Թույլ չտալ պետության վախճան
Մի հետաքրքիր բան եմ նկատել։ Պարգևավճարների մասին քննադատական նոտայով ամենաբարձր գոռացողների մեջ երևում են նաև պարգևավճար ստացողները։ Ընդ որում՝ դա իշխանական թիմ կոչվածի ամենատգետ զանգվածն է։
Չգիտեմ, թե ինչու են պարգևավճարների թեմայով հատկապես կենտրոնացել ՊԵԿ–ի և Ֆինանսների նախարարության դեմ, բայց մի բան հաստատ գիտեմ. եթե պետության ղեկավարի մակարդակով, պոպուլիստական ու այլ նկատառումներից ելնելով, խրախուսվում են բանսարկությունը, ինտրիգներն ու խառնակչությունները, ապա դա պետական ինստիտուտները փլուզելու ամենակարճ ճանապարհն է։
Երբ կառավարության առաջին դեմքի թերթը գրում է, որ ՊԵԿ ղեկավարին «բերման են ենթարկել» ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցություն և երբ այդ չխոսկան խմբակցության փակ նիստում սկսում են հանրահավաք անել Դավիթ Անանյանի դեմ, ապա դրանից հետո ինչպե՞ս ենք պատկերացնում հարկահավաքման գործընթացը։
ՊԵԿ բազմամյա աշխատակիցներին վարչապետի կաբինետում որոշում են կրճատել, նաև որոշում են պարգևավճարների թեմայով էժանագին շոուներ սարքել, բայց միևնույն ժամանակ պահանջում են, որ ՊԵԿ–ը բյուջեի մուտքային մասն ապահովի ու դա անի կոպեկներ ստացող աշխատակիցների միջոցո՞վ։ Այդպես չի լինում։ Եթե պետական համակարգում մրցունակ աշխատավարձ չեղավ, ապա բոլոր պրոֆեսիոնալները կգնան մասնավոր հատված։ Պետք է, ուրեմն, մտածել չինովնիկին արժանապատիվ կյանք ապահովելու ու դրանից հետո նոր միայն այլ պահանջներ դնելու մասին։
Այսօր երեք կառույցներ դեռ կարողանում են տնտեսությունը պահել կառավարելիության վիճակում ու թույլ չտալ, որպեսզի քայլարածականներն իրենց անգրագիտությամբ ու պոպուլիզմով փլուզեն տնտեսությունը և, ի վերջո, մեր երկիրը։ Այդ կառույցներն են՝ Կենտրոնական բանկը, Պետական եկամուտների կոմիտեն և Ֆինանսների նախարարությունը։
Այս կառույցների բոլոր օղակներում էլ բարձր պրոֆեսիոնալներ կան։ Եթե այս մարդկանց պետք է լյումպենի զոհ դարձնենք «Բա ինչո՞ւ եք այսքան պարգևավճար ստացել» թեմայով, ապա վերջում կմնանք մարտնչող տգիտությունների հույսին, ինչը չի կարելի թույլ տալ։
Ամբողջ կյանքում սեփականություն չունեցած, բացի զավզակությունից այլ բան չարած, հազար դոլար տեսնելիս չոքերը թուլացած ու կախարդական փայտիկի օգնությամբ իշխանության ներսում հայտնված դեմագոգները չարիք են պետության համար։
Պետք է թույլ չտանք, որ սրանք բանակը, ԱԱԾ–ն, ոստիկանությունը և իշխանության տնտեսական բլոկը (ԿԲ, ՖԷՆ, ՊԵԿ) փլուզեն։

Не допустить краха государства
Заметил кое-что интересное. Среди громче всех кричащих на тему премирований видны также получившие эти премии. Причем это относится к самой безграмотной части так называемой команды власти.
Не знаю, почему на тему премирований в особенности сфокусировались на КГД и Минфине, но одно мне известно наверняка: если на уровне руководителя государства, исходя из популистских и иных соображений, поощряется наушничество, интриганство и склочничество, то это – кратчайший путь к развалу государственных институтов.
Когда газета первого лица государства пишет, что руководителя КГД «подвергли приводу» в парламентскую фракцию «Мой шаг», и когда на закрытом заседании этой неразговорчивой фракции начинают проводить митинг против Давида Ананяна, то как вы после этого представляете процесс сбора налогов?
В кабинете премьера принимается решение сократить работников КГД с многолетним стажем, организуется дешевое шоу на тему премирований, но при это требуют, чтобы КГД обеспечил поступления в бюджет и делал это посредством получающих копейки работников? Так не бывает. Если в государственной системе нет конкурентоспособной зарплаты, то все профессионалы уйдут в частный сектор. Следовательно, сначала нужно подумать над обеспечением чиновнику достойных условий, и лишь после этого выдвигать ему дополнительные требования.
На сегодня трем структурам все еще удается удерживать экономику в состоянии управляемости и не позволять моимшаговцам разваливать своей безграмотностью и популизмом экономику и страну в целом. Среди них – Центробанк, Комитет по госдоходам и Минфин.
Во всех звеньях этих структур есть высокие профессионалы. Если этих людей нужно сделать жертвами люмпенов на тему «Почему это вы получили такие премии?», то в конце мы будем оставлены на откуп воинствующему невежеству, чего нельзя допускать ни в коем случае.
Всю жизнь не имевшие собственности и занимавшиеся лишь пустословием, терявшие дар речи при виде тысячи долларов и оказавшиеся во власти с помощью волшебной палочки демагоги являются для государства напастью.
Нужно не допустить, чтобы эти развалили армию, СНБ, полицию и экономический блок власти (ЦБ, КГД, Минфин).