2010 թ. ավելացել են լրագրողների նկատմամբ ճնշումների և տեղեկություն ստանալու իրավունքի խախտման դեպքերի թիվը
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի (ԽԱՊԿ) նախագահ Աշոտ Մելիքյանը ներկայացնելով ԽԱՊԿ տարեկան զեկույցը՝ նշել է, թե  համեմատություն անցկացնելով 2009թ. անձանագրված դեպքերի հետ կարելի է ասել, որ 2010թ. իրավունքների խախտումների որոշ տեսակներ նվազել են, իսկ որոշները ավելացել են։
Հետազոտության տվյալների համաձայն՝ 2010թ. արձանագրվել է լրագրողների նկատմամբ կատարված ֆիզիկական բռնությունների 9 դեպք՝ 2009թ-ին արձանագրված 11 դեպքի համեմատ։
ԶԼՄ-ների և նրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների թիվը 2009-ի համեմատ նախորդ տարի ավելացել է 5-ով՝ հասնելով 19-ի։
Տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտման դեպքերը նախանցած տարվա համեմատությամբ նույնպես աճել են՝ 13-ից հասնելով 18-ի։

В 2010г. увеличилось число случаев нарушения прав журналистов
Председатель Комитета по защите свободы слова РА Ашот Меликян представил случаи нарушения прав журналистов на основе проведенных возглавляемой им организацией экспериментально-социологических исследований уровня свободы СМИ в Армении.
По его словам, если сравнить со случаями, зафиксированными в  2009г., то можно отметить, что в 2010г. некоторые виды нарушения прав журналистов сократились, а некоторые, наоборот, участились.
Согласно исследовательским данным, в 2010 году зафиксировано 9 случаев применения физического насилия в отношении журналистов, по сравнению с 11 случаями, зафиксированными в 2009г.
Число случаев оказания давления на СМИ и работников прессы, по сравнению с 2009г., в  2010 г. увеличилось на 5 и достигло 19.
По сравнению с 2009г., случаи нарушения прав на получение и распространение информации, также увеличились на 5, достигнув 18.