Ազատամարտիկ. «Նրանց մի ժանիքը քաշել ենք, եթե պետք լինի՝ երկրոդն էլ կքաշենք»
Արցախյան պատերազմում նահատակված Պետրոս Ղևոնդյանի՝ Պետոյի մահվան 16-րդ տարելիցին «Արմատ» մամուլի ակումբում հյուրընկալվել էին նրա մարտական ընկերները, հարազատները։
-Պետոյին, ցավոք, չեմ տեսնում ոչ մի զորահրամանատարի մեջ, չեմ տեսնում բարձրաստիճան այրերի մեջ,-ասել է Պետոյի մարտական ընկեր Պավել Մանուկյանն ու պատմել, թե վիրավոր ընկերոջը փրկելիս ինչպես է նահատակվել Պետրոս Ղևոնդյանը։
«7օր»-ի հարցին, թե այսօր ինչքանո՞վ է պահպանվում մարտական ոգի ասվածը, և արդյոք պատերազմի վերսկսման պարագայում մարդիկ նույն ձևով կգնա՞ն ռազմաճակատ, Պավել Մանուկյանը պատասխանել է.
-Հայրենիքից երբեք չեն նեղանում։ Չմտածեք, թե պատերազմի խենթ սիրահար ենք և նահատակվելու համար հոգի ենք տալիս, բայց երանի եմ տալիս այն օրվան, որ իմ բաժին պատերազմը ես վերջացնեմ։ Ադրբեջանցիների հոխորտոցն ինձ համար ոչ մի նշանակություն չունի։ Նրանց մի ժանիքը քաշել ենք, եթե պետք լինի՝ երկրոդն էլ կքաշենք։

Участник Арцахской войны: «Один их клык мы вытащили, если понадобится, вытащим и второй»
По случаю 16-й годовщины гибели павшего в Арцахской войне Петроса Гевондяна (Пето), в пресс-клубе «Армат» собрались его боевые товарищи и родные.
«К сожалению, я не вижу Пето ни в одном командире, не вижу в высокопоставленных лицах», - сказал боевой товарищ Пето Павел Манукян и рассказал, как спасая раненого товарища погиб Петрос Манукян.
Отвечая на вопрос «7or» о том, насколько сегодня сохраняется боевой дух, и пойдут ли люди на фронт, если возобновится война, Павел Манукян сказал:
«На Родину никогда не обижаются. Не подумайте, что мы безумные любители войны и даем душу на погибель, но блажен тот день, чтобы я закончу свою долю участия в войне. Бравада азербайджанцев для меня не имеет никакого значения. Один их клык мы вытащили, если понадобится, вытащим и второй».