Հայաստանը՝ հեղափոխության և իշխանափոխության արանքում
Վարչապետի «չընտրության» քննարկումների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը մի միտք հայտնեց, ըստ որի՝ Հայաստանում հեղափոխություն տեղի ունեցել է, բայց իշխանափոխություն տեղի չի ունեցել: Ահա այդ իշխանափոխությունն ապահովելու համար էլ, ըստ Փաշինյանի, իրենք ուզում են շատ արագ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
Իսկ արդյոք տեղի ունեցե՞լ է մեզ մոտ հեղափոխություն և արդյոք չկա՞ իշխանափոխություն:
Դասական առումով հեղափոխությունը նախևառաջ վերաբերում է հասարակական հարաբերությունների բնույթին և արժեքներին: Հեղափոխությունը ենթադրում է արմատական և հիմնարար փոփոխություն պետական կառավարման համակարգում ու տնտեսական հարաբերություններում: Այս առումով մեզ մոտ հեղափոխություն տեղի չի ունեցել, այլ տեղի է ունեցել հանրության լայն զանգվածների ներգրավմամբ ու նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ իր ձևով նախադեպը չունեցող իշխանափոխություն:
Շատ են համեմատություններ տարվում հիմիկվա և 1988-ի շարժման միջև, սակայն այդ համեմատությունները, մեղմ ասած, տեղին չեն:
Այս տարվա շարժումը չուներ գաղափարական հենք: Շարժումն ուներ մեկ կարգախոս, որը սպառվեց ապրիլի 23-ին: Տակը մնացին «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երը և «Դուխով» գրությամբ գլխարկները. երբ ասելիք չկա, պետք է գլխարկը քաշել գլխին ու ձեռքերը վեր պարզած ծափ տալ:
Հեղափոխություն
Նախորդ դարի 88-ի շարժումն իր բնույթով հեղափոխական էր և շարժման արդյունքներն էլ հեղափոխական բնույթի էին: Փոխվեց հասարակարգը, սովետական Հայաստանը տրանսֆորմացվեց անկախ Հայաստանի:
Անկախության արդյունքում մենք կտրուկ փոփոխություն ապրեցինք իրավական, քաղաքական ու տնտեսական դաշտերում: Փոփոխության ենթարկվեց մի ամբողջ արժեհամակարգ, ինչն իր ազդեցությունը թողեց ոչ միայն հասարակական, այլ նաև միջանձնային հարաբերությունների վրա:
Գերակայություն հայտարարվեց մարդու և քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը: Եթե սովետական իրավական համակարգի հիմքում «Մարդուն թույլատրված է անել այն, ինչը թույլատրված է օրենքով» փիլիսոփայությունն էր, ապա տոտալիտարիզմից ժողովրդավարություն անցման արդյունքում որդեգրվեց «Մարդուն թույլատրված է անել այն, ինչն արգելված չէ օրենքով» փիլիսոփայությունը, այսինքն՝ իրավունքների դիապազոնը հսկայական չափով փոխվեց:
Անկախությունից հետո գոնե հռչակագրային մակարդակում միակուսակցական համակարգին փոխարինելու եկավ բազմակուսակցական համակարգը, պետական սեփականությանը փոխարինելու եկավ մասնավոր ու խառը սեփականության ձևերի ինստիտուտը: Պլանային տնտեսությունն իր տեղը զիջեց շուկայական հարաբերություններին (տվյալ դեպքում քննության չենք առնում այն հարցը, թե որքանով իրականում շուկայական դարձան այդ հարաբերություններն ու պահպանվեցին ազատ մրցակցային խաղի կանոնները):
88-ի գործընթացները զուգորդվում էին նաև համաշխարհային մակարդակով տեղի ունեցող կտրուկ փոփոխությունների հետ, քանզի փլուզվում էր հսկայական կայսրությունը՝ ՍՍՀՄ-ը:
Իշխանափոխություն
Մեզ մոտ այս տարվա քաղաքական իրադարձությունները կարելի է գնահատել որպես անսպասելի իշխանափոխություն: Անսպասելի ինչպես փոխվողների, այնպես էլ փոխողների համար: Գրեթե բոլորը ցանկանում էին իշխանափոխություն, բայց որևէ մեկը չէր կանխատեսել նման գործընթաց:
