Շատ մի ատեք, սիրել կա և հակառակը (տեսանյութ)
Հայաստանում հետընտրական զարգացումներ են, բայց մի քիչ այլ ոճի: Ոչ թե ընդդիմությունը ավանդաբար բողոքում է, որ իշխանությունը կեղծել է ընտրության արդյունքները (կեղծիք, իհարկե, եղել է, բայց բողոքող չկա), այլ խորհրդարան անցած մյուս երկու ուժերը կռվում են իրար դեմ՝ ապացուցելու համար, թե ով է եղել ավելի հեղափոխական հեղափոխության օրերին և ով է ավելի ճիշտ քաղաքական ուժ: Նրանք նաև մեղադրում են իրար «Միշիկի մարդ» և «Քոչարյանի մարդ» լինելու համար: Տեսարանը զվարճալի է:
Նիկոլ Փաշինյանին, բնականաբար, ձեռնտու է այս կռիվը: Թե ինչու է ձեռնտու, կարիք չկա բացատրելու:
Այդ կռվից չեն շահում ո՛չ ԲՀԿ-ն, ո՛չ «Լուսավոր Հայաստանը»: Բայց դա իրենց ընտրությունն է: Կռվում են, թող կռվեն: Մեզ մնում է միայն մի երկու բան հիշեցնել ու մի երկու խորհուրդ տալ նրանց և ոչ միայն նրանց:
Քաղաքական «դեժավյու»
ԲՀԿ-ի ու ԼՀԿ-ի լեզվակռիվը «դեժավյու» է:
Կար մի ժամանակ, երբ իրար հետ կռվում էին Արթուր Բաղդասարյանը և Արտաշես Գեղամյանը: Կռվի թեման Ծառուկյանի ու Մարուքյանի կռվի թեմայից ձևով մի քիչ տարբեր էր, բայց բովանդակությամբ՝ նույնը: Այն օրերին կռվում էին, թե ով է ավելի ընդդիմադիր և ով է հանդիսանում Սերժ Սարգսյանի դրածոն կամ հաճախորդը: Հիմիկվա տարբերությունն այն է, որ Գագիկ Ծառուկյանն ու Էդմոն Մարուքյանը կռվում են խորհրդարանական ընտրություններից հետո, իսկ ահա Բաղդասարյանն ու Գեղամյանը՝ ընտրություններից առաջ:
2007-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Արթուր Բաղդասարյանը հրաժարական տվեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից (այլ տարբերակ նա չուներ) և հայտարարեց, որ դառնում է ընդդիմություն:
Այն ժամանակ դեռևս շատերի համար չբացահայտված ընդդիմադիր Արտաշես Գեղամյանը հայտարարեց, որ Բաղդասարյանը կեղծ ընդդիմություն է:
Նրանց լեզվակռիվը տեղափոխվեց հեռուստատաղավար: Հաղորդման ժամանակ Բաղդասարյանն ու Գեղամյանը միմյանց մեղադրում էին Սերժ Սարգսյանին ծախված լինելու և կեղծ ընդդիմություն խաղալու մեջ (տե՛ս 1-ին տեսանյութը):
Ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, երկուսն էլ ճիշտ էին: Այդ հեռուստաբանավեճից տարիներ անց Արտաշես Գեղամյանը հայտնվեց Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ՀՀԿ-ի ցուցակում, իսկ այդ հեռուստաբանավեճից ամիսներ անց Արթուր Բաղդասարյանը կոալիցիա կազմեց Սերժ Սարգսյանի հետ ու նշանակվեց ԱԽՔ-ի պաշտոնում:
Մենք ոչինչ չենք ակնարկում «Բարգավաճ Հայաստանին» ու «Լուսավոր Հայաստանին»: Պարզապես հիշեցնում ենք ոչ վաղ անցյալի պատմությունը:
