Ախալքալաքում եկեղեցական տոնը վերածվել է քաղաքականի
Ախալքալաքում միանգամից նշեցին մի քանի իրադարձություն՝ Խաչվերացի տոնը, Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերանորոգված բակի բացումը, մարզիկների մեծարումն ու իշխող «Վրացական երազանք-Դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավը:
Բնակչության մի մասը հավաքվել էր Սուրբ Խաչ եկեղեցում՝ տոնելու Սուրբ Խաչի վեհացման տոնը, իսկ ավելի մեծ մասը քաղաքի կենտրոնում` Ախալքալաքում, «Վրացական երազանքի» շտաբի մոտ:
Պատարագից հետո Սուրբ Խաչ եկեղեցու բակում հավաքվեցին Վրացական երազանքի ակտիվիստները, «Վրացական երազանքից» խորհրդարանի պատգամավոր Հենզել Մկոյանը, Ախալքալաքի քաղաքապետի թեկնածու Յուրիկ Ունանյանն ու Նինոծմինդայի քաղաքապետի թեկնածու Անիվարդ Մոսոյանը, ինչպես նաեւ տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ: Ներկա էին հյուրեր Հայաստանից, ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը եւ ՀՀԿ փոխնախագահ, գաղափարախոսության հանձնաժողովի նախագահ Մուշեղ Լալայանը:
Հետո հնչեցին Վրաստանի, Հայաստանի օրհներգները և Վրաստանի իշխող կուսակցության դրոշներով մեքենաների ազդանշանները, այդ մեքենաների վրա կանգնած էին երեք չեմպիոնները. Ախալքալաքցի մարզիկները, ովքեր մրցանակային հորիզոնականներ են զբաղեցրել տարբեր մրցաշարերում` Արտյոմ Յորդանյանը, Նաիրի Մելիքյանը և Օթար Երանոսյանը: Նրանց դիմացով անցնում էր մեկ այլ մեքենա բարձրախոսով, որից բարձր հնչում էր Ախալքալաքի քաղաքապետի թեկնածու Սամվել Պետրոսյանի նախընտրական տեքստը («Վրաստանի Հայրենասերների դաշինքից»):

Церковный праздник в Ахалкалаки, перешедший в политический
В Ахалкалаки отметили сразу несколько событий: церковный праздник Воздвижения Креста Господня, открытие отремонтированного двора церкви Сурб Хач, чествование спортсменов и предвыборная агитация правящей партии «Грузинская мечта – Демократическая Грузия».
Часть населения собралась в церкви Сурб Хач на празднование церковного праздника Воздвижения Креста Господня, а еще большая часть в центре города, у штаба «Грузинской мечты» в Ахалкалаки.
Церковные празднования начались с литургии, которую провели священники Армянской Апостольской церкви Джавахети и Цалки совместно.
После литургии во дворе церкви Сурб Хач собрались активисты Грузинской мечты, также депутат парламента от «Грузинской мечты» Энзел Мкоян. Там также были кандидаты в мэры от Ахалкалаки Юрик Унанян и от Ниноцминда Анивард Мосоян, как и представители местных властей. Присутствовали и гости из Армении, депутат парламента Армении Айк Бабуханян и заместитель Председателя РПА, председатель Комитета по вопросам идеологии Мушег Лалаян.
После прозвучали сигналы машин с флагами Грузии, Армении и правящей партии Грузии, на этих машинах стояли 3 чемпиона: спортсмены из Ахалкалаки, которые зовоевали призовые места на разных турнирах и первенствах, Артем Йорданян, Наири Меликян и Отар Ераносян. К ним на встречу ехала другая машина с динамиками, из которых громко звучал предвыборный текст кандидата в меры Ахалкалаки Самвела Петросяна (от «Альянса патриотов Грузии»).