Տարբեր պատճառներ են ներկայացվում ու կասկածներ հայտնվում, թե ինչու Սերժ Սարգսյանը չկարողացավ (կամ էլ՝ չուզեց) պահել իշխանությունը և տապալվեց այն պահին, երբ թվում էր թե ամեն ինչ առավել քան վերահսկելի է իր կողմից, բայց կա մեկ հստակ պատասխան, այն է՝ Սերժ Սարգսյանը հեռացավ, քանի որ նրա գլխավորած իշխանական համակարգը լճացել էր:
Սերժ Սարգսյանի հեռացումից հետո փոխվե՞լ են արդյոք ներիշխանական բարքերը և քաղաքական հարաբերությունները կամ այլ կերպ ասած՝ ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցածից հետո կա՞ արդյոք հեղափոխական տրանսֆորմացիա խաղի կանոնների առումով: Պատասխանը հստակ է՝ առայժմ ոչ: Ավելին՝ նախորդ իշխանություններին հարիր խաղի կանոնները շատ դեպքերում նույնությամբ կրկնվում են կամ է՛լ ավելի գռեհիկ տեսք են ստանում:
Նախկինում կադրային քաղաքականության մեջ առկա էր «խնամի-ծանոթ-բարեկամ» այսպես կոչված «բերմուդյան եռանկյունու» սկզբունքը: Հիմա էլ ենք այդ երևույթը նկատում: Պաշտոնների են անցնում ու քաղաքական դիրքեր գրավում ծանոթները, բարեկամները և խնամիները (չհաշված՝ տնեցիներին): Պրոֆեսիոնալիզմը ստորադասվել է ծանոթիզմին՝ «Պոլի փեդ լինի, մեր հետ քայլած լինի» տարբերակով:
Նախկինում ընդունվեց ռեյտինգային կոչված ընտրակարգը, որպեսզի ընտրություններն ապաքաղաքականացվեն ու ՀՀԿ-ն «խփի» իր ուզած տոկոսները: Հիմա էլ բան չի փոխվել: Փաշինյանը չի էլ թաքցնում, որ ռեյտինգային ընտրակարգը ձեռնտու է իրեն, մինչդեռ ապրիլյան օրերին ռեյտինգայինից հրաժարումն ու համամասնական ընտրակարգ նախատեսող Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունման պահանջը նույնքան հանրային աջակցություն ուներ, որքան «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» կարգախոսը: Բայց հիմա այդ մասին «մոռացվել» է, մինչդեռ դա այն եզակի բաներից էր, որն իր մեջ քիչ թե շատ գաղափարախոսություն ու հեղափոխականություն էր պարունակում:
Մինչև իշխանափոխությունը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, որ Սերժ Սարգսյանի վրայով օրենսդրորեն սուպերվարչապետական լիազորություններ են կարվել և դրանք պետք է քչացնել, բայց հենց դարձավ վարչապետ, հայտարարեց, որ Սերժի վրայով կարված «կոստյումը» ոնց որ թե վատ չի «նստում» իր վրա ու դեռ մի բան էլ փոքր է, քանզի նոր լիազորությունների ցանկություն կա:
Մինչև իշխանափոխությունը հայտարարվում էր, որ ուժային կառույցները պետք է դուրս բերվեն վարչապետի անմիջական ազդեցությունից ու դրվեն խորհրդարանի վերահսկողության տակ, ինչպես նաև պետք է վերացվի 1-ին փոխվարչապետի՝ արհեստականորեն ներմուծված պաշտոնը, բայց իշխանափոխությունից հետո ամեն ինչ թողնվեց նույնը ու նույնիսկ «մեսիջների» մակարդակով չկա ցանկություն տեր կանգնել նախկինում տրված գնահատականներին ու հայտարարություններին:
Նախկինում ՀՀԿ-ն էր տեղական ընտրություններում հաղթում, հիմա՝ ՔՊԿ-ն: Հաղթելու նախադրյալները նույնն են: Փոխվել է հիմնավորումը:
Նախկինում օդիոզ մականունավորները դիրքավորվել էին ՀՀԿ-ում կամ դրա շուրջ, իսկ հիմա՝ ՔՊԿ-ի:
Նախկինում Սերժ Սարգսյանն ուներ իր «առնետներն» ու հաճախորդները: Նիկոլ Փաշինյանն էլ չի խուսափում «առնետների» ու հաճախորդների ներգրավումից: Փոխվել է միայն դրանց ներգրավման ձևն ու մատուցման տեխնոլոգիան:
Նախկինում ՀՀԿ-ն ձգտում էր ամբողջ հանրապետությունում ունենալ բացառապես իրեն ենթակա գյուղապետեր ու քաղաքապետեր: Գրեթե 100 տոկոսով դա ՀՀԿ-ին հաջողվում էր:
