Կ.Բեքարյան. «Կարող է լինել և՛ շարունակականության, և՛ խոչընդոտման՝ կասեցնելու սցենար»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանն ասել է, թե ամերիկյան բոլոր այն կոնգրեսականները, ովքեր այս կամ այն կերպ ունեին խոսելու հնարավորություն, ասել են, որ ԱՄՆ նախագահը Ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ ունի իր հստակ դիրքորոշումը, և այն չի փոխվել։ Նրա խոսքերով՝ Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունները (Օբամայի աշխատակազմն ամեն ինչ անում է  գործընթացը կասեցնելու համար) ընդամենը հավասարակշռությունը պահպանելու համար են արվել։
Այն հարցին, թե արդյոք դրանից հետևո՞ւմ է, որ բանաձևը կմտնի լիագումար նիստ  և դրական արդյունքով դուրս կգա, Կարեն Բեքարյանը պատասխանել է, թե այսօր այդ մասին խոսելն ու լավատեսական գնահատական տալը հնարավոր չէ։
-Պետք է հստակ գիտակցենք, գնահատենք իրավիճակն ու հասկանանք, որ նույն այս հարցն առաջին հերթին անդրադառնում է ոչ թե մեր շահերի կամ մարդասիրական նկրտումների վրա, այլ այս կամ այն կերպ արտահայտում է քայլ անող պետության քաղաքական գիծը։ Այս պարագայում կարող է լինել և՛ շարունակականության, և՛ խոչընդոտման՝ կասեցնելու սցենար։ Դա կախված է նրանից, թե այս երկու երկրները՝ Թուրքիան և ԱՄՆ-ը, ի՞նչ ձևով կփորձեն լեզու գտնել,-նշել է նա։

К. Бекарян: «Возможен как сценарий продолжения, так и сценарий препятствий, блокирования».
Во время встречи с журналистами председатель о/о «Европейская интеграция», политолог Карен Бекарян сказал, что все те американские конгрессмены, которые тем или иным образом имели возможность говорить, сказали, что президент США имеет свою четкую позицию по вопросу Геноцида армян, и она не изменилась. По его словам, заявления Хиллари Клинтон (о том, что администрация Обамы делает всё, чтобы заблокировать процесс) было сделано всего лишь для сохранения равновесия.
На вопрос о том, следует ли из этого, что резолюция будет внесена на пленарное заседание и будет принята, Карен Бекарян ответил, что сегодня невозможно говорить об этом и давать оптимистичную оценку.
«Нужно четко осознавать, оценить ситуацию и понять, что этот вопрос в первую очередь касается не наших интересов или человеколюбия, а тем или иным образом отражает политическую линию сделавшего шаг государства. В данном случае возможен как сценарий продолжения, так и сценарий препятствий, блокирования. Это зависит от того, каким способом попытаются найти язык Турция и США», - отметил он.