Իրանում կանադացուն մահվան են դատապարտել պոռնակայք ձևավորելու համար
Կանադայի ազգությամբ պարսիկ քաղաքացի 35-ամյա Սայեդ Մալեքպուրը Թեհրանի հատուկ դատարանի կողմից մահվան է դատապարտվել։ Այս մասին հաղորդում է «MIGnews.com»-ը։
Մալեքպուրը Կանադայի քաղաքացի է դարձել 2004թ., իսկ 2008թ. հիվանդ հորն այցելելու նպատակով Իրան է ժամանել։
Նա ձերբակալվել է այսպես կոչված «ինտերնետ-օֆիսների» գործով։ Իրանի քննիչները հաստատել են՝ Մալեքպուրը պատվերով պոռնակայք է ստեղծել։
Նրա դեմ ուղղված պաշտոնական մեղադրանքը հետևյալն է. «Աշխույժ գործողություններ՝ ուղղված Իսլամական Հանրապետության անվտանգության դեմ, ինչն արտահայտվել է պոռնակայքի ստաղծմամբ և բովանդակության թարմացմամբ»։
Ինքը՝ Մալեքպուրը և իր աջակիցները պնդում են, թե նա ընդամենը գրել է տվյալների բազայի վերահսկման ծրագիր, որը հետագայում, առանց իր իմացության, օգտագործել են պոռնակայքի ստեղծման համար։

Гражданин Канады приговорен к смерти за дизайн порносайта
35-летний гражданин Канады Саед Малекпур, уроженец Ирана, был приговорен специальным трибуналом в Тегеране к смертной казни, сообщает «MIGnews.com».
Малекпур стал гражданином Канады в 2004 году. В 2008 году он приехал в Иран, чтобы посетить больного отца.
Он был арестован по так называемому делу «интернет-офисов». Иранские следователи установили, что Малекпур по заказу создал порно-сайт.
Отметим, что официальное обвинение против Малекпура сформулировано следующим образом: « Активные действия, направленные против безопасности исламской республики, которые выразились в создании и обновлении содержания порносайта».
Сам Малекпур и его сторонники утверждают, что он лишь написал программы контроля над базами данных, которую потом без его ведома использовали для создания порносайта.