ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին դրական եզրակացություն տալու հավանականությունը մեծ է
ՀՅԴ Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը «Փաստարկ» ակումբում հայտարարել է, որ ամերիկահայ համայնքը և հատկապես Հայ Դատի հանձնախումբն ամեն ջանք գործադրում է, որ մարտի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պակալտի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն իր համաձայնությունը տա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին։
-Հավանականությունը մեծ է. նախ՝ որ ընդհանրապես այդ հանձնաժողովն անցնող 10 տարիներին միշտ էլ իր համաձայնությունը տվել է, և ուրմեն հիմա էլ հավանականությունը մեծ է, որ իր համաձայնությունը կտա,- ասել է Կ. Մանոյանը։

Очень велика вероятность того, что Конгресс США даст положительное заключение по резолюции о признании Геноцида армян
Очень велика вероятность того, что Конгресс США даст положительное заключение  по резолюции о признании Геноцида армян
Ответственный по Ай Дату и политическим вопросам офиса АРФД Киро Маноян заявил в клубе «Пастарк», что армянская община США и особенно комиссия по Ай Дату прикладывает все усилия, чтобы 4-го марта комиссия по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США дала свое согласие на резолюцию о признании Геноцида армян.
«Вероятность велика, прежде всего, потому, что за предыдущие десять лет комиссия всегда давала согласие, значит и сейчас очень велика вероятность, что она даст свое согласие», - сказал К. Маноян.