Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին օրենքն ընդունվել է
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 8-ի նիստում կողմ 92, դեմ 1 ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հիշեցնենք, որ այսպիսով, օրենքի գործողության ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2010թ. նոյեմբերիի 1-ը, ևս մեկ անգամ հնարավորություն տալով  մինչև 2010թ. աշնանային զորակոչը 27 տարին լրացած, պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիներին սահմանված ժամկետում համապատասխան վճարը մուծելու, և նրանց  նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու:

Внесены изменения в закон относительно граждан, не прошедших обязательную военную службу
Сегодня, 8 декабря, на заседании Национального собрания РА соотношением голосов  92-«за», 1-«против» во втором чтении и полностью принят законопроект «О внесении изменения в закон РА "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка"».
Отметим, что согласно закону,  граждане, не призванные на обязательную воинскую службу в нарушение закона в период с осеннего призыва 1992 года по 1 мая 2009 года, получают возможность уплатить установленный штраф и избежать уголовной ответственности. Принятые сегодня изменения продлевают охваченный законом период с 1 мая 2009г. по 1 ноября 2010г.