Եթե այսքան թույլ չգտնվեինք…
2009թ. օգոստոսի 31-ին նախաստորագրվեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» արձանագրությունները:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ինքնին, որը նախանշվեց Սերժ Սարգսյանի՝ Աբդուլլա Գյուլին արված հրավերով, բավական մեծ լարվածություն առաջացրեց թե՛ քաղաքական կյանքում, թե՛ հասարակության լայն շրջանակներում, թե՛ սփյուռքում։ Սփյուռքի արձագանքն արձանագրությունների վերաբերյալ ավելի սուր էր, քան հայրենիքում։ Դա ուներ իր օբյեկտիվ պատճառները։ Այսօր սփյուռքը բազմաշերտ և բազմատարր մարմին է, և թերևս Ցեղասպանության հարցն է, որ միավորում է սփյուռքի ջանքերը՝ դառնալով կոնսոլիդացիոն գործոն։ Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրություններին «ոչ» ասող ուժերը կենտրոնանում էին 3 կետերի վրա՝ առկա սահմանների ճանաչում, արցախյան հիմնախնդրի փոխկապակցում հայ-թուրքական գործընթացին, պատմական հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողով, ապա սփյուռքը մեծ մասամբ կենտրոնանում էր երրորդ կետի վրա, որն անուղղակիորեն նշանակում է պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծում, որտեղ քննարկվելու էր Ցեղասպանության հարցը։ Սակայն բացի հանձնաժողովից, հայ-թուրքական բուն հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն արդեն իսկ բերել էր Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի անուղղակի կասեցմանը։ Հետևաբար, բնական էր Ցեղասպանության հետևանքով պատմականորեն ձևավորված սփյուռքահայության (սփյուռքի մեծ մասը կազմող)  արձագանքը։
Այս հարցում ևս նախաձեռնողական, ինչպես նաև աննախադեպ լինելու համար  նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշում կայացրեց արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդակցություններ անցկացնել նաև սփյուռքում՝ մեկնելով սփյուռքի խոշորագույն օջախներ՝ ԱՄն, Ֆրանսիա, Լիբանան, Ռուսաստան։ Վերոնշյալ բոլոր օջախներում Սերժ Սարգսյանին դիմավորեցին «Մի՛ դավաճանիր», «Ո՛չ հայ-թուրքական արձանագրություններին»  և այլ վանկարկումներով և պաստառներով, տեղի ունեցան բավական տգեղ միջադեպեր։ Սերժ Սարգսյանն իսկապես «աննախադեպ» նախագահի համբավ ձեռք բերեց, քանի որ, չնայած կլոր սեղանի շուրջ սփյուռքի հետ «բացատրական աշխատանքներին», հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ստորագրեց արձանագրությունները։ Այդ քայլով նա ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ սփյուռքն անտեսված է և լսելի չէ, համենայնդեպս, քաղաքական առումով։
Այսպիսով, մինչ արձանագրությունների ստորագրումը սփյուռքը բավական ակտիվ էր պայքարում դրանց դեմ։ Արձանագրությունների ստորագրվելուց հետո, սակայն, կարծես «թափն ընկավ»։
Ի՞նչ է այսօր անում սփյուռքը, ի՞նչ միջոցներ է գործի դնում, ի՞նչ մթնոլորտ է տիրում սփյուռքում։  Պայքարը վերջացա՞վ, հիասթափվա՞ծ է սփյուռքը, թե՞ ոչ։ Միգուցե հիասթափված է, սակայն, ինչպես սփյուռքի ներկայացուցիչ ծանոթներիցս մեկն է նշել, սփյուռքը կազմուպատրաստ սպասում է գործողությունների, ուղղակի չգիտի, թե ում ապավինի։ Այս հարցում սփյուռքն ու հայաստանյան ժողովուրդն իրարից այնքան էլ չեն տարբերվում։ Երկուսն էլ պայքարով լի են. բայց ինչպե՞ս պայքարել։ Չկա այն ուժը, որին կարելի է ապավինել։
-Եթե մենք՝ սփյուռքահայերս, այսքան թույլ չգտնվեինք անցած տարիների իրողության դիմաց, այսօր ներկա իշխանությունները չէին համարձակվի առանձին որևէ որոշում կայացնել, և եթե բոլորս՝ թե՛ ներսի, թե՛ դրսի հայերս, այսքան թույլ չգտնվեինք, մեր բոլորիս հայրենիքի հանդեպ ու մեր առօրյա կյանքում իրարով չզբաղվեինք և փորձեինք արտաքին քաղաքականության հատուկ ձև սովորել, այդ ժամանակ օտարը երբեք չէր համարձակվի մեզ հրամցնել այսպիսի մեծ կարկանդակ, այն մեզ պարտադրել հայ-թուրքական և արցախյան ճակատներում,- ասել է լիբանանահայ Թորոս Սեֆիլյանը։ Նա նշել է նաև, որ սփյուռքահայությունն այսօր խնդիրների լուծումը տեսնում է առաջին հերթին ներքին, համակարգային փոփոխությունների միջոցով, որոնցից առաջնայինն իշխանափոխությունն է։
Այսօր արձանագրությունները ՀՀ Ազգային ժողովում են։ Վերջինս կամ պետք է վավերացնի դրանք, կամ ոչ։
