Սիրիայի բանակը ԻՊ-ից մի քանի գյուղ է ազատագրել Ռաքքայի հարավում
Հուլիսի 22-23-ին Սիրիայի բանակը Ռաքքայի մոտ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից մի քանի բնակավայր է ազատագրել: razm.info-ն գրում է, որ Ասադի բանակը շարունակում է առաջխաղացումը՝ Եփրատի ափ դուրս գալու համար:
Reuters լրատվական գործակալության տվյալներով՝ ազատագրված բնակավայրերը Ռաքքայի և Դեր Զորի միջև ընկած տարածքում են: Դատելով հարձակման ուղղությունից՝ կարող ենք ենթադրել, որ Սիրիայի կառավարական ուժերը փորձում են կտրել ԻՊ ուժերի շարժը Ռաքքայի շրջանի բնակավայրերից դեպի Դեր Զոր և հակառակ ուղղությամբ:
Դեր Զորի մի մասը ներկայում վերահսկում է Սիրիայի բանակը, սակայն սիրիական ուժերը չորս կողմից շրջապատված են ԻՊ զինյալներով:
Ինչ վերաբերում է Ռաքքային, ապա այդտեղ ԻՊ ուժերին շրջապատել են ԱՄՆ օգնությամբ գործող քուրդ-արաբական ուժերը: Նշված խմբավորման կազմում հիմնական ուժը կազմում են Սիրիայի քրդերի «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերը» (YPG):
Միևնույն ժամանակ Սիրիայի բանակի հետ դաշնակցող շիայական «Հիզբոլլահ» խմբավորման զինյալները գործողություններ են վարում Սիրիա-Լիբանան սահմանի վերջին հատվածները զինյալներից ազատագրելու համար:
Նշված տարածքով, մասնավորապես «Ալ-Նուսրայի Ճակատ» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները զենք են ներմուծում Սիրիա՝ Իդլիբի նահանգում գործողություններ վարելու համար:

Сирийская армия выбила ИГ из поселения Дахиля к югу от Ракки
Правительственные войска Сирии восстановили в субботу контроль над поселением Дахиля и газовым полем Ас-Сабхави, которое находится в 30 километрах к югу от Ракки, сообщил РИА Новости сирийский военный источник.
Он отметил, что военные ликвидировали большое количество боевиков «Исламского государства». Отбитые у террористов районы позволяют армии в кратчайшие сроки выйти к берегу реки Евфрат и продолжить наступление в направлении Ракки, которая считается «столицей» ИГ.
Правительственные войска, в том числе и боевые части под командованием генерала Сухейла Аль-Хасана, только за прошедший месяц смогли вернуть около 20 нефтяных колодцев, несколько газовых и нефтяных полей, как в провинции Ракка, так и на западе провинции Дейр-эз-Зор, а так же выбили боевиков ИГ из десятков деревень.
«Столица» самопровозглашенного халифата ИГ расположена на севере Сирии на берегу Евфрата. В городе проживают около 300 тысяч человек.
Боевики захватили Ракку в 2013 году, с тех пор правительственные войска неоднократно пытались ее отбить, в том числе с помощью авиации, но безуспешно. Позже сирийская армия потеряла контроль над всей провинцией Ракка.