապես ԵՄ երկրներում», – այս մասին լրագրողներին ասաց Ներքին գործերի փոխնախարար Շալվա Խուցիշվիլին Վրաստանի արտերկրում դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների «Դեսպաններ 2017» ամենամյա հանդիպման շրջանակներում:
«Մենք նաև ակտիվորեն մասնակցում ենք միջազգային համագործակցությանը: Ներքին գործերի նախարարությունը մեկն է այն մարմիններից, որը վերջին երեք տարիների ընթացքում, որ ձևակերպել է ամենից շատ հուշագրեր և համաձայնագրեր: Բավականին ակտիվորեն աշխատում ենք մեր գործընկերների հետ: Հատուկ ուշադրություն ենք կենտրոնացնում Եվրամիությանը և կարող եմ ասել, որ բոլոր երկրներում, որտեղ ուղարկվել է ոստիկանությունը հանցագործության մակարդակը կրճատվել է», – հայտարարեց Խուցիշվիլին:
Ըստ Ներքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնապես մեկնարկեց երկխոսության մի շարք երկրներում, իսկ այժմ մենք պետք է ակտիվացնենք այդ բանակցությունները:
«Ես կարծում եմ, վարորդական իրավունք ձեռք բերելու համար քննությունների բարդացումից հետո, այդ տոկոսը կթեթևանա ԵՄ երկրների հետ», – հայտարարել է Շալվա Խուցիշվիլին, հավելելով, որ այս ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:

В ЕС с грузинскими водительскими правами
«Мы должны активизировать работу в направлении признания наших водительских прав, особенно в странах ЕС», – об этом журналистам заявил заместитель министра внутренних дел Грузии Шалва Хуцишвили в рамках ежегодной встречи руководителей дипломатических миссий Грузии за рубежом «Амбассадориал 2017».
«Мы также принимаем активное участие в международном сотрудничестве. Министерство внутренних дел является одним из органов, которое в течение последних трех лет оформило больше всех меморандумов и договоров. Мы довольно-таки активно работаем с нашими коллегами. Особое внимание мы направляем на Евросоюз и могу сказать, что во всех странах, куда отправлены полицейские наряды, снижен уровень преступности», – заявил Хуцишвили.
По словам замминистра ВД официально стартовал диалог с несколькими странами и сейчас нужно активизировать эти переговоры.
«Думаю, что после усложнения экзаменов получения водительских прав, этот процесс будет облегчен со странами ЕС», – заявил Шалва Хуцишвили, добавив, что в этом направлении ведутся работы.