Վ.Կարապետյան.«Իմ կարծիքով Տեր–Պետրոսյանը մեծ արիություն ցուցաբերեց....»
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանը գնում էր հարցի կարգավորման հայտնի տարբերակին, որը այն պահին իր տեսակետից լավագույնն էր և ապահովում էր Լեռնյին Ղարաբաղի  ժողովրդի անվտանգությունն ուբխում էր մեր ժողովրդի շահերից։ Իմ հասկանալով, այդ ծրագիրը շատ նման է այսօրվա Կիպրոսի մոդելին։ Իմ պատկերացմամբ իր ծրագիրը հենց նման մոդելի ստեղծումն էր։ Այդ ընթացքում հայտնի ուժերը հայտնեցին անհմաձայնություն  և առաջ քաշվեց ծրագիր, որի համաձայն հավատում էին, որ անմիջապես Ղարաբաղը կարող էր անկախություն ստանալ։ Իմ կարծիքով Տեր-Պետրոսյանը մեծ արիություն ցուցաբերեց զիջելով տեղը այն ուժերին, որոնց՝ ժողովրդին ներկայցված ծրագիրը, համանայնդեպս,  ավելի շահակեն պետք է լիներ Ղարաբաղի համար,-«7օր»-ի հետ զրույցում տարիների հեռվից գնահատելով 1988թ.-ին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարակը՝ ասել է  ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը։
Նար խոսքերով՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հնարավորթյուն է ընձեռել այդ քաղաքական ուժին  օգտագործելու իր տեսլականը։
-Անցավ 12 տարի և այդ քաղաքական ուժը որոևէ նպատակի չի հասել, այլ  հասել է մի բանի, որ եթե 1998թ.-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ուժերը համապատասխան էին և մենք շատ ուժեղ դիրքերից էինք սեղան նստած, ապա այսօր մեր ռազմական բյուջեն 7-8 անգամ նվազ է  Ադրբեջանի ռազմական բյուջեից, իսկ մեր տնտեսությունը 15 % անկում է ապերլ, հակառակ Ադրբեջանի տնտեսության վերելքին։ Մեր բանակցային դիրքերը շատ   թուլացել են։ Հետևաբար ես կիսում եմ Տեր-Պետրոսյանի այն խոսքը, երբ ասել էր, թե այն ինչ մենք ուզում ենք և ստանալու ենք այսօր, վաղը՝ ուզելու ենք ու մեզ չեն տա,-հավելել է Վլադիմիր Կարապետյանը։

В.Карапетян: «На мой взгляд, Тер-Петросян проявил большое мужество...»
«Левон Тер-Петросян шел на решение известного варианта, который, на тот момент, на его взгляд, был наилучшим и обеспечивал безопасность народа Нагорного Карабаха и вытекал из интересов народа. По моему пониманию, эта программа очень похожа на сегодняшнюю модель Кипра. По моему представлению, его программой        было именно создание такой модели. За это время известные силы выразили свое несогласие, и была выдвинута программа, согласно которой верили, что Карабах незамедлительно мог получить независимость. На мой взгляд, Тер-Петросян проявил большое мужество, уступив место тем силам, предложенная программа которых, во всяком случае, должна была быть выгодной для Карабаха», - сказал в беседе с «7or» представитель АНК Владимир Карапетян, оценив отставку первого президента РА Л.Тер-Петросяна в 1998-м году.
По его словам, Тер-Петросян предоставил возможность этой политической силе использовать свое видение.
«Прошло 12 лет, и эта политическая сила какой-либо цели не достиг, а достигла того, что, если в 1998-м году силы Азербайджана и Армении были соответствующими и мы с очень сильных позиций садились за стол переговоров, то сегодня наш военный бюджет в 7-8 раз меньше военного бюджета Азербайджана, а наша экономика пережила спад в 15%, взамен подъема экономики в Азербайджане.  Наши переговорные позиции очень ослабли. Следовательно, я разделяю точку зрения Тер-Петросяна, то, что мы хотим и получим сегодня, завтра захотим, и нам не дадут», - добавил Владимир Карапетян.