Թուրքիան հետ է կանչել ԱՄՆ–ում իր դեսպանին
ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո Թուրքիան հետ է կանչել ԱՄՆ-ում իր դեսպանին։
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին արդեն իսկ հայտարարվել էր, որ եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմում հայերի սպանությունները ԱՄՆ կոնգրեսականները ճանաչեն որպես Ցեղասպանություն Թուրքիան հետ կկանչի ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանին։
Իր հերթին Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն սպառնացել էր հայ-թուրքական գործընթացի ձախողմամբ։
«Քաղաքականության և դիվանագիտության մեջ ես պատահականությունների չեմ հավատում։ Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականների՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկմանը ներկայացրած, այսպես կոչված, Հայոց ցեղասպանության հարցն իհարկե ճնշման ձև է։ Սակայն բոլորը պետք է իմանան, որ Թուրքիան այն երկիրը չէ, որի հետ կարելի է խոսել ճնշման լեզվով,-ասել էր նա,- պետք չէ մեզ շանտաժի ենթարկել ապրիլի 24-ով. եթե ինչ-որ մեկն ուզում է մեզ վրա ճնշում գործադրել, դա ապարդյուն է։ Թուրքիան ինքնաբավ երկիր է և որոշումներ ընդունում է՝ ելնելով իր ազգային շահերից։ Եվ եթե ամերիկացիները կդիմեն նման մեթոդների, ապա մենք պաշտոնապես հայտարարում ենք՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը կձախողվի»։

Турция отозвала своего посла из США
Сразу после принятия Комиссией по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США 252-й резолюции по признанию Геноцида армян Турция отозвала своего посла из США.
Напомним, что уже 4-го марта было заявлено, что если конгрессмены США признают события 1915 года в Османской империи в качестве Геноцида, то Турция отзовет своего посла из США.
В свою очередь министр иностранных дел Турция Ахмед Давудоглу пригрозил провалом армяно-турецкого процесса:
«Я не верю в случайности в политике и дипломатии. Конечно же, так называемый, вопрос Геноцида армян, представленный на обсуждение Конгресса США, является способом давления на Турцию. Однако все должны знать, что Турция не та страна, с которой можно говорить на языке давления, - сказал он, - Не нужно нас шантажировать 24-м апреля: если кто-то хочет оказать на нас давление, то это безрезультатно. Турция самодостаточная страна и принимает решения, исходя из своих национальных интересов. И если американцы прибегнут к подобным методам, то мы официально заявляем, что процесс армяно-турецких отношений будет провален».