Երբ աղվեսի քիթը չի հասնում խաղողին ...
Նիկոլ Փաշինյանն այդպես էլ շնորհավորանք չստացավ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներից: Շնորհավորեց, անձնական երջանկություն ու քաջառողջություն մաղթեց միայն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը. դիվանագիտական լեզվին տիրապետողները շատ լավ հասկանում են, թե սա իրականում ինչ է նշանակում:
Փաշինյանը շնորհավորանքի փոխարեն ստացավ գազի գնին վերաբերող ոչ այնքան հաճելի լուր ՌԴ-ից ու «կծող» խոսքեր Լուկաշենկոյից, իսկ Ղազախստանն ու Տաջիկստանը աջակցեցին Բելառուսի ներկայացուցչին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, այսինքն՝ այդ առումով էլ ցույց տվեցին, որ Հայաստանը մենակ է մնացել ՀԱՊԿ-ում, ինչը ուրախանալու առիթ չի տալիս մեզ:
ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ տիրույթում Փաշինյանի, այն է՝ Հայաստանի մոտ, մեղմ ասած, խնդիրներ կան: Որքան էլ նա փորձեց 180 աստիճանով փոխել իր տեսակետները և հաճոյանալ Պուտինին, միևնույն է բան չստացվեց, քանզի ներքաղաքական քայլերն ու Ղարաբաղի թեմայով բոլթոնյան պլանով շարժվելը չէր կարող ռեակցիա չառաջացնել այն անվտանգության դաշինքում, որի անդամ է ՀՀ-ն:
Հիմա ստացվել է շատ աննախադեպ վիճակ: ՌԴ-ն ռազմաբազա ունի Հայաստանում և դա միակն է տարածաշրջանում, բայց ՀՀ և ՌԴ ղեկավարների միջև կա դասակարգային անտոգոնիզմ: Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը խորացրեց այդ անտոգոնիզմը և Փաշինյանը ՀԱՊԿ ակումբում, հասկանալի պատճառներով, դարձավ «իզգոյ», իսկ դա վնասում է Հայաստանի ու Արցախի շահերին:
Հենց այդ անտոգոնիզմն է նաև պատճառը, որ Մոսկվան ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Զախարովայի շուրթերով դիվանագիտական հարվածներ էր հասցնում Երևանին, ինչը պետք է մտահոգիչ լինի, քանզի տարածաշրջանային լարվածությունը մեզ պետք է ստիպի դաշնակիցներ գտնել, այլ ոչ թե եղածն էլ կորցնել ու Ադրբեջանին հնարավորություն տալ ՀԱՊԿ տիրույթում առավելության հասնել մեր նկատմամբ, ու դա այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ անդամ չէ:
Կարո՞ղ ենք արդյոք մենք, օրինակ, ՆԱՏՕ-ում առավելության հասնել Թուրքիայի նկատմամբ կամ Իսլամական երկրների կոնֆերանսում՝ Ադրբեջանի: Չե՛նք կարող: Բայց արի ու տես, որ ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող Ադրբեջանը Բելառուսի ու Ղազախստանի ձեռքերով կարողանում է Հայաստանին հարվածներ հասցնել և օգտվելով մեր սխալներից՝ նաև խորացնել ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները: Սա մտորելու տեղիք պետք է տա ՀՀ հպարտ ու ոչ այնքան հպարտ քաղաքացիներին:
Ահա այս ամենի ֆոնին է, որ ՀԱՊԿ անդամներից շնորհավորանքներ չի ստանում Փաշինյանը: Ու տեսնելով, որ բան չի ստացվում՝ իմքայլականները որոշել են քարոզել, թե բա ավելի լավ, որ ՀԱՊԿ անդամները չեն շնորհավորում, քանի որ մենք ժողովրդավարական ենք, իսկ ահա նրանք՝ ավտորիտար: Ինչպես ասում են՝ համապատասխան սրտի անհամապատասխան մխիթարանք:
«Մեզ պետք չէ Պուտինի, Նազարբաևի, Լուկաշենկոյի շնորհավորանքը: Ավելի լավ, որ չեն շնորհավորում, քանզի նրանք վատն են, իսկ մեր Նիկոլը՝ լավը»,-սոցիալական ցանցերում գրում են Փաշինյանի թիմակիցները: Սա այն դեպքն է, երբ, ժողովրդական լեզվով ասած՝ աղվեսի քիթը խաղողին չի հասնում, ասում է՝ խակ է:
Փաշինյանենք իրականում ամեն ջանք գործադրել են, որ Մոսկվայից արձագանք հնչի, սակայն ստացել են Զախարովայի «շուլուխը»:
Երբ փորձ է արվում արտաքին քաղաքականության լրջագույն ձեռքբերում ներկայացնել Փաշինյան-Պուտին գրկախառնված նկարը, ինչպես նաև առ Լուկաշենկոն ուղղված Փաշինյանի խոժոռ հայացքը ֆիքսող կադրը, ապա ստանում ենք այսպիսի «թավշյա» բաներ:

Когда лиса, не дотянувшись до винограда…
Никол Пашинян так и не получил поздравлений от руководителей стран-членов ОДКБ. Поздравил, пожелал личного счастья и здоровья лишь и.о. генсека ОДКБ. Владеющие дипломатическим языком прекрасно понимают, что это в действительности означает.
