Ինչո՞ւ է Փաշինյանը նյարդայնանում Մարուքյանից և հիշում «Վատիկանի դրոշի» մասին (տեսանյութ)
Կառավարության ծրագրի ներկայացման ամփոփիչ ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը կռիվ էր տալիս ԼՀԿ ղեկավար ու իր երբեմնի դաշինքային գործընկեր Էդմոն Մարուքյանի հետ։
Փաշինյանի հարձակումը Մարուքյանի դեմ չունի ծրագրային, տեխնիկական, գաղափարական ու այլ պատճառ։ Այս ամենի հետևում կա միայն հոգեբանական գործոն։ Փաշինյանը գիտի, որ Մարուքյանը նույնպես գիտի, ու հենց այդ պատճառով էլ նյարդայնանում է։ Իսկ Մարուքյանը գիտի Փաշինյանի անցյալի այն դրվագը, երբ կուրացիայի է ենթարկել վերջինիս «Ելք» դաշինքի շրջանակներում։
Փաշինյանն, ըստ այդմ, կռիվ է տալիս ոչ միայն ու ոչ այնքան Մարուքյանի, որքան ինքն իր դեմ, իր անցյալի։ Փաշինյանին հանգիստ չի տալիս ու մատնում է, պատկերավոր ասած, այն դաջվածքը, որը դրվում էր ստրուկների վրա, և որը միշտ մատնում էր երբեմնի ստրուկին։
Ամուսնություն՝ հաշվարկով և փոխադարձ սրիկայության պայմաններում
Մարուքյանի ու Փաշինյանի քաղաքական ամուսնությունը շատ բարդ, կացնային ու չոր հաշվարկով ստացվեց։ «Ամուսնության» պայմանագիրը կնքվեց հաշվարկով, կամ ավելի կոպիտ ասած՝ փոխադարձ սրիկայության պայմաններում։ Իրար ատող ու հայհոյող մարդիկ հանկարծ ու նստեցին նույն սեղանի շուրջ ու դաշինք կազմեցին։ Իսկ դա հնարավոր չէր առանց երրորդ կողմի, այսինքն՝ մոդերատորի։
Կողմերից յուրաքանչյուրն իր հաշվարկն ուներ, բայց ընդհանուր էր նրանց նպատակը՝ հայտնվել խորհրդարանում։
Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ գիտեր, որ 2017–ին ԱԺ–ում հայտնվելու շանս չունի։ Նա «հաճախորդաց հարեմում» պարտվել էր ու հասկացել, որ Բ26–ին հետաքրքրում է ընդամենը որպես փողոցում գոռգոռացող։ Հասկացել էր և ուղիներ էր փնտրում խորհրդարան խցկվելու համար։
2016–ին տեղի ունեցած Գյումրիի ու Վանաձորի ավագանու ընտրություններում Նիկոլի «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ֆիասկո արձանագրեց։ Փոխարենը՝ Վանաձորում լուրջ ձայներ հավաքեց Մարուքյանի «Լուսավոր Հայաստանը»։
Վանաձորում Փաշինյանի թիրախը հիմնականում ԼՀԿ–ն էր։ Փաշինյան–Մարուքյան լեզվակռվի բուն թեման, սակայն, ոչ թե Վանաձորի ավագանու ընտրությունն էր, այլ 2017–ին խորհրդարանում հայտնվելը։
Նիկոլը ներսից տեսնում էր, որ Բ26–ի համար նախընտրելի է դառնում ԼՀԿ–ն, ու խառնվել էր իրար։ Մարուքյանին իշխանությունների հաճախորդը լինելու մեջ մեղադրելով՝ Փաշինյանն իր փայն էր պահանջում «հաճախորդաց հիմնադրամից»։ Նա այնքան ձայնը գլուխը գցեց, մինչև որ որոշում կայացվեց Փաշինյանի ձայնը կտրել։
Մարուքյանն ու Փաշինյանն իրար հայհոյելուց օրեր անց անսպասելիորեն դաշինք կազմեցին, դրան միացավ նաև Արամ Սարգսյանի «Հանրապետությունը»։ Անունը դրեցին «Ելք» ու մտան Բ26–ի տակ։
Երեքին էլ ձեռնտու էր այդ նախագիծը, քանզի խորհրդարանում հայտնվելը երաշխավորվել էր, ինչի մասին, ի դեպ, մասնավոր խոսակցություններից մեկում խոստովանել էր դաշինքի «Գիքորը»՝ Արամ Սարգսյանը։
Փաշինյանի մոտ՝ ըստ Ֆրեյդի
Անցած տարվա սկզբից «Ելք» դաշինքը սկսեց պառակտվել, իսկ մայիսից հետո քայքայվեց ու վերացավ։ Պատճառն այն էր, որ ով նրանց միավորել էր, արդեն հեռացել էր իշխանությունից։ Արհեստական «ամուսնությունը» փլվեց իշխանափոխությունից անմիջապես հետո։
Իշխանությունը փոխվեց, բայց Փաշինյանի մոտ կոմպլեքսները մնացին։ Մնաց նաև իր անցյալի գլխավոր վկան՝ Էդմոն Մարուքյանը։ Իսկ վկաներին, ինչպես հայտնի է, ոչ մի տեղ չեն սիրում։
Փաշինյանի մոտ խորհրդարանում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ, ըստ Ֆրեյդի, լեզվից թռավ «Վատիկանի դրոշ» ձևակերպումը, որի միջոցով նա ուզում էր, իբր, Մարուքյանին «կծել», բայց չհասկացավ, որ այդպիսով ինքն իրեն «կծեց»։ Քանզի եթե Փաշինյանն ակնարկում է, որ Մարուքյանը Վատիկանում դեսպան աշխատած Միքայել Մինասյանի նախագիծն է եղել ու կա և դա բացասական երանգավորմամբ է հրամցնում, ապա ստացվում է, որ Փաշինյանն էլ է առնվազն 2017–ին մտել Մինասյանի նախագծի մեջ, այսինքն՝ եղել է «Վատիկանի դրոշը» համբուրողների մեջ։
Փաշինյանը բանավոր խոսքի ժամանակ չի տիրապետում իրեն և ասում է բաներ, որոնք շատ հանգիստ կարելի է իր դեմ օգտագործել։ Մարուքյանի դեմ նրա հարձակումը այդ դեպքերից էր։

Почему Марукян нервирует Пашиняна и заставляет его вспомнить о «флаге Ватикана»? (видео)
В заключительном выступлении в ходе представления программы правительства Никол Пашинян давал бой руководителю партии «Светлая Армения» и своему некогда партнеру по альянсу Эдмону Марукяну.