-Հուսով ենք, որ արձանագրությունները չեն վավերացվի, բայց իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ վավերացնելու են,- կարծիք է հայտնել Լիբանանի ՍԴՀԿ «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական միության ատենապետ Գոքոր Դեքիրմեջյանը։
Նրա խոսքերով՝ լիբանանահայությունը պատրաստ է նորից ցույցեր և բողոքի ակցիաներ անցկացնել, որպեսզի արձանագրությունները չվավերացվեն։ Սակայն, չնայած պայքարելու պատրաստակամությանը, լիբանանահայությունն, այնուամենայնիվ, հիասթափված է. «Այդ զգացմունքը կա՝ անտեսվածության և մոռացվածության, նամանավանդ որ մենք ենք այդ արձանագրությունների տուժողները»,- ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ այս պահին միջոցառումներ նախատեսված չեն, սակայն հավանական է, որ եկող ամիս քննարկումներ սկսվեն։ Նա նշել է նաև, որ գոնե այս հարցում լիբանանահայությունը միասնական դիրքորոշում ունի։
Ի տարբերություն լիբանանահայության և ընդհանրապես սփյուռքի՝ հայաստանյան հասարակությունն այս հարցում էլ միասնական չէ։ Այդուհանդերձ, Հայաստանում Ազգային ժողովում արձանագրությունների վավերացման դեմ քայլեր են ձեռնարկելու և՛ ՀՅ Դաշնակցությունը, և՛ «Ժառանգություն» կուսակցությունը, և՛ այն բոլոր կուսակցությունները, որոնք միացել էին ՀՅԴ–ի նախաձեռնությանը։ Համենայնդեպս այդ ուժերը չեն հրաժարվել իրենց ասածներից։ Բայց այս ուժերի առումով խնդիրն այն է, որ նրանք խնդիր չեն դնում իշխանափոխության, այլ հիմնականում բավարարվում են «Ոչ»–ի գիծն առաջ տանելով, ինչը հնարավորություն չի տալիս հանրության լայն կոնսոլիդացիա ապահովել։
Իշխանափոխություն իրականացնելու դրոշն այսօր իր վրա չի վերցնում և մինչև 2012-ի ընտրություններն իր վրա չի վերցնի և ոչ մի կուսակցություն, այդ թվում նաև ՀԱԿ-ը, որի հետ հասարակության մի մասը ժամանակին հույսեր էր կապում, բայց որը կողմ է «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը։ Այս հարցում ոչ միայն սփյուռքը, այլև հայաստանցիները չեն կարող ապավինել որևէ ուժի։ Իշխանափոխությունը կարող է տեղի ունենալ այն պարագայում, եթե Հայաստանի իշխանությունը նախաձեռնողական քայլերի գնա նաև Արցախի հարցում։
Իշխանափոխության վտանգից խուսափելու համար իշխանությունն ինքնաթիռից հղված նամակների և կոալիցիոն մի շարք պատգամավորների հայտարարությունների (որ Հայաստանը պետք է Թուրքիայից շուտ վավերացնի արձանագրությունները) միջոցով «խաղն» ամբողջությամբ փորձում է տեղափոխել հայ-թուրքական հարաբերությունների կիսադաշտ։

Если бы мы не оказались столь слабыми...
31-го августа 2009 года были парафированы протоколы «Об установлении между двумя странами дипломатических отношений» и «О развитии двусторонних отношений».
Сам по себе процесс урегулирования армяно-турецких отношений, который был предначертан приглашением сделанным Сержем Саргсяном Абдулле Гюлю, привел к достаточно большому напряжению как в политической жизни, в широких кругах общества, так и в диаспоре. Реакция диаспоры на протоколы была более резкой, чем на родине. Этому были свои объективные причины. Сегодня диаспора является многослойной и многоэлементной структурой, и быть может, лишь вопрос Геноцида объединяет усилия диаспоры, становясь фактором консолидации. Если в Республике Армения силы, говорящие протоколам «нет», концентрировались на трех пунктах (признание имеющихся границ, увязывание Арцахской проблемы с армяно-турецким процессом, комиссия по изучению исторических вопросов), то диаспора по большей части концентрировала свое внимание на третьем пункте, который непосредственно означает создание комиссии историков, в которой должен обсуждаться вопрос Геноцида. Хотя кроме комиссии, сам процесс урегулирования армяно-турецких отношений уже привел к непосредственной приостановке международного процесса признания Геноцида. Следовательно, реакция исторически сформировавшейся вследствие Геноцида армянской диаспоры (большей ее части) была вполне естественной.
