ԱՄՆ–ի դեսպանատունը պատասխանել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի մեղադրանքներին
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը մեկնաբանել է Իրանի Իսլամական Հանարապետության դեսպանի հայտարարությունները, որտեղ իրանցի դիվանագետը ԱՄՆ-ին մեղադրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման ձախողման համար։
-Ցավոք, փաստերը չեն խոսում դեսպանի պնդումների օգտին,-«1news.az»-ին ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայության ղեկավար Քիտ Բինը։
ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի գլխավոր հրապարակը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն է։ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, անընդմեջ աշխատում է հակամարտության կողմերի և մնացած համանախագահների հետ՝ նպատակ ունենալով հասնել խաղաղ և արդար լուծման,-նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ անդրադառանով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Իրանի միջնորդությանը 90-ակնների սկզբին, որի ժամանակ ազատագրվեց Շուշին՝ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանն ընդգծել էր, թե ԱՄՆ-ը և Իսրայելն են խանգարել հակամարտության կարգավորման այդ փուլին։

Посольство США ответило на обвинения посла Ирана в Азербайджане
Посольство США в Азербайджане прокомментировало заявление посла Исламской Республики Иран, в котором иранский дипломат обвинил США в провале урегулирования Карабахского конфликта.
«К сожалению, факты не говорят в поддержку утверждений иранского посла», - заявил  азербайджанским СМИ руководитель пресс-службы посольства США в Азербайджане Кит Бин.
«Минская Группа ОБСЕ является главной плоскостью  в процессе урегулирования Карабахского конфликта