Կադրերը ոչինչ չեն որոշում. պոպոլիզմն՝ ընդդեմ ռացիոնալիզմի ու պրոֆեսիոնալիզմի
Ուզում էին ասել, որ ինչ ծրագիր ու նպատակ էլ դնես, միևնույն է վերջում դրանք պետք է կոնկրետ մասնագետներն իրականացնեն:
Սովետներն իրենց գաղափարախոսության շրջանակներում ստեղծել էին կադրային դարբնոց: Լավն էր այդ դարբնոցը, թե ոչ, կա և՛ դրական, և՛ բացասական պատասխան:
Կադրային սովի ժամանակաշրջան
Հետսովետական Հայաստանում կադրերի հարցը պետական համակարգում թիվ մեկ խնդիրներից է մնացել մինչև օրս: Սկզբում տարածվեց «Թող պոլի փեդ լինի, բայց ՀՀՇ-ից լինի» կարգախոսը: Այսինքն՝ առաջին պլան մղվեց թիմակից լինելը, այլ ոչ թե պրոֆեսիոնալ հատկանիշները:
90-ականների կեսերից այդ սկզբունքին զուգահեռ այլ սկզբունքներ էլ շրջանառվեցին, բայց միևնույն է այպես կոչված թիմայինը դեռ գերակայում էր պրոֆեսիոնալին:
Պրոֆեսիանալ պետական ծառայողներ պատրաստելու և կադրային դարբնոց ստեղծելու ճանապարհին արվեցին ճիշտ քայլեր: Նախ ընդունվեց պետական ծառայողի մասին համապատասխան օրենսդրություն, ապա ստեղծվեց կառավարման դպրոց: Պետական կառավարման համակարգում միջին ու ստորին օղակներում հարաբերական կայունացում արձանագրվեց՝ կադրային բարձր հոսունությունից հետո, բայց վերևում դեռ «ավանդական» բարքերն էին: Այդ «ավանդական» բարքերի փոփոխության համար մեծ դեր պետք է վերցնեին արդեն կուսակցությունները, որոնք վոժդիզմից պետք է անցում կատարեին կադրային կուսակցությունների ձևավորման սկզբունքին, սակայն օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով դա տեղի չունեցավ: Արդյուքնում՝ իշխող ուժը բալանսավորում էր թիմայինն ու պրոֆեսիոնալը՝ նախապատվությունը տալով թիմայինին, բայց չանտեսելով նաև պրոֆեսիոնալ կադրերին, որոնք, սակայն, ամբողջությամբ ինքնաիրացվելու հնարավորություն չէին ստանում:
Թիմայինի ու պրոֆեսիոնալի բալանսի խախտումն էր նաև, որ հանգեցրել էր հանրային դժգոհության, և մենք նախորդ տարվա մայիսին ականատես եղանք զանգվածների ճնշման արդյունքում տեղի ունեցած իշխանափոխության:
Թվում էր, թե Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո նախկին սխալները պետք է հաշվի առնվեին ու բացառվեին թայֆայական մոտեցումները: Սակայն ստացանք շատ ավելի վատ պատկեր: Հիմա թայֆայական ու թիմային գործոնը ոչ թե գերակայում է պրոֆեսիանոլին, այլ գրեթե 100 տոկոսով գործ ունենք թիմայինի հետ: Պաշտոնի եկան համատեղ քայլածները, գոռացողները, գըմփ-գըմփ-հո՛ւ անողները, ասֆալտին պառկածները, փողոց փակածները, տնեցիները, բարեկամները, ծանոթները, ընկերները և սեփական «ես» չունեցողները: Եվ այս բոլորի մոտ ընդհանուրն այն էր, որ նրանցից գրեթե բոլորը ունեին զրո պատկերացում պետական կառավարումից:
Թիմով կառավարություն կազմելու և պատգամավորական մանդատները բաշխելու մեջ վատ բան չկա, բայց երբ թիմը չունի գիտելիք ու փորձ, իսկ նրանք, ովքեր այնքան էլ թիմի ներսից չեն, բայց պրոֆեսիոնալ են, ենթարկվում են հարձակումների ինչպես թիմի, այնպես էլ Փաշինյանի գիծը պաշտպանող լրատվամիջոցների կողմից, ապա պարզ է դառնում, որ նոր իշխանությունների կարգախոսն է «Կադրերը ոչինչ չեն որոշում»:
Այդ կարգախոսի գործնական դրսևորումը եղավ, մասնավորապես, պարգևավճարների աղմուկի հետ կապված: ՊԵԿ-ի ու Ֆինանսների նախարարության թիրախավորումը խոսում է այն մասին, որ պոպուլիզմին կառավարությունում դեռևս ավելի շատ տեղ են տալիս, քան ռացիոնալիզմին ու պրոֆեսիոնալիզմին: Այսինքն՝ հանրահավաքները դեռ չեն դադարել. Դրանք պարզապես տեղափոխվել են կառավարության կաբինետներ ու ԱԺ սենյակներ: Եվ դա այն դեպքում, երբ Փաշինյանն էլ է ընդունում, որ պրոֆեսիոնալ կադրերի առումով իրենք խնդիրներ ունեն:
Շատ լավ է, որ խոսվում է, թե կոռուպցիա չկա ու չի լինելու, բայց դա նաև պետք է նշանակի չինովնիկներին արժանապատիվ վարձատրության ապահովում: Այլապես բոլոր նորմալ կադրերը կգնան պետական համակարգից, ու մենք կմնանք կոկորդիլոսաբույծների ու 40 հազար հեկտար չափող կատարյալ դիլետանտների հույսին:

Кадры не решают ничего: популизм против рационализма и профессионализма
Хотели сказать, что, какую программы или цель ни поставь, все равно в конце их должны будут реализовать конкретные профессионалы.
