Մարտի 4-ին քվեարկվելու է 1915–ին իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծը
Մարտի 4-ին ԱՄՆ-ի ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քվեարկվելու է 1915-ին իրականացված Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծը։ Թուրքիայի նախաձեռնություններն օրինագծի դեմ շարունակվում են։ Վաշինգտոն մեկնած Թուրքիայի Ազգային ժողովից երկու հանձնաժողովներ լոբբիստական աշխատանքներ են իրականացնում օրինագծի դեմ։
Թուրքիայի Ազգային ժողովի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ, «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցության պատգամավոր Մուրատ Մերջանի գլխավորած հանձնաժողովը թուրք-ամերիկյան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ, «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցության պատգամավոր Սուատ Կնըկլըօղլուի հետ համատեղ Վաշինգտոնում մամլո  ասուլիս է կազմակերպել։
Մուրատ Մերջանը կարծիք է հայտնել, որ օրինագիծը չի ծառայում Ամերիկայի և Թուրքիայի շահերին, և ավելացրել, որ Օբամայի կառավարությունից սպասում է օրինագծի դեմ ավելի շատ ջանքերի ցուցաբերում։
-Եթե անգամ օրինագիծը հանձնաժողովում անցնի, չի կարող ներկայացվել ընդհանուր հանձնաժողովում,-նշել է նա։
Քվեարկությունից առաջ Վաշինգտոնում հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպումներ ունեցած Սուատ Կնըկլըօղլուն էլ նշել է, թե իրենք Ներկայացուցիչների խորհուրդ գալուց առաջ փորձում են արգելել օրինագիծը։
-Այսօր Իրաքում, Աֆղանստանում և Միջին Արևելքում խաղաղության հաստատման ընթացքում շարունակվում են  համագործակցությունները նման բազմաթիվ տարածաշրջանային թեմաներով։ Այս օրինագծի պատճառով հարաբերությունները վտանգելն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների շահերին չի համապատասխանում,-նշել է նա։

4 марта состоится голосование по законопроекту об Армянском геноциде, осуществленном в 1915-м году
4 марта в комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США будет голосование законопроекта об Армянском геноциде, осуществленном в 1915-м году. Инициативы Турции, направленные против законопроекта, продолжаются. Отправившиеся в Вашингтон две комиссии Национального собрания Турции осуществляют лоббистские работы против законопроекта.
Председатель комиссии по внешним сношениям Национального собрания Турции, депутат партии «Справедливость и Развитие» Мурат Мерджан и председатель группы по межпарламентской турецко-американской дружбе Суат Кнклоглу в Вашингтоне организовали совместную пресс-конференцию.
Мурат Мерджан выразил мнение, что законопроект не служит интересам Америки и Турции и добавил, что ждет от правительства Обамы больших усилий против законопроекта.
«Если даже законопроект пройдет в комиссии, он не может быть представлен в общей комиссии», - отметил он.
Встретившийся перед голосованием с членами комиссии в Вашингтоне Суат Кнкоглу отметил, что они пытаются запретить законопроект до того как он будет направлен в Совет представителей.
«Сегодня в Ираке, Афганистане и на Среднем Востоке в ходе установления мира продолжаются сотрудничества по множеству подобных региональных тем. Поставить под угрозу отношения по причине данного законопроекта не соответствует интересам США», - отметил он.