ՀՀԿ-ն ծանր էր տանում խոշոր համայնքներում կրած պարտությունը և փորձում էր տարատեսակ լծակներով իրենով անել ոչ ՀՀԿ-ական համայնքապետին, կամ պատժել նրան տարբեր լծակներով, կամ էլ՝ համակերպվել, բայց շատ հազվադեպ: Հիմա կապանցիների ազատ ընտրությունը գնահատվել է որպես հակահեղափոխության ու քրեաօլիգարխիայի հաղթանակ և ըստ մամուլի հրապարակումների՝ ՊԵԿ-ը զբաղվում է Կապանում հաղթած թեկնածուի հոր բիզնեսով: Հասկանալի է, թե ինչու է զբաղվում: Նախկինում էլ էին նման դեպքերում զբաղվում ոչ ՀՀԿ-ական համայնքապետով:
Կան էլի շատ նմանություններ, բայց առայժմ բավարարվենք այսքանով:
Հիմա ինքներդ դատեք, թե արդյոք տեղի է ունեցել իշխանափոխությո՞ւն, թե՞ հեղափոխություն:
Վերջում հանուն արդարության նշենք, որ նախկինի ու ներկայի միջև կա մի էական տարբերություն: Նախկին իշխանությունները փակ էին աշխատում և շոուների պակաս կար, իսկ հիմա կան ֆեյսբուքյան «լայվերն» ու համատարած սելֆիները, ծափերն ու հուզառատ տեսարանները: Համաձայնեք, որ սրանք հեղափոխական բնույթի փոփոխություններ են: Եվ ամենակարևորը՝ էժանացել է բանանը:

Армения: между революцией и сменой власти
В ходе обсуждений «неизбрания» Никол Пашинян высказал мысль, что в Армении произошла революция, но не смена власти. И именно для осуществления этой смены власти, согласно Пашиняну, они хотят поскорее провести внеочередные парламентские выборы.
В действительности ли у нас была осуществлена революция и не произошло смены власти?
В классическом смысле революция касается, прежде всего, характера общественных отношений и ценностей. Революция предполагает радикальные и основополагающие изменения в системе госуправления и в экономических отношениях. В этом плане революции у нас не происходило. Имела же место беспрецедентная в истории новонезависимой Армении по своей форме смена власти с вовлечением широких масс общества.
Проводится множество параллелей между сегодняшним и движением 1988-го, но эти сравнения, мягко говоря, неуместны.
Движение этого года не имело идейной основы. У движения был единственный лозунг, который был исчерпан 23 апреля. Остались от всего этого лишь «гмп-гмп-ху» и «духовитые» кепки: когда нечего сказать, остается лишь натянуть на себя кепку и хлопать поднятыми вверх руками.
Революция
Движение 88-го было по своему характеру революционным, как и его результаты. Изменился общественный строй, а советская Армения трансформировалась в независимую страну.
В результате независимости мы претерпели резкие изменения в правовом, политическом и экономическом поле. Изменению подверглась целая система ценностей, что оставило свой отпечаток не только на общественных, но и на межличностных отношениях.
Приоритетом была объявлена защита прав человека и гражданина. Если в основе советской правовой системы лежала философия «Человеку разрешено всё то, что санкционировано законом», то в результате перехода от тоталитаризма к демократии была взята на вооружение философия «Человеку разрешено всё то, что не запрещено законом», то есть диапазон прав был колоссальным образом расширен.
После обретения независимости, хотя бы на декларативном уровне, на смену однопартийной системе пришла многопартийная, на смену государственной собственности – институт частной и смешанной собственности. Плановая экономика уступила свое место рыночным отношениям (в данном случае мы не рассматриваем, насколько в действительности эти отношения стали рыночными и соблюдались правила свободной конкуренции).
