Կոտ դ’Իվուարի երկինքը Ֆրանսիայի և ՄԱԿ–ի ինքնաթիռների համար փակ է
Կոտ դ’Իվուարի նախագահ Լորան Գբագբոն արգելել է ՄԱԿ–ի և Ֆրանսիայի ինքնաթիռների և ուղղաթիռների թռիչքն իր երկրի տարածքով։
Արևմտաաֆրիկյան այդ պետության տարածքում արգելված  է նաև ՄԱԿ–ի և Ֆրանսիայի ինքնաթիռների վայրէջքը։
Ինչպես հաղորդում է «ՌԲԿ»–ն, արտակարգ դեպքերում վայրէջք կատարելու համար այժմ անհարաժեշտ է այդ երկրի տրանսպորտի նախարարության հատուկ թույլտվությունը։
2010թ. նոյեմբերի 28–ին Կոտ դ’Իվուարում անցկացվել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որի ժամանակ երկու թեկնածուներն էլ՝ հանարապետության նախագահ Լորան Գբագբոն և ընդդիմության ղեկավար Ալասան Ուատարան, հայտարարել են հաղթանակի մասին։ Առաջինն օգտվում է քրիստոնեական համայնքի օժանադակությունից, իսկ երկրորդը՝ մահմեդական։
Աշխարհի երկրները՝ առաջին հերթին ԱՄՆ–ը, ինչպես նաև ՄԱԿ–ն ու Աֆրիկյան միությունը, որպես նախագահ ճանաչել են Ուատարային և Գբագբոյին կոչ են արել հրաժարական տալ։ Սակայն Գբագբոն հրաժարվում է թողնել իշխանությունը՝ օգտվելով բանակի օժանդակությունից։
Ուատարան Կոտ դ’Իվուարի տարածքից հեռացել է և այժմ Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս–Աբեբեյում է։ Այնտեղ տեղի է ուենում Աֆրիկյան միության անդամ երկրների ղեկավարների հանդիպումը։ Ավելի վաղ Ուատարան չէր հեռանում Աբիջանի հյուրանոցի տարածքից, որտեղ ՄԱԿ–ի և Ֆրանսիայի զինվորականների պաշտպանության տակ էր։

Кот д'Ивуар закрыл небо для самолетов ООН и Франции
Действующий президент Кот д'Ивуара Лоран Гбагбо запретил полеты самолетов и вертолетов Организации Объединенных Наций (ООН) и Франции над территорией страны, передает «РБК» со ссылкой на «ВВС».
Посадка их воздушных судов на территории этой западноафриканской страны также запрещена.
В исключительных случаях на пролет и посадку теперь требуется разрешение ивуарийского Министерства транспорта.
28 ноября 2010г. в Кот д'Ивуаре прошел второй тур президентских выборов, по итогам которых оба кандидата – и действующий глава государства Л.Гбагбо, и лидер оппозиции Алассан Уаттара - объявили о своей победе. Первый пользуется поддержкой в основном христианского населения, второго поддерживают мусульмане.
Страны мирового сообщества, прежде всего США, а также ООН и Африканский союз признают главой страны А.Уаттара и призывают Л.Гбагбо уйти в отставку. Однако последний не соглашается отдавать власть, используя поддержку армии.
А.Уаттара покинул территорию Кот д'Ивуара и сейчас находится в столице Эфиопии Аддис-Абебе. Там проходит встреча глав государств Африканского союза. Ранее А.Уаттара не покидал территорию отеля в Абиджане, где он находится под защитой войск ООН и Франции.
Аналитики отмечают, что запрет на полеты летательных аппаратов международных сил и Франции над территорией Кот д'Ивуара - это попытка затруднить возвращение А.Уаттара в данное государство.