Вместо поздравления Пашинян получил из РФ не столь приятную новость о цене на газ и язвительные слова Лукашенко, а из Казахстана и Таджикистана поддержали кандидата от Беларуси на пост генсека ОДКБ, то есть и в этом плане показали, что Армения осталась в ОДКБ одна, что не дает нам повода для радости.
В ОДКБ и ЕАЭС у Пашиняна, знай – у Армении, мягко говоря, имеются проблемы. Как он ни пытался поменять свои мнения на 180 градусов и угодить Путину, все равно ничего не получилось, так как внутриполитические шаги и продвижение в вопросе Карабаха по болтоновскому плану не могли не породить реакции в той системе безопасности, частью которой является Армения.
Сейчас получилась весьма беспрецедентная ситуация. РФ имеет в Армении базу, которая является единственной в регионе, но между руководителями РА и РФ имеется классовый антагонизм. Арест Роберта Кочаряна усугубила этот антагонизм, и Пашинян, по понятным причинам, стал в клубе ОДКБ изгоем, а это вредит интересам Армении и Арцаха.
Этот антагонизм в том числе является причиной того, Москва что наносит устами пресс-секретаря МИД РФ Захаровой дипломатические удары Еревану, что должно нас серьезно обеспокоить, так как региональная напряженность должна заставлять нас искать союзников, а не терять имеющихся, предоставляя Баку возможность добиваться преимущества над нами в ОДКБ, и это в условиях, когда Азербайджан не является ее членом.
Можем ли мы добиться преимущества, например, над Турцией в НАТО или над Азербайджаном в Конференции исламских государств? Нет, не можем. Но, как выясняется, не являющемуся членом ОДКБ Азербайджану удается руками Беларуси и Казахстана наносить удары по Армении и, пользуясь нашими ошибками, углублять азербайджано-российские отношения. Это, в свою очередь, дает немало пищи для размышлений гордым и не очень гражданам РА.
Именно на этом фоне Пашинян и не получает поздравлений от членов ОДКБ. И видя, что ничего не получается, представители и сторонники альянса «Мой шаг» решили пропагандировать, мол, еще лучше, что члены ОДКБ не поздравляют – мы ведь демократичны, а они – авторитарны. Как говорится, жалкое утешение.
«Нам не нужны поздравления Путина, Назарбаева и Лукашенко. Еще лучше, что не поздравляют, так как они плохие, а Никол – хороший», – пишут в соцсетях члены команды Пашиняна. Это тот случай, когда, говоря народным языком, лиса, не дотянувшись до винограда, говорит, что он неспел.
В действительности Пашинян приложил все усилия, чтобы получить реакцию из Москвы, но удостоился лишь «стеба» Захаровой.
Когда предпринимается попытка выдать за серьезнейшее достижение внешней политики фотографию с объятьями Путина и Пашиняна, а также кадр направленного на Лукашенко хмурого взгляда Пашиняна, то получаются подобные «бархатные» вещи.