Հրաման N0038․․․ և քրեաիրավական կրքեր հայկական բանակի շուրջ
Մարտիմեկյան ողբերգության բացահայտումը ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆ է, բայց նրա շրջանակներում իրականությունը խեղաթյուրող յուրաքանչյուր փորձ, որի նպատակը ոչ թե սպանությունների բացահայտումն է, այլ իրենց ցանկալի վարկածի պարտադրումը, այն է՝ զինված ուժերին մեղսագրել տարբեր հանցագործություններ, դիտարկում եմ որպես միտումնավոր, ակնհայտ ոտնձգություն հայկական զինված ուժերի նկատմամբ։
Իմ տպավորությամբ, հեղինակազրկելով բանակի բարձրաստիճան հրամանատարությանը, վարկածներ հնարելով և շրջանառելով, որ բանակը կրակել է ժողովրդի վրա, փորձ է արվում սեպ խրել բանակի և ժողովրդի մեջ։
Գուցե նպատակը «ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստե՞լն» է։
Խաղաղությունը մենք պարտադրել ենք հակառակորդին մեզ պարտադրված անհավասար պատերազմի պայմաններում և քառորդ դարից ավելի պահում ենք մեր հերոսական ժողովրդի, քաջարի զինվորի, սպայի, հրամանատարի հետ միասին։
Բանակը նաև առաջնորդող հրամանատարն է, և յուրաքանչյուր անհիմն, անօրինական ոտնձգություն նրանց նկատմամբ, առավել ևս՝ բարձրագույն սպայական կազմի, նշանակում է գլխատել չավարտված պատերազմի փորձություններով անցած և հաղթանակ կերտած բանակը։
2018-ին կատարված իրադարձությունները մեզ հնարավորություն են ընձեռել, հենվելով անցյալի ձեռքբերումների վրա, շտկել թերությունները, կատարելագործել պետական կառույցները, բարեկեցիկ կյանք ապահովել հասարակության համար, շարունակել հզորացնել բանակը, որը, անվերապահորեն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման և Արցախում ու Հայաստանում խաղաղության երաշխավորն է:
Որևէ մեկը, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, քաղաքական վայրիվերումներից, այսօր և հետագայում իրավունք չունի վտանգել այդ ձեռքբերումը՝ շրջանցելով կամ մեկուսացնելով այդ պայքարի պատասխանատվության ողջ ծանրությունը իրենց ուսերին կրած, պատկառելի կենսագրություն ունեցող մարդկանց։
Հաշվի առնելով վերջին ժամանակներում N0038 հրամանի շուրջ բանակի գործառույթների հետ կապ չունեցող տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, քաղաքական գործիչների իրար հերթ չտվող, ինքնանպատակ, հուզական վերլուծությունները և անվերջ ինձ դիմող մեր քաղաքացիների, տարբեր լրագրողների, սպայական անձնակազմի անհանգստությունը՝ ներկայացնեմ իմ պարզաբանումները՝ մեր ժողովրդին հուզող որոշ հարցերի վերաբերյալ։
Քաղվածք 2008 թ․ փետրվարի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի արձակած N0038 հրատապ հրամանից․
«Սահմանադրական պարտականությունների կատարումը ՀՀ զինված ուժերի կողմից ապահովելու նպատակով, ՀՐԱՄԱՅՈՒՄ ԵՄ`
ՀՀ զինված ուժերի ողջ անձնակազմը ս.թ. փետրվարի 23-ին, ժամը 18:00-ից տեղափոխել զորանոցային վիճակի` մինչեւ հատուկ կարգադրության ստացումը: ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի վարչություններում, առանձին բաժիններում ստեղծել սպայական խմբեր, որոնց զինել տաբելային զենքով»:
1. N0038 հրամանի օրինականությունը. օրինակա՞ն էր այն, թե ոչ
Ինձ իրավունք չվերապահելով ստանձնել 2008 թ․ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի փաստաբանի դերը՝ ընդամենը նշեմ՝
եթե պաշտպանության նախարարը զորքին իջեցված իր ներքին գերատեսչական գրավոր հրամանում հղում է տալիս ՀՀ Սահմանադրությանը, ԶՈՒ ենթակա կառույցները և նրանց ղեկավար անձինք կատարման պահին իրավունք չունեն վիճարկելու գերադասի հրամանների իրավական կամ սահմանադրական լինելը։
Իսկ պաշտպանության նախարարի այս հրամանի սահմանադրական օրինականությունը վիճարկողները, կարծում եմ, քաղաքակիրթ տարբերակով կարող են վիճարկել Սահմանադրական դատարանում՝ համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
2. Ինչո՞ւ էր հույժ գաղտնի
Իբրև «հանցագործություն»՝ լրատվամիջոցներում և տարբեր անձանց կողմից շահարկվում է N0038 հրամանի հույժ գաղտնի լինելը։
