ՀԴՄ կտրոն VS Խրյուշչովի «կուկուռուզ»
Առաջինը ՀԴՄ կտրոն տվեց ու քմծիծաղով ասաց, որ տնտեսական հեղափոխություն է անում, իսկ երկրորդը ասաց, թե ՀԴՄ–ն ինչի՞ս է պետք, նախկինում գոնե ՀԴՄ–ն շահումով էր, իսկ հիմա՝ ոչ։ Այս գաղափարական բանավեճից հետո երկուսն էլ դարձան հակահեղափոխական։
ՀԴՄ կտրոն տպողը բացատրեց, որ իրեն ձեռնտու չէ կտրոն տպելը, քանի որ «ապտավիկներից» իրենք ապրանքն ամբողջությամբ «թղթով» չեն կարողանում վերցնել, ու եթե ՀԴՄ–ն «խփեն», ապա իրականում հարկերը տալուց հետո տակը բան չի մնա, ու առևտուրն անիմաստ կդառնա։
Հիմա որպեսզի դասակարգային հակադրություն չլինի ՀԴՄ կտրոն տպող/չտպող վաճառողի (սրանք պայմանական հակահեղափոխականներն են) և գնորդի (սրանք պայմանական հեղափոխականներն ու համատեղությամբ նաև հպարտ քաղաքացիներն են) միջև, կառավարությունը պետք է նախ խոշոր բիզնեսին բերի փաստաթղթավորման դաշտ՝ մինչ այդ հարկային ու մաքսային այնպիսի քաղաքականություն վարելով, որ և՛ խոշորին, և՛ փոքրերին, և՛ հանրությանը ձեռնտու լինի։
Ա՛յ հենց վերևից սկսեցին դաշտը փաստաթղթավորել, նոր կարող են կրպակատիրոջը դարձնել ՀԴՄ կտրոնով «տնտեսական հեղափոխություն» անող։ Թե չէ ՀԴՄ–ական քարոզչական փուչիկները Խրյուշչովի՝ «կուկուռուզների» գերարտադրության միջոցով ԱՄՆ–ին հասնելու և անցնելու կարգախոսն են հիշեցնում։

Кассовые чеки VS кукурузы Хрущева
Первый дал кассовый чек и с ухмылкой сказал, что осуществляет экономическую революцию, а второй спросил, мол, зачем ему этот чек – раньше он был хотя бы с выигрышем. После этих идейных «дебатов» оба стали контрреволюционерами.
Давший кассовый чек объяснил, что ему невыгодно печатать чек, так как они не могут брать товар у оптовиков полностью по документам, и если будут печатать чеки, то после выплаты налогов им ничего не останется, и торговля станет бессмысленной.
Теперь, чтобы между печатающим/не печатающим кассовые чеки продавцом (он – условный контрреволюционер) и покупателем (он – условный революционер и по совместительству также гордый граждан) не было классового противостояния, правительство должно привести крупный бизнес в поле документирования, ведя до этого такую налоговую и таможенную политику, чтобы выгодно было и крупному с малым бизнесу, и обществу.
Как только документировать начнут сверху, тогда могут спокойно делать из владельцев ларьков осуществляющих «экономическую революцию» посредством кассовых чеков. Иначе пропагандистский пузырь по части кассовых чеков напоминает лозунг Хрущева о намерении догнать и перегнать США путем перепроизводства кукурузы.