В рамках своей идеологии Советы создали кадровую кузницу. На вопрос о том, хороша она была или нет, ответ можно дать как положительный, так и отрицательный.
Времена кадрового голода
Вопрос кадров в государственной системе постсоветской Армении и по сей день остается одной из главных проблем. Сначала был популярен лозунг «Будь даже швабра – лишь бы из АОД». То есть на передний план вышло обстоятельство принадлежности к определенной команде, а не профессиональных качеств.
С половины 90-х, параллельно этому, в оборот были введены и другие принципы, но, все равно, так называемое командное превалировало над профессиональным.
На пути подготовки профессиональных государственных служащих и формирования кузницы кадров были предприняты верные шаги. Прежде всего, было принято соответствующее законодательство о государственных служащих, а затем основана Школа управления. В среднем и низшем звеньях системы государственного управления после высокой текучести кадров была зафиксирована определенная стабилизация, но на верхах пока что царили «традиционные» нравы. В деле изменения этих «традиций» большую роль должны были сыграть партии, которым нужно было перейти от вождизма к принципу формирования кадровых партий, однако, по объективным и субъективным причинам, этого не произошло. В результате правящая сила балансировала между командным и профессиональным, отдавая предпочтение командному подходу, но не пренебрегая также профессионалами, которые, тем не менее, не получали возможности для полной самореализации.
Нарушение, в том числе, баланса между командным и профессиональным привело к общественному недовольству, и в мае прошлого года мы стали свидетелями смены власти под давлением широких народных масс.
Казалось бы, после становления Никола Пашиняна премьером ошибки прошлого должны были быть учтены, и групповой подход должен был быть исключен. Однако мы получили еще более худшую картину. Сейчас групповой и командный фактор не то чтобы доминируют над профессиональным, а мы практически на 100 процентов имеем дело с командным. Посты получили совместно шагавшие и кричавшие, исполнявшие «гмп-гмп-ху» и ложившиеся на асфальт, перекрывавшие улицы, члены семьи, родственники, знакомые, друзья и не обладающие собственным «я». И общим у них является то, что практически все они обладали нулевыми познаниями в деле государственного управления.
Ничего плохого в командном формировании правительства и распределении депутатских мандатов нет, но если команда не обладает знаниями и опытом, а те, кто не совсем изнутри команды, но профессионалы, подвергаются нападкам со стороны как команды, так и придерживающихся линии Пашиняна СМИ, то становится ясным, что лозунгом новых властей является «Кадры не решают ничего».
Практическим проявлением этого лозунга, в частности, стала связанная с премированиями шумиха. Избрание Комитета госдоходов и Минфина в качестве мишеней говорит о том, что популизму в правительстве всё еще отводят больше места, чем рационализму и профессионализму. То есть митинги всё еще продолжаются: они всего лишь переместились в правительственные кабинеты и комнаты НС. И это в условиях, когда сам Пашинян принимает, что в плане профессиональных кадров у них имеются проблемы.
Прекрасно, что заявляется, будто нет и не будет коррупции, но это также должно означать обеспечение чиновникам достойных зарплат. Иначе все нормальные кадры уйдут из государственного сектора, и мы будем отданы на откуп крокодиловодам и отмеряющим 40 тыс. гектаров абсолютным дилетантам.