Կանանց դերը պատմության մեջ
Ֆրանսիական հեղափոխության շարժիչ ուժերից մեկը բամբասանքն ու արքունիքում տիրող բարքերի մասին խոսակցություններն էին։
Բամբասանքի հիմնական հերոսը Լյուդովիկոս 16–րդի կինն էր՝ Մարիա Անտուանետտան։ Նրա ծախսերի, ցոփ ու շվայտ կյանքի, պետական միջոցները մսխելու և Լյուդովիկոսի փոխարեն պետությունը փաստացի կառավարելու մասին լեգենդներ էին պտտվում։
1789–ից մեկնարկած ֆրանսիական հեղափոխութունից 3 տարի անց Մարիային գլխատեցին։ Նրան ներկայացված մեղադրանքն անհեթեթ էր, բայց դա ոչ մեկին չէր հետաքրքրում, քանզի նրա մեղադրական եզրակացությունը վաղուց առկա էր ժողովրդի գլխում, բանահյուսություններում և տպագիր մամուլում։
Ցարական արքունիքում Նիկոլայ 2–րդը համարվում էր թուլակամ, իսկ նրա կինը՝ Ալեքսանդրան, «հարց լուծող»։
Ալեքսանդրայի շուրջ բազմաթիվ բամբասանքներ էին պտտվում։ Նա ոչ ֆորմալ ձևով միջամտում էր պետական կառավարմանը։
Նիկոլայ 2–րդի իմիջի վրա բացասաբար ազդեց նաև իր կնոջ գերակտիվությունը՝ պետական բյուջեի ծախսերին խառնվելու և չափից դուրս առաջին պլան մղվելու առումով։

Одной из движущих сил Французской революции были сплетни и разговоры о царящих при дворе нравах.
Главным героем этих сплетен была жена Людовика 16-го – Мария-Антуанетта. О ее расходах, разгульном образе жизни, растрате государственных средств и фактическом управлении государством вместо Людовика ходили легенды.
Спустя 3 года после начала революции в 1789 году Марию-Антуанетту обезглавили. Выдвинутое ей обвинение было абсурдным, но это никого не интересовало, так как обвинительный приговор в ее отношении уже давно утвердился в головах людей, фольклоре и печатной прессе.
При царском дворе Николай 2-ой считался слабовольным человеком, а его жена Александра – решающей вопросы женщиной.
Вокруг Александры плелись многочисленные сплетни. Она неформально вмешивалась в государственное управление.
На имидж Николая 2-го негативно сказалась и сверхактивность его жены в плане вмешательства в дело государственных расходов и чрезмерного выдвижения на первый план.