Չդառնալ «Մարտի 1»-ի վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր հերթական «լայվի» ժամանակ հայտարարել է, որ մարտի 1-ին քաղաքացիական երթ է ուզում իրականացնել: Ըստ նրա՝ այդ քայլարշավը լինելու է ընդդեմ բռնության, ընդդեմ ընտրակեղծիքների, ընդդեմ կոռուպցիայի, ընդդեմ ապօրինությունների (արդեն իսկ տեղեկություններ կան, որ երթի մարդաշատությունն ապահովելու համար գործի է դրվել վարչական ռեսուրսը. պարտխոզակտիվը լծվել է պլանի կատարմանը):
Եթե Փաշինյանն այդ «ընդդեմների» համար է քայլերթ անում, ապա անհասկանալի է, թե ինչու է հենց մարտի 1-ն ընտրել:
Այո՛, մարտի 1-ին եղել են բռնություններ, եղել են մարդկային զոհեր: Հանրության մի մասը համոզված է, որ 2008–ին եղել են ընտրակեղծիքներ, իսկ դրանից առաջ եղել են կոռուպցիա ու ապօրինություն, բայց այդ ամենը մարտի 1-ով չի սկսվել ու չի ավարտվել նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսի քաղաքական գործընթացներով: Բացի այդ՝ թեև հրապարակավ հայտարարվեց, որ «Մարտի 1»–ի գործն ամբողջությամբ բացահայտված է, սակայն ոչ մի տեղաշարժ չկա, քանզի դեռ բացահայտված չեն 10 զոհի և վիրավորվածների հետ կապված բոլոր հանգամանքները։
Եթե ընտրակեղծիքների ու բռնության դեմ քայլերթ է արվում, ապա այն պետք է անել հուլիսի 5-ին՝ նորանկախ Հայաստանի 1-ին սահմանադրության ընդունման և 1-ին գումարման ԱԺ ընտրությունների օրը (եթե Պարույր Հայրիկյանին մնար, ապա նա «ընդդեմի» երթը կկազմակերպեր հոկտեմբերի 16-ին, այսինքն՝ 1991-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների օրը, երբ Պառավաքարում բռնություն կիրառվեց): Իսկ եթե նախագահական ընտրություններով ենք վերցնում մեկնակետը, ապա պետք է սկսել 1996-ից և քայլերթ անել սեպտեմբերի 25–ին՝ Երևան տանկեր մտցնելու օրը։ Չէ՞ որ 1996-ով մեկնարկեց նախագահական ընտրությունները կենաց-մահու հարց դարձնելու ավանդույթը: 96-ի կեղծիքների ու բռնության հետևանք էին 98-ի իշխանափոխությունը, 1999-ի հոկտեմբերի 27-ը ու 2008–ի մարտի 1-ը:
Մարտի 1-ը չպետք է սեփականաշնորհել և ծառայեցնել հաշիվների պարզման: Այդպես լինելու դեպքում վաղն էլ լրիվ հակառակ բաները կարող են լինել. այսօրվա դատողները կարող են դատվողի վերածվել, ու այդպես վերջը չի երևա:
Ասելս այն է, որ ընտրովի արդարադատությունը և պատմության ընտրովի մեկնաբանությունը միշտ էլ կարող են օբյեկտիվ հակափաստարկ ծնել: Մարտի 1-ը չի կարող լինել կոնյունկտուրային հարց:
2018-ին հանրության մեծ մասը վստահել է Նիկոլ Փաշինյանին ու գնացել նրա հետևից, բայց նա հիմա նեղացնում է իր գործունեության դաշտը ու համակիրների շրջանակը՝ դառնալով «Մարտի 1»-ի վարչապետ:
«Մարտի 1-ի» վարչապետ լինելը Փաշինյանին դարձնում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական կցորդը: Դա՞ է Փաշինյանի ուզածը:
Մարտի 1-ը պետք է հիշել, բայց պետք է նաև հստակ գնահատականներ տալ ու շատ կոնկրետ քաղաքական եզրահանգումներ անել՝ փորձելով գտնել որոշակի հարցերի պատասխաններ՝ ինչո՞ւ այդպես եղավ, ովքե՞ր են մեղավոր, որո՞նք են «մարտի 1» ծնող պատճառները, ի՞նչ անել, որ դա այլևս չկրկնվի, ինչպե՞ս դուրս գալ հատվածական ու ընտրովի մոտեցումներից, ինչպե՞ս ելք գտնել «մարտի 1»-ից ու դրան նախորդած մյուս «մարտի 1»-երից, ինչպե՞ս քաշել գիծն ու գնալ առաջ և այլն: Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները գտնելն ու ներկայացնելը համապետական ու համազգային նշանակություն կունենան՝ բացելով իրապես նոր Հայաստանի դարպասները: Հակառակ պարագայում ՀՀ-ն կդառնա «մարտի 1»-ի գերի ու այդպես էլ դուրս չի գա գերությունից:

Не стать премьером «1 марта»
В ходе очередного «лайва» в «Фейсбук» премьер Никол Пашинян заявил, что хочет провести 1 марта гражданское шествие. Согласно ему, это шествие будет против насилия, против фальсификации выборов, против коррупции и против беззакония (уже есть информация, что для обеспечения многолюдности шествия в дело введен административный ресурс – партхозактив впрягся в выполнение поставленной задачи).
Если Пашинян проводит шествие ради этих «против», то непонятно, почему он выбрал именно 1 марта.
Действительно, 1 марта было применено насилие и были человеческие жертвы. Одна часть общества убеждена, что в 2008 году были фальсификации выборов, а до этого – коррупция и беззаконие, но всё это началось не 1 марта и завершилось не политическими процессами апреля-мая прошлого года. Кроме того, несмотря на публичное заявление о том, что дело «1 марта» полностью раскрыто, никаких подвижек в нем нет, так как до сих пор не раскрыты все обстоятельства, связанные с 10 жертвами этих событий и многочисленными ранеными.
Если шествие проводится против фальсификации выборов и насилия, то его нужно организовать 5 июля – в день принятия 1-ой Конституции новонезависимой Армении и день выборов НС 1-го созыва (если бы сталось за Паруйром Айрикяном, то он организовал бы шествие «против» 16 октября, то есть в день президентских выборов 1991 года, когда в Паравакаре было применено насилие). Если же брать за точку отсчета президентские выборы, то начать нужно с 1996 года, и провести шествие 25 сентября – в день введения в Ереван танков. Ведь именно в 1996 году была заложена традиция превращения президентских выборов в борьбу не на жизнь, а на смерть. Последствиями фальсификаций и насилия 96-го были смена власти 98-го, 27 октября 1999 года и 1 марта 2008 года.
1 марта не должно приватизироваться и использоваться для сведения счетов. При подобном раскладе завтра может сложиться прямо противоположная картина: сегодняшний судья может стать подсудимым, и конца этому видно не будет.
Хотим сказать, что избирательное правосудие и избирательное толкование истории всегда могут породить объективные контраргументы. 1 марта не может быть конъюнктурным вопросом.
В 2018 году большая часть общества доверилась Николу Пашиняну и пошла за ним, но сейчас он сужает поле своей деятельности и круг своих сторонников, становясь премьером «1 марта».
Бытность же премьером «1 марта» превращает Никола Пашиняна в придаток Левона Тер-Петросяна. Этого ли хочет Пашинян?
1 марта нужно помнить, но нужно также дать четкие оценки и сделать весьма конкретные политические выводы, попытавшись найти ответы на определенные вопросы: почему так случилось, кто в этом виноват, какие причины породили «1 марта», что сделать для невозможности его повторения, как выйти из отрывочных и избирательных подходов, как найти выход из «1 марта» и предшествовавшим ему других «1 марта», как провести под всем этим черту, и двигаться дальше… Все это – вопросы, нахождение и преподнесение ответов на которые будет иметь общегосударственное и общенациональное значение, открыв двери в реально новую Армению. В противном случае РА станет заложницей «1 марта» и не сможет выбраться из этого плена.