Ոստիկանության լրատվության վարչության պետ. «Փակ չե՛ն ճանապարհները, չե՛ն փակվել, հիմա էլ չե՛նք փակելու»
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ասվում է, թե այսօր առավոտյան ժամը 8:00-ից չեն աշխատում Վանաձոր-Երևան, Սպիտակ-Երևան, Ստեփանավան-Երևան, Տաշիր-Երևան, Ալավերդի-Երևան միջհամայնքային ուղևորափոխադրման միկրոավտոբուսները:
«Հերթական անգամ ընդդիմության հանրահավաքի օրը ոստիկանության ստորաբաժանումները՝ քրեական, պահակային և ճանապարհային ոստիկանությունը, առանց որևէ հիմնավորման կանգնեցնում են մեքենաները մշտական պահակային կետերում, մասնավորապես՝ Վանաձոր-Երևան երթուղու Ալագյազի հատվածում՝ խոչընդոտելով քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը»,-նշված է հաղորդագրությունում:
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն էլ «7օր»-ին ասել էր, որ իշխանությունները նորից փակել են ճանապարհները, նորից հրամայել են, որ տրանսպորտը չաշխատի՝ ո՛չ Երևանում, ո՛չ Երևան տանող ճանապարհներին։
Նմանատիպ տեղեկությունների տարածումը ՀՀ ոստիկանությունից հերթական հնարք են անվանում։
-Պաշտոնապես որևէ հանձնարարական, հրաման, ցուցում, կարգադրություն չկա ճանապարհները փակելու վերաբերյալ։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ճանապարհները չենք փակել, փակված չեն, չենք էլ փակելու,-«7օր»-ին ասել է Ոստիկանության լրատվության վարչության պետ Սայաթ Շիրինյանը։-Մենք նախորդ տարիներին համոզվել ենք, որ երբ ինչ-որ մի միտինգ կամ ինչ-որ մի նմանատիպ բան է լինելու, սկսում են աղմուկ բարձրացնել։ Դա հնարքներից մեկն է՝ աղմուկ են բարձրացնում, որ մարդկանց մոտ լարվածություն, հետաքրքրություն ստեղծեն։ Ընդամենը դա, ինչպես նաև, որ եթե օրինակ այդ միտինգին չհավաքվեց իրենց ակնկալած թվաքանակը, որպեսզի վաղը մյուս օր պատճառաբանեն՝ ահա, տեսեք ոստիկանությունը փակել է, կամ ճանապարհները փակ էին։ Փակ չե՛ն ճանապարհները, չե՛ն փակվել, հիմա էլ չե՛նք էլ փակելու։ Ուզում ե՞ն մասնակցել՝ թող գան մասնակցեն, ի՞նչ է պատահել։

Начальник управления информации Полиции: «Не закрыты, не закрывались, и сейчас не будем закрывать дороги»
Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи распространил сообщение, в котором  говорилось, что сегодня утром с 8:00 часов не работают микроавтобусы по межобщинным пассажироперевозкам Ванадзор-Ереван, Спитак-Ереван, Степанакерт-Ереван, Ташир-Ереван, Алаверди-Ереван.
«В очередной раз в день митинга подразделения полиции - уголовная, патрульная и автодорожная полиции, без каких-либо обоснований останавливают машины в постоянных сторожевых пунктах, в частности, на участке маршрута Алагяза Ванадзор-Ереван, препятствуя свободному передвижению граждан.
Координатор АНК Левон Зурабян сказал «7or», что власти вновь закрыли дороги, вновь приказали, чтобы транспорт не работал - ни в Ереване, ни на автодорогах, ведущих в Ереван.
Распространение подобных сведений в Полиции РА назвали очередной уловкой.
«Официально, какого-либо распоряжения, приказа, указания нет относительно закрытия автодорог», - сказал «7or» начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции Саят Ширинян, - Мы в прежние годы убедились, что  когда бывает какой-либо митинг или что-то подобное, начинают поднимать шум. Это одна из уловок - поднимают шум, чтобы создать у людей напряжение, интерес. Просто это, а также, если на этот митинг не соберется ожидаемое число людей, чтобы завтра обосновать, что смотрите, полиция закрыла или дороги закрыты. Не закрыты дороги, не закрывались и сейчас не будем закрывать. Хотят участвовать, пусть, придут поучаствуют, а что случилось?».