Ի դեպ, մի ժամանակ իրար հայհոյում էին նաև Նիկոլ Փաշինյանը և Էդմոն Մարուքյանը (տե՛ս 2-րդ տեսանյութը): Մեկը մյուսին համարում էր Սերժի պրոյեկտ ու հաճախորդ: Պատկերացրեք, որ երկուսի ասածների մեջ էլ ճշմարտություն կար: Եվ ի՞նչ: Իրար հայհոյողներին շատ չանցած նստացրեցին մի սեղանի շուրջ: Ու քանի որ կյանքը կարճ է, իսկ սոցիալ-տնտեսական պայմանները՝ ծանր, ուստի երեկվա հայհոյողները հանգստացան, բարիշեցին ու ստացան «Ելք» դաշինքի կնիքը՝ Բ26-ի աջակցությամբ հայտնվելով ԱԺ-ում: Հետո տեղի ունեցավ իշխանափոխություն և արտաքին մոդերատորի բացակայությունը հանգեցրեց Մարուքյանի ու Փաշինյանի ճանապարհների բաժանման: Մարուքյանը «քցվեց» Նիկոլից (ճակատագրի հեգնանքով՝ Նիկոլի համար Էդմոնն էր պատգամավորական բրոքերություն արել) ու հիմա այլ ճար չունի, քան «դեմոկրատական ընդդիմություն» խաղալը և ԲՀԿ-ի դեմ կռիվ տալը:
Ասելս այն է, որ Հայաստանում ոչ մեկ ոչ մեկի «մարդը» չէ: Գաղափարազուրկ այս դաշտում քաղգործիչներն առաջնորդվում են իրենց անձնական շահերով ու այսրոպեական հաշվարկներով: Բայց ինչպես կյանքն է ցույց տալիս, երեկվա թշնամիները դառնում են բարեկամներ, իսկ բարեկամները՝ թշնամիներ: Այնպես որ՝ շատ մի ատեք, սիրել կա և հակառակը:
Այսօր իրար վրա փորձում եք ցեխ շպրտել՝ «Ռոբերտի մարդ» կամ «Միշիկի մարդ» պիտակավորումներով, իսկ վաղը կարող է հազար թուման ու նաև «ուրիշ բան» տաք, որպեսզի արժանանաք նույն այդ մարդկանց ընդունելությանը կամ հպանցիկ հայացքին և, միևնույն ժամանակ, յութուբներից ջնջեք այն կադրերը, որտեղ երևում է, թե ինչպես եք պաշտպանում Նիկոլ Փաշինյանին ու ողջունում հեղափոխությունը:
Ինչպես սիրում էր կիթառ նվագելիս ասել Հրանտ Բագրատյանը՝ մի՛ վռազեք:
Հ.Գ.: 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվել էր պատգամավորի թեկնածու և պայքարում էր Սամվել Ալեքսանյանի՝ Լֆիկ Սամոյի դեմ: Վերջինս, բնականաբար, հաղթեց ճիշտ այնպես, ինչպես հիմա այդ տարածքում հաղթում են իմքայլականները՝ Նիկոլ Փաշինյանի օրենսդիր աներձագի գլխավորությամբ:
Մինչև հաղթելը Լֆիկն իր թիմակիցներին հրահանգել էր բառիս բուն իմաստով թքել Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա փոքրաթիվ կողմնակիցների վրա: Լֆիկի լավաշը կերածները, բնականաբար, չէին կարող չկատարել նրա հրահանգ-խնդրանքը: Նիկոլին չէին թողնում 2012-ին քարոզարշավ անցկացնել Մալաթիայում (տե՛ս 3-րդ տեսանյութը):
Ի՞նչ իմանային Լֆիկ Սամոն ու Նիկոլը, որ գալու է մի պահ, երբ Լֆիկը ջանք, եռանդ ու միջոց չի խնայելու՝ Նիկոլին դուր գալու, նրա աներձագին ու թիմակիցներին պատգամավոր դարձնելու, Նիկոլի անունով օղի ծախելու համար, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանն էլ գովազդելու է Լֆիկ Սամոյին պատկանող «Ալեքս տեքստիլի» արտադրանքը:
Հ.Գ.-2: Մալաթիայում Լֆիկ Սամոյի կողմնակիցները 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզչության փուլում շան լափ էին թափում Նիկոլ Փաշինյանի գլխին ու ինքնամոռաց պաշտպանում էին Լֆիկին: Հիմա այդ նույն զանգվածը դարձել է «Նիկոլի վկա»: Սա էլ ձեզ «ժողովրդի վարչապետի» անցած ուղուց մի դրվագ:
Ուշագրավն այն է, որ Նիկոլն այդ մարդկանց գրգռելու ու նյարդայնացնելու համար ասում էր, թե իրենցից ստանալու է 70 տոկոս ձայն, իսկ նրանք ասում էին, որ զրո ձայն է ստանալու: Նիկոլն իրոք 2012-ին գրեթե զրո ձայն ստացավ Մալաթիա համայնքում, բայց այդ նույն զանգվածը 2018-ին 70 տոկոս ձայն է ապահովել Նիկոլի համար՝ բնականաբար, Լֆիկի գործուն միջամտությամբ: Սա էլ ձեզ ժողովրդի սիրելիի կամ ատելիի մասին հեքիաթները: Այսօր ատելի ես, վաղը կարող ես սիրելի դառնալ և հակառակը:
Նիկոլն այսօր հենվել է երեկ Լֆիկին պաշտող 70-տոկոսանոց զանգվածի վրա: Իսկ դա շատ վտանգավոր է առաջին հերթին իր համար:

Не забывайте, ненавидя, что еще может слюбится, и наоборот (видео)
В Армении поствыборные развития, но в немного ином стиле. Вместо выражения недовольства со стороны оппозиции, которая обычно обвиняет власти в фальсификации выборов (конечно, фальсификация имела место, но нет жалоб), мы видим борьбу между прошедшими в парламент двумя силами, которые пытаются доказать, которая из них была более революционной в дни революции и какая – более правильная политическая сила. Они обвиняют также друг друга в бытности «человеком Мишика» и «человеком Кочаряна». Картина довольно курьезная.
Естественно, Николу Пашиняну эта борьба на руку. Почему же выгодна, думаю, объяснять не стоит.
От этой борьбы не выигрывают ни ППА, ни «Светлая Армения», но таков их выбор. Дерутся – ну и Бог с ними. Нам же остается лишь напомнить пару вещей и дать пару советов им и не только.
Политическое дежавю
Словесная перепалка ППА и ПСА навевает дежавю.
Было время, когда друг с другом конфликтовали Артур Багдасарян и Арташес Гегамян. Тема их перебранки в отличие от предмета ссоры Царукяна и Марукяна по форме была немного иной, но по содержанию – той же. В те дни спорили, кто более оппозиционен и кто является ставленником или клиентом Сержа Саргсяна. Сегодняшнее отличие в том, что Гагик Царукян и Эдмон Марукян дерутся после парламентских выборов, а Багдасарян и Гегамян делали то же самое в их преддверии.
Перед парламентскими выборами 2007 года Артур Багдасарян подал в отставку с поста спикера НС (другого варианта у него не было) и заявил, что становится оппозицией.
В те дни еще не разоблаченный многими оппозиционер Арташес Гегамян заявил, что Багдасарян – псевдооппозиция.
Их перебранка переместилась в телестудию. В ходе передачи Багдасарян и Гегамян обвиняли друг друга в том, что продались Сержу Саргсяну и играют в ложную оппозицию (см. 1 видео).
Как показало время, оба были правы. Спустя годы после этих теледебатов Арташес Гегамян оказался в возглавляемом Сержем Саргсяном списке РПА, а всего через несколько месяцев после теледебатов Артур Багдасарян составил коалицию с Сержем Саргсяном и был назначен на должность секретаря Совета нацбезопасности.
«Процветающей Армении» и «Светлой Армении» мы ни на что не намекаем. Всего лишь напоминаем историю недавнего прошлого.
Кстати, в свое время друг друга поносили также Никол Пашинян и Эдмон Марукян (см. 2 видео). Каждый считал другого проектом и клиентом Сержа. Представьте, что в словах обоих из них была своя доля правды. И что потом? Немногим спустя они сели за один стол. И поскольку жизнь коротка, а социально-экономические условия тяжелые, то бранившие вчера друг друга успокоились, помирились и получили печать альянса «Елк» («Выход»), оказавшись с поддержки президентского дворца в Национальном собрании. Затем произошла смена власти, и отсутствие внешнего модератора привело к расхождению путей Марукяна и Пашиняна. Марукян был «кинут» Николом (по иронии судьбы, брокерством для Пашиняна в деле становления депутатом занимался Эдмон), и сейчас не имеет иного выхода, кроме как играть в «демократическую оппозицию» и бороться с ППА.
Хочу сказать, что в Армении никто ничьим «человеком» не является. В этом безыдейном поле политические деятели руководствуются своими личными интересами и сиюминутными расчетами. Однако, как показывает жизнь, вчерашние враги становятся друзьями, а друзья – врагами. Так что, не забывайте, ненавидя, что еще может слюбится, и наоборот.
Сегодня друг друга пытаются очернить формулировками вроде «человек Роберта» или «человек Мишика», а завтра могут встать в очередь, чтобы удостоиться приема или мимолетного взгляда этих людей, и удалить в «ютубах» те кадры, на которых видно, как защищают Никола Пашиняна и приветствуют революцию.
Как любит говорить при игре на гитаре Грант Багратян, не спешите.
P.S. В ходе парламентских выборов 2012 года Никол Пашинян выдвинулся в депутаты по мажоритарной системе и боролся с Самвелом Алексаняном – Лфик Само. Последний, естественно, победил точно так же, как сегодня в округе Малатия побеждают члены альянса «Мой шаг» во главе с законодателем-шурином Никола Пашиняна
До победы Лфик распорядился членам своей команды в буквальном смысле оплевать Никола Пашиняна и его немногочисленных сторонников. Евшие бесплатный лаваш Лфика, естественно, не могли не выполнить его просьбы-распоряжения. В 2012-ом Николу не позволяли проводить агиткампанию в Малатии (см. 3 видео).
Откуда было знать Лфик Само и Николу, что придет время, когда первый не будет жалеть усилий, энтузиазма и средств, чтобы понравиться Николу, сделать депутатами его шурина и членов команды, начать продавать водку с именем Никола, а жена Никола Пашиняна – Анна Акопян – будет рекламировать продукцию принадлежащей Лфику Само фирмы «Алекс текстиль»?
P.S.-2. В ходе агиткампании на парламентских выборах 2012 года сторонники Лфик Само в Малатии отделали Никола Пашиняна под орех, самозабвенно защищая своего «благодетеля». Сейчас та же масса стала «свидетелем Никола». Вот вам один из этапов пройденного «народным премьером» пути.
Примечательным здесь было следующее: чтобы раздразнить и заставить этих людей нервничать, Никол говорил, что получит от них 70 процентов голосов, а они отвечали, что он не наберет ни голоса. Никол в 2012-ом, действительно, набрал в общине Малатия практически 0 процентов, но та же масса обеспечила в 2018-ом Николу 70 процентов, естественно, при действенном участии Лфика. Вот вам и сказка о народном любимчике и ненавидимом. Сегодня тебя могут ненавидеть, а завтра ты можешь стать любимчиком, и наоборот.
Никол сегодня оперся на поддерживавшую вчера Лфика 70-процентную массу. А это очень опасно прежде всего для него.