Чтобы и в этом вопросе быть инициативным, а также беспрецедентным президент Серж Саргсян принял решение провести консультации по протоколам также и в диаспоре, отправившись в крупнейшие очаги диаспоры: США, Францию, Ливан, Россию. Во всех вышеуказанных очагах Сержа Саргсяна встретили с лозунгами и плакатами «Не предавай!», «Нет, армяно-турецким протоколам!» и т.п., имели место достаточно некрасивые инциденты. Серж Саргсян действительно приобрел репутацию «беспрецедентного» президента, поскольку, несмотря на «разъяснительные работы» за круглым столом с диаспорой, 10 октября в Цюрихе министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян подписал протоколы. Этим шагом он еще раз доказал, что диаспора проигнорирована и не слышна, во всяком случае, в политическом плане.
Тем самым, до подписания протоколов диаспора достаточно активно боролась против них. Хотя после подписания протоколов, будто бы «жар остыл». Что сегодня делает диаспора, какие меры предпринимает? Какая атмосфера царит в диаспоре? Борьба закончилась? Диаспора разочарована или нет? Может быть разочарована, однако, как отметил один из знакомых представителей диаспоры, диаспора в боеготовности ждет действий, просто не знает на кого уповать. В этом вопросе диаспора и народ Армении не так уж отличаются друг от друга. Оба преисполнены борьбой, но как бороться? Нет той силы, на которую можно уповать.
«Если мы, армяне диаспоры, не оказались бы столь слабыми перед фактами прошлых лет, сегодня власти не осмелились бы отдельно принимать какое-либо решение, и если все армяне, как из Армении, так и из диаспоры, не оказались бы столь слабыми, и в нашей повседневной жизни не занимались бы друг другом, а пытались бы наловчиться во внешней политике, тогда другие никогда не осмелились бы подложить нам такую свинью, которую навязали нам на армяно-турецком и арцахском фронтах», - сказал ливанский армянин Торос Сефилян.
Он также отметил, что сегодня армянство диаспоры видит решение проблем в первую очередь посредством системных изменений, первостепенной из которых является смена власти.
Сегодня протоколы в Национальном собрании РА. НС должно или ратифицировать их или нет.
«Надеемся, что протоколы не ратифицируют, но события показывают, что ратифицируют», - выразил мнение председатель молодежного союза «Саргис Тхруни» СДГП Ливана Гокор Декирмеджян.
По его словам, армянство Ливана готово снова проводить демонстрации и акции протеста, чтобы протоколы не были ратифицированы. Однако, несмотря на готовность бороться, ливанские армяне, тем не менее, разочарованы: «Есть чувство, что нас игнорируют, забыли, тем более что от этих протоколов пострадаем мы», - сказал он.
По его словам, на данный момент мероприятия не запланированы, однако вероятно, что в следующем месяце начнутся обсуждения. Он отметил, что, по крайней мере, в этом вопросе армянство Ливана имеет единую позицию.
В отличие от ливанских армян и диаспоры в целом, общество Армении и в этом вопросе не едино. Вместе с тем, в Национальном собрании РА против ратификации протоколов меры предпримут АРФ Дашнакцутюн, «Наследие» и все те партии, которые присоединились к инициативе АРФД.
Во всяком случае, эти силы не отказались от своих слов. Но проблема в том, что они не ставят задачу смены власти, а в основном удовлетворяются проведением линии «Нет», что не дает возможности обеспечить широкую консолидацию общества. Ни одна партия не берет на себя знамя смены власти и не возьмет до выборов 2012 года, в том числе и АНК, с которым часть общества в свое время связывала свои надежды, но который выступает за «футбольную» дипломатию. В этом вопросе не только диаспора, но и жители Армении не могут уповать на какую-либо силу. Смена власти может произойти в том случае, если власти Армении пойдут на инициативные шаги и в вопросе Арцаха.
Во избежание опасности смены власти, руководство страны пытается посредством писем, направленных с самолета, и заявлений ряда коалиционных депутатов (о том, что Армения должна ратифицировать протоколы раньше Турции) целиком переместить «игру» на половину поля армяно-турецких отношений.