Нападение Пашиняна на Марукяна не имеет программной, технической, идеологической или иной причины. За всем этим стоит психологический фактор. Пашинян знает, что Марукян тоже знает, поэтому и нервничает. Марукян же знает тот отрезок прошлого Пашиняна, когда курировал его в рамках альянса «Елк» («Выход»).
В этом плане Пашинян ведет борьбу не только и не столько с Марукяном, сколько с самим собой и своим прошлым. Пашиняну не дает покоя и выдает, образно говоря, то клеймо, которое некогда ставилось на рабах и которое всегда выдавало бывших рабов.
Брак по расчету – в условиях взаимной подлости
Политический брак Марукяна и Пашиняна получился очень трудным, топорным и основанным на «сухом» расчете. Брачный контракт был заключен по расчету или, выражаясь грубее, в условиях взаимной подлости. Ненавидящие и поносящие друг друга люди вдруг сели за один стол и составили альянс. А это было невозможно без третьей стороны, то есть модератора.
У каждой из сторон был свой расчет, но общей была их цель – оказаться в парламенте.
Никол Пашинян в 2017-ом прекрасно знал, что не имеет шансов пройти в НС. Он проиграл в «клиентском гареме» и понял, что интересует президентский дворец лишь в качестве праздно кричащего на улице. Понял, поэтому искал пути протискивания в парламент.
В ходе выборов Советов старейшин Гюмри и Ванадзора в 2016 году «Гражданский договор» Никола потерпел фиаско. Вместо этого серьезные голоса в Ванадзоре набрала «Светлая Армения» Марукяна.
Основной мишенью Пашиняна в Ванадзоре была ПСА. Однако непосредственной темой словесной перепалки между Пашиняном и Марукяном были не ванадзорские выборы, а прохождение в парламент в 2017 году.
Никол изнутри видел, что предпочтение Баграмяна 26 склоняется в сторону ПСА, и оказался в смятении. Обвиняя Марукяна в бытности клиентом власти, Пашинян требовал от «клиентского фонда» свою долю. Он настолько раскричался, что в конце было принято решение его заткнуть.
Спустя всего несколько дней после охаивания друг друга Марукян и Пашинян неожиданно составили альянс, к которому присоединилась также «Республика» Арама Саркисяна. Назвали альянс «Выходом», и вошли под Б26.
Всем троим этот проект был на руку, так как прохождение в парламент было им гарантировано, о чем, кстати, в одной из частных бесед признался «Гикор» альянса – Арам Саркисян.
У Пашиняна – по Фрейду
С начала прошлого года альянс «Выход» начал распадаться, а после мая – раскололся и прекратил свое существование. Причина была в том, что объединивший их субъект ушел из власти. Фиктивный «брак» распался сразу же по смене власти.
Власть поменялась, но комплексы у Пашиняна остались. Остался также главный свидетель его прошлого – Эдмон Марукян. Свидетелей же, как известно, не любят нигде.
В ходе обсуждения в парламенте программы правительства у Пашиняна, по Фрейду, слетела с языка формулировка «флаг Ватикана», посредством которой он хотел якобы уколоть Марукяна, но не понял, что тем самым поддел самого себя. Ведь если Пашинян намекает на то, что Марукян был и является проектом работавшего послом РА в Ватикане Микаэла Минасяна, и преподносит это в негативном свете, то получается, что Пашинян тоже, как минимум в 2017 году, вошел в проект Минасяна, то есть в ряды поцеловавших «флаг Ватикана».
В ходе устной речи Пашинян плохо себя контролирует, поэтому говорит вещи, которые спокойно можно использовать против него самого. Его нападение на Марукяна было из этого ряда.
Пашинян и Марукян еще долго будут задевать друг другу. Одной из самых жестоких в природе разновидностей борьбы является внутривидовая борьба.