Պարզաբանում․
բանակում օրինական գործառույթներն իրականացվում են ՀՀ զինված ուժերի կանոնադրությամբ, իրավական համապատասխան նորմերով։
Փաստաթղթաշրջանառությունը, հաշվի առնելով բանակային գործառույթների առանձնահատկությունը, իր բնույթով մեծ մասամբ լինում է հույժ գաղտնի, գաղտնի և հրապարակման ենթակա չէ։ Այս փաստաթղթի հույժ գաղտնի լինելու հանգամանքը արտառոց և կանոնադրական որևէ խախտում չի պարունակում, և կարծում եմ, այն որպես «սենսացիա» ներկայացնելը կամ մարտիմեկյան ողբերգության հիմքում շահարկելը իրավագիտական տեսանկյունից կամ զինվորական կանոնադրության անգիտություն է, կամ մտածված մանիպուլյացիա։
3. Ինչո՞ւ էր զորքն անցել զորանոցային վիճակի և տեղաշարժվել
Տարվա յուրաքանչյուր օր, այդ թվում և փետրվարի 23-ին, պատերազմող երկրի պաշտպանության նախարարը, օգտվելով իր կանոնադրական իրավունքներից, կարող է զորքը բերել մարտական պատրաստականության տարբեր աստիճանների, բարձրացնել զգոնությունը, տագնապ հայտարարել, զորանոցային վիճակի բերել, սահման ուղարկել կամ տարբեր տեղաշարժեր իրականացրել։
Նրանք, ովքեր գտնում են, որ փետրվարի 23-ին զորքը զորանոցային վիճակի բերելը, տեղաշարժելը անթույլատրելի էր, թող բացատրեն՝ ինչու կամ ցույց տան՝ բանակային կանոնադրությամբ որոնք են հակացուցումները, և այդ տրամաբանությամբ՝ տարվա օրացույցի ո՞ր օրերին են «թույլ տալիս» անցնել զորանոցային վիճակի։
Բանակային միջոցառման շրջանակներում զորքը զորանոցային վիճակի բերելը, տեղաշարժելը նորմալ երևույթ են, և կարծում եմ, այս գործի շրջանակներում քրեական տեսանկյունից հետաքրքրություն չեն ներկայացնում, քանի որ թե՛ զորանոցային վիճակի բերելիս, թե՛ տեղաշարժի ժամանակ հանցագործություններ զորանոցների ներսում, պատահարներ ճանապարհին երթևեկության ժամանակ չեն գրանցվել։
4․ Ինչո՞ւ են սպաները հաստիքային զենք կրել
Յուրաքանչյուր սպա, ըստ կանոնադրության, իրավունք ունի հաստիքային (տաբելային) զենք կրելու՝ ինքնապաշտպանության նպատակով։
Նշված հրամանում որևէ մեկը չի կարող ցույց տալ որևէ կետ, որտեղ նշված է, որ զորանոցային վիճակի գալը, տեղաշարժվելը, իրենց օրինական զենքը կրելը նախատեսված է եղել մարտի 1-ին օգտագործելու համար։
5․ Մարտի 1-ի Արտակարգ դրության մասին հրամանագիրը օրինակա՞ն էր, թե՝ ոչ, և հրամանագրի հետ իմ առնչությունը
2008 թ․ մարտի 1-ին՝ երեկոյան ժամը 22:30-ին, մայրաքաղաքում ստեղծված ծանրագույն իրավիճակից հետո, Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ստորագրել է հրամանագիր Արտակարգ դրություն մտցնելու մասին։
Մարտի 2-ին ես՝ որպես գլխավոր շտաբի պետ, կարդացել եմ այն, կրկնում եմ՝ կարդացել եմ ոչ թե իմ որոշումը, այլ օրինական ուժի մեջ մտած Արտակարգ դրության հրամանագիրը, որը նախատեսում էր զինված ուժերի կողմից ՀՀ կարևոր օբյեկտների պահպանությունը և անվտանգության ապահովումը։
Մարտի 2-ին և նրանից հետո ընկած, հայտարարված Արտակարգ դրության ժամանակահատվածում որևէ ընդհարում, որևէ հանցագործություն զորքի և ժողովրդի մեջ չի արձանագրվել՝ զորքից ժողովրդին, ժողովրդից զորքին ուղղված։
Կրկնում եմ՝ Արտակարգ դրության հաստատումից հետո բանակի և ժողովրդի մեջ որևէ բախում չի եղել։
Մարտի 2-ին՝ հրամանագրի ընթերցման ժամանակ, իմ առոգանությունը, իմ ձայնի տեմբրը, անկախ նրանից՝ դուր է գալիս այն ՀՔԾ պետին, թե՝ ոչ (տես՝ հայտնի ձայնագրությունը), չի կարող հիմք հանդիսանալ իմ նկատմամբ մեղադրանք առաջադրելու։
Եթե քննությունը շարունակվի անօրինական այս սկզբունքով՝ ինչու է 2008 թ․ փետրվարի 23-ին բանակն անցել զորանոցային վիճակի, ինչու են տեղաշարժվել, ինչու են կատարել կանոնադրական տարբեր բանակային գործառույթներ, ապա նշանակում է, որ չեն ընդունում հայկական զինված ուժերի կանոնադրությունը, և հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, ըստ կանոնադրության, բանակային հրամանները ուղղահայաց կատարում են ենթադրում և քննարկման ենթակա չեն, կարելի է գործ հարուցել բոլոր զինվորականների դեմ և կալանավորել բոլորին:
