Հովիկ Աբրահամյան. «Դա Հանրապետության նախագահի լուծելիք հարցն է»
Դեկտեմբերի 6-ին իր աշխատանքներն է սկսել ՀՀ Ազգային ժողովի չոերրորդ գումարման ութերորդ նստաշրջանի հերթական քառօրյան: Օրակարգը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Վերջինիս հարց է ուղղել «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: Նա նշել է, որ վերջին շաբաթը լեցուն էր «WikiLeaks»-ի աղմկահարույց բացահայտումներով: Ըստ այդ արտահոսքերի՝ պարզ դարձավ, որ թրքական իշխանությունների համար առաջնահերթ խնդիր է եղել  զուտ հայ-թրքական գործընթացը՝ ոչ թե իրական հաշտեցումը, իսկ հայ-թուրքական արձանագրությունները դեռևս ՀՀ ԱԺ մեծ  օրակարգում են:
«Ժամանակը չէ՞, որ արդեն նաև այդ վերջին բացահայտումների ֆոնի վրա իսկապես Ազգային ժողովի մեծ օրակարգից հետ վերցվեն հայ-թրքական արձանագրույթունները և ընդհանրապես հայկական կողմն իր ստորագրությունը չեղյալ հայտարարի դրանց վրայից»,– Ա. Մարտիրոսյանի հարցին ի պատասխան՝ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է.
-Պարոն Մարտիրոսյան, դուք գիտեք, որ դա Հանրապետության նախագահի և կառավարության առաջարկությունն է, որ պետք է վավերացնենք այդ արձանագրությունները Ազգային ժողովում, նաև  գիտեք, որ ՀՀ նախագահը կասեցրել է այդ արձանագրությունների գործընթացը, որը գտնվում է Ազգային ժողովում: Հիմա Ազգային ժողովի լիազորությունների հետ դա կապ ունի՞, թե՞ չունի: Չունի իմ կարծիքով և դա Հանրապետության նախագահի լուծելիք հարցն է:

Овик Абрамян: «Это вопрос, который должен решить президент республики»
6 декабря началась очередная четырехдневка заседаний восьмой сессии НС  РА четвертого созыва. Повестку дня заседаний представил спикер НС РА Овик Абрамян.
C вопросом к спикеру обратился депутат фракции «Наследие» Армен Мартиросян, который отметил, что последняя неделя ознаменовалась скандальными публикациями сайта WikiLeaks. Благодаря  информации сайта, стало известно, что для турецких властей первоочередной задачей был сам армяно-турецкий процесс, а не реальное установление мира, однако армяно-турецкие протоколы пока входят в большую повестку НС РА.
«Не пора ли на фоне последних публикаций, на самом деле, снять вопрос армяно-турецких протоколов из большой повестки Национального собрания и, вообще, отозвать подпись армянской стороны с этих протоколов?», - спросил Мартиросян.
В ответ на это, спикер парламента РА заявил:
«Господин Мартиросян, вы знаете, что это предложение относительно ратификации этих протоколов в НС принадлежит президенту и правительству республики. К тому же, вы знаете, что президент РА приостановил процесс ратификации этих протоколов, стоящий в повестке дня НС. Какое отношение имеет этот вопрос к полномочиям Национального собрания? По-моему, никакого. Это вопрос, который должен решить президент республики».