Հովիկ Աբրահամյանը Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին նամակ կգրի՞
-Ճիշտ կլինի, որ ՀՀ նախագահի կեցվածքը ոչ թե «Ալ Ջազիրայի» հետ հարցազրույցներով արտահայտվի, այլ պաշտոնապես փոխանցվի,- «Ուրբաթ» ակումբում ասել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը՝ նշելով, որ եթե Հայաստանը որոշել է նախաձեռնող լինել, ապա մինչ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը պետք է նախաձեռներ նաև կոնգրեսականներին պաշտոնապես փոխանցելը, որ այդ բանաձևը չի խանգարի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
-Մենք լսել ենք կոնգրեսականներից, որ չհասկացանք՝ ինչո՞ւ մինչև հիմա Հայաստանի դեսպանատան կողմից մեզ  պաշտոնապես ոչինչ չի փոխանցվել։ Ես չեմ մեղադրում դեսպանատանը։ Պարզապես դեսպանատանը չի՛ հանձնարարվել, վերջինն էլ չի՛ արել։ Ուրեմն պետք է ավելի ակտիվ լինել,- նշել է Կ. Մանոյանը,- այդ իմաստով լավ է, որ երեկ մեր արտգործնախարարն արագ արձագանքեց։ Հիմա կարող է բավարարի կամ չբավարարի այդ արձագանքը, բայց առնվազն արագ արձագանքեց։
Կ. Մանոյանը ճիշտ է համարում նաև, որ այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալական նամակ ուղարկի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին՝ նշելով, որ ակնկալում  ենք, որ հարցը շուտով քվեարկության դրվի։

Напишет Овик Абрамян письмо в Палату представителей Конгресса США?
«Было бы верным, чтобы позиция президента выражалась не в интервью «Аль Джазира», а официально была бы передана», - в клубе «Урбат»  сказал ответственный Ай Дата и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян, отметив, что если Армения решила быть инициативной, то до обсуждения резолюции об Армянском геноциде в Комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США, должна была инициировать официальную передачу письма конгрессменам о том, что резолюция не помешает процессу урегулирования армяно-турецких отношений.
«Мы слышали от конгрессменов следующее: «Не поняли, зачем  до сих пор со стороны посольства Армении нам официально ничего не было передано». Я не обвиняю посольство. Просто посольству не было поручено, а последнее и не выполнило. Значит, надо быть более активным, - отметил К.Маноян, - в этом смысле хорошо, что вчера наш министр иностранных дел быстро отреагировал. Сейчас эта реакция может или удовлетворить или не удовлетворить, но максимально быстро он отреагировал».
К.Маноян правильным считает также, чтобы сегодня председатель НС РА направил бы благодарственное письмо председателю Палаты представителей, отметив, что ожидаем, что вскоре вопрос будет поставлен на обсуждение.