Կ. Սաուդաբաև. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատրաստ են կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը «մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա»»
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի իր ելույթում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Կանատ Սաուդաբաևն ամփոփել է Հայաստան և Ադրբեջան կատարած իր այցելությունների արդյունքները՝ արտահայտելով զսպված լավատեսություն ղարաբաղյան հակամարտության ճանապարհային քարտեզի իրականացման հարցում։
«Երևանում և Բաքվում տեղի է ունեցել կարծիքների խորքային և անկեղծ փոխանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ։ Երկու կողմերն էլ դրական են համարում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը «մադրիդյան սկզբունքների» հիման վրա։ Մեր կողմից մենք կանենք հնարավորը՝ աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին։ Հենվելով տարածաշրջան կատարած այցելության արդյունքների և հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի լավատեսության վրա՝ մենք մտադիր ենք մշակել հակամարտության կարգավորման ճանապարհային քարտեզը»։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրում են, թե Սաուդաբաևը, փաստորեն, հաստատել է Հայաստանի նախագահի համաձայնությունը «մադրիդյան սկզբունքներին»։

К. Саудабаев: «Азербайджан и Армения готовы решить Карабахский конфликт на основе Мадридских принципов»
В своем выступлении на заседании Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Председатель ОБСЕ Канат Саудабаев подвел итоги своего визита в Азербайджан и Армении, выразив сдержанный оптимизм и намерение начать работу над «Дорожной картой» урегулирования Карабахского конфликта.
«В Баку и Ереване состоялся обстоятельный и откровенный обмен мнениями с президентом Азербайджана И. Алиевым и президентом Армении С. Саргсяном. Обе стороны выступают за необходимость скорейшего мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта на основе Мадридских принципов. Со своей стороны, мы будем оказывать всяческое содействие работе Минской группы ОБСЕ. Теперь по итогам визита и опираясь на позитив, достигнутый всеми сторонами, вовлеченными в этот процесс, мы намерены выработать «Дорожную карту» председательства по поддержке и наращиванию усилий всех сторон по дальнейшему продвижению процесса мирного разрешения конфликта».
Азербайджанские СМИ пишут, что, таким образом, Саудабаев подтвердил согласие президента Армении с Мадридскими принципами.