Հատկապես վերջին շրջանում ՀՀ կառավարությունը թմբկահարում է, թե իշխանություններն ամեն ինչ անում են հանուն ապագա սերնդի և երիտասարդների համար լիարժեք ու  արժանավայել ապագա ապահովելու։ «7օր»-ը երիտասարդների շրջանում փոքրիկ հարցում անցկացրեց՝  պարզելու' արդյոք կառավարության այդ ջանքերը ինչ-որ արդյունք տվե՞լ են։
Հարցվածների մեծամասնությունը ոչ մի դրական փոփոխություն  ընդհանրապես չի նկատել։ Ավելին՝  երիտասարդները նշել են, թե  նախնիների կանչն  ու սեփական երեխաներին հայեցի դաստիարակելու ցանկությունն են միակ պատճառը, որ իրենց ստիպում է մնալ և «գոյատևել» հայրենիքում։
«Ես Հայաստանն ընդունելու եմ որպես հայրենիք, կարոտելու եմ։ Բայց այստեղ ապրելու համար ոչ մի բարենպաստ պայման չկա»,-ասել է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողուհի Մարիամ Խաչատրյանը։
Իսկ դպրոցը նոր ավարտած մի երիտասարդ նշել է. «Ես իմ ապագան Հայաստանում չեմ տեսնում։ Հայաստանում ընդհանրապես ապագա չկա»։

Правительство РА, особенно в последнее время, заявляет, что власти делают всë, чтобы обеспечить полноценное будущее для молодежи и грядущего поколения. «7or» провел небольшой опрос среди молодежи, с целью выяснить, привели ли к каким-либо результатам усилия правительства в этом направлении.
Большинство респондентов абсолютно не заметило никаких положительных изменений. Более того, молодые люди отметили, что зов предков и желание воспитать собственных детей в армянском духе являются единственной причиной того, что их заставляют оставаться и «существовать» на родине.
«Я буду принимать Армению как родину. Но здесь нет благоприятных условий для жизни», - сказала студентка Российско-Армянского (Славянского) университета Мариам Хачатрян.
А недавно окончивший школу юноша отметил: «Я не вижу свое будущее в Армении. В Армении вообще нет будущего».