Процессы 88-го сопровождались также происходившими на международном уровне резкими изменениями, так как распадалась огромнейшая империя – СССР.
Смена власти
Произошедшие у нас в этом году политические события можно оценить как неожиданную смену власти. Неожиданную как для смененных, так и для сменивших. Смены власти хотели практически все, но никто не прогнозировал подобного развития.
Приводится множество причин и высказываются различные сомнения по части того, почему Серж Саргсян не сумел (или не захотел) удержать власть и был свергнут в тот момент, когда, казалось бы, всё было более чем подконтрольно. Однако есть один весьма четкий ответ: Серж Саргсян ушел, так как возглавляемая им властная система пребывала в застое.
Изменились ли с отстранением Сержа Саргсяна царящие внутри власти нравы и политические отношения в стране, или, выражаясь иначе, произошла ли после событий апреля-мая революционная трансформация в плане правил игры? Ответ очевиден – пока нет. Более того, присущие предыдущей власти правила игры во многих случаях применяются аналогичным образом либо получают более извращенный вид.
Раньше в кадровой политике был широко применим принцип «бермудского треугольника» «сват-знакомый-родственник». Подобное явление наблюдается и сейчас. На посты назначаются, а политические позиции занимают знакомые, родственники и сваты (не считая членов семьи). Знакомство находится в предпочтении к профессионализму – по варианту «Будь даже швабра, лишь бы один из нас».
Раньше была принята рейтинговая избирательная система, чтобы аполитизировать выборы и предоставить РПА возможность «набивать» необходимые ей проценты. Ничего не изменилось и в этом плане. Пашинян даже не скрывает, что рейтинговая система ему выгодна, в то время как в апреле требование отказа от рейтинговой системы и принятия нового Избирательного кодекса с полностью пропорциональной избирательной системой имело столь же широкую общественную поддержку, сколько лозунг «Сделай шаг, отвергни Сержа!». Однако сейчас об этом «забыто», между тем как данный вопрос был одним из тех редких, который, более-менее, содержал в себе идеологию и революционность.
До смены власти Никол Пашинян заявлял, что под Сержа Саргсяна законодательно выкроены суперпремьерские полномочия, и они должны быть сокращены, но, как только сам стал премьером, заявил, что сержевский «костюм» ему «идет» и даже немного маловат, так как присутствует желание новых полномочий.
До смены власти заявлялось, что силовые структуры должны быть выведены из-под непосредственного влияния премьера и поставлены под контроль парламента, что нужно упразднить искусственно внедренный пост 1-го вице-премьера, но после смены власти всё было оставлено по-прежнему, и даже на уровне «месседжей» нет никакого желания отстоять озвученные раньше оценки и заявления.
Раньше на местных выборах побеждала РПА, а сейчас – ПГД. Предпосылки этих побед те же самые. Поменялось всего лишь обоснование.
Раньше одиозные носители прозвищ дислоцировались в РПА или вокруг нее, а сейчас – возле ПГД.
Раньше Серж Саргсян имел своих «крыс» и клиентов. Никол Пашинян тоже не избегает привлечения «крыс» и клиентов власти. Изменились лишь форма их вовлечения и технология преподнесения этих реалий.
Раньше РПА стремилась иметь на всей территории страны подконтрольных исключительно себе глав сельских и городских администраций. РПА это удавалось практически на 100 процентов.
Республиканская партия сильно переживала поражения в крупных общинах и пыталась всячески подчинить себе местных глав не из числа РПА или наказать их посредством различных рычагов, либо смирится с этим, но крайне редко. Сейчас свободный выбор капанцев оценивается как контрреволюция и победа криминальной олигархии, и, согласно публикациям в прессе, Комитет по госдоходам занялся бизнесом отца победившего в Капане кандидата. Всем понятно, почему. В подобных случаях и раньше занимались главами местных общин не из РПА.
Есть также немало других сходств, но пока остановимся на этом.
Теперь сами судите, произошла смена власти или революция.
В конце, справедливости ради, заметим, что между бывшим и нынешним есть весьма существенная разница. Бывшие власти работали закрыто, и наблюдалась нехватка шоу, а сейчас есть «лайвы» в «Фейсбук» и повсеместные «селфи», хлопанья и патетичные сцены. Согласитесь, что это – изменения революционного характера. И, самое главное, банан подешевел.