Ո՞վքեր են այս ազգակործան սցենարի հեղինակները։
Գոնե պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչ է սա նշանակում։
Մարտիմեկյան իրադարձությունները մեկնաբանող բազմաթիվ ֆիլմերով հեղեղված է համացանցը, բայց նրանցից և ո՛չ մեկում զինվորականների և ժողովրդի մեջ բախման փաստ չկա՛։
Ուստի կո՛չ եմ անում
այն կառույցներին, որոնց նպատակը պետք է լինի մարտիմեկյան սպանությունների բացահայտումը և օրինականության հաստատումը, ինչը բոլորիս ցանկությունն է,
Հայկական բանակի կազմավորման 27-րդ ամյակին ընդառաջ հե՛տ կանգնել ապազգային հակասահմանադրական ապօրինություններից:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ապահովում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, պաշտպանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, նրա սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո»,
չհիմնավորված գործառույթներով և «սարքովի» քրեական հետապնդումներով չներքաշե՛լ բանակը և նրա վերնախավը քաղաքական գործընթացների մեջ և հրաժարվել բանակը քայքայող վտանգավոր գործողություններից:

Указ N0038… и уголовно-правовые страсти вокруг армянской армии
Раскрытие трагедии 1 марта является НЕОБХОДИМОСТЬЮ, но любая попытка по фальсификации реальности в рамках этого дела, целью которого является не раскрытие убийств, а навязывание желаемой для них версии, а именно – инкриминировать Вооруженным силам различные преступления, рассматриваю как умышленное, очевидное посягательство в отношении ВС РА.
На мой взгляд, дискредитируя высшее командование армии, выдумывая и распространяя версии о том, что армия открыла огонь по народу, предпринимается попытка вбить клин между армией и народом.
Может, цель заключается в «подготовке народов к миру»?
Мы принудили противника к миру в неравных условиях навязанной нам войны и свыше четверти века сохраняем мир вместе с нашим героическим народом, доблестными военнослужащими, офицерами и командующими.
Армия является также ведущим командующим, и любое необоснованное, незаконное посягательство на армию, а тем более на высший офицерский состав, означает обезглавить прошедшую через испытания неоконченной войны и одержавшей победу армии.
Произошедшие в 2018 году события дают нам возможность, основываясь на достижениях прошлого, скорректировать недостатки, усовершенствовать государственные структуры, обеспечить благополучную жизнь обществу, продолжать укреплять армию, которая, безоговорочно, является гарантом справедливого урегулирования Карабахского конфликта, безопасности Армении и Арцаха.
Никто, независимо от партийной принадлежности, политических перипетий, сегодня и впредь, не имеет права ставить под угрозу эти достижения, игнорируя или изолируя людей, вынесших на своих плечах всю тяжесть ответственности этой борьбы, чья биография внушает уважение.
Учитывая являющуюся самоцелью, не имеющую связи с функциями армии эмоциональную аналитику не дающих друг другу очереди представителей различных СМИ, политических деятелей в последний период относительно указа N0038, а также обеспокоенность постоянно обращающихся ко мне граждан, различных журналистов, офицерского состава, ниже представлю мои разъяснения по некоторым волнующим народ вопросам.
Выдержка из приказа министра обороны Микаела Арутюняна №0038 от 23 февраля 2008 года:
«С целью обеспечения выполнения Конституционных обязанностей ВС РА, ПРИКАЗЫВАЮ:
Всему личному составу ВС РА 23 февраля с 18:00 перейти на казарменное положение до получения особого распоряжения. В управлениях центрального аппарата Министерства обороны, в отделах создать офицерские группы, вооружить их табельным оружием».
1. Был ли приказ №0038 законным?
Не беря на себя роль адвоката тогдашнего министра обороны Микаела Арутюняна, всего лишь отмечу: если министр обороны в своем приказе ссылается на Конституцию РА, подчиненные ВС структуры и их руководство не имеют права оспаривать правомерность или конституционность приказа вышестоящего.
А оспаривание этого приказа министра обороны, считаю, цивилизованным способом можно осуществить в Конституционном суде – с представителями соответствующих структур.
1. Почему приказ был строго секретный?
В некоторых СМИ и разными лицами секретность приказа представляется в качестве якобы "преступления".
Разъяснение: в армии законные функции осуществляются в соответствии с уставом и соответствующими правовыми нормами ВС РА.
Документооборот, с учетом особенностей функций армии, в большинстве случаев бывает строго секретным и не подлежит обнародованию. Строгая секретность этого приказа не содержит ничего экстраординарного и нарушения устава. Считаю, представление этого обстоятельства в качестве "сенсации" или спекуляция на основе трагедии 1 марта является результатом незнания военного устава или умышленной манипуляции с юридической точки зрения.
1. Почему армии перешла на казарменное положение и передислоцировалась?
В любой день года министр обороны страны, в том числе и 23 февраля, страны, находящейся в состоянии войны, пользуясь своим уставными правами, может привести армию в различные степени боеготовности, повысить бдительность, объявить тревогу, отправить на границу или произвести иные передислокации.
Те, кто считает, что приведение войск 23 февраля 2008 года в казарменное положение и передислокация недопустимы, пусть объяснят почему или укажут на противоречия по военному уставу, и по этой логике - в какие дни года "позволительно" перейти на казарменное положение.
В рамках этого переход войска на казарменное положение, передислокация являются нормальными явлениями, и, считаю, в рамках этого дела с уголовной точки зрения не представляют интереса, поскольку, как во время перехода на казарменное положение, как во время передислокации внутри казарм не было зарегистрировано преступлений, ДТП.
1. Почему у офицеров было штатное оружие?
Каждый офицер, в соответствии с уставом, имеет право на ношение (штатного) табельного оружия в целях самообороны. В указанном приказе никто не может указать на пункт, в котором говорится, что переход на казарменное положение, передислокация, ношение их законного оружия было предусмотрено для использования 1 марта.
1. Был ли законным указ о введении чрезвычайного положения 1 марта, и мое отношение к приказу:
1 марта 2008 года в 22:30 по местному времени, после сложившейся тяжелейшей ситуации в столице, президент РА Роберт Кочарян подписал указ о введении чрезвычайного положения.
2 марта я, как начальник Генштаба, зачитал указ, который, повторюсь, зачитал не своё решение, а вступивший в законную силу приказ о введении Чрезвычайного положения, который предусматривал охрану вооруженными силами важнейших объектов и обеспечение безопасности.
2 марта и в период после этого, в течение объявленного чрезвычайного положения, преступлений между народом и армией не было зафиксировано. Повторюсь, после установления Чрезвычайного положения между армией и народом никаких столкновений зафиксировано не было.
Тембр моего голоса при озвучивании приказа, независимо от того, нравится он начальнику Специальной следственной службы (смотри известную всем аудиозапись) или нет, не может служить основанием для предъявления мне обвинения.
Если следствие продолжится по тому же незаконному принципу, а именно, почему 23 февраля 2008 года армия перешла на казарменное положение, передислоцировалась, почему были выполнены различные армейские функции, то это будет означать, что устав армии не признается, и, учитывая, что приказы в армии, согласно уставу, не подлежат обсуждению и предполагают вертикальное исполнение, тем самым можно возбудить уголовное дело в отношении любого военнослужащего и арестовать всех.
Кто же авторы этого пагубного для нации сценария?
Вы хоть представляете себе, что это значит?
Интернет наводнен различными фильмами о событиях 1 марта, но ни в одном из них нет факта стычки между военными и народом.
Посему призываю:
структуры, целью которых должно быть раскрытие убийств 1 марта и установление законности, что является желанием всех нас,
в преддверии 27-летия формирования Армянской армии воздержаться от антинациональных, антиконституционных незаконных действий.
Учитывая то обстоятельство, что «ВС Армении обеспечивают безопасность, защиту страны, ее территориальную целостность, неприкосновенность границ». ВС сохраняют нейтралитет в вопросах политики и находятся под гражданским контролем, недопустимо с помощью необоснованных утверждений и сфальсифицированных уголовных преследований вовлекать армию и ее верхушку в политические процессы, продолжать опасные действия, направленные на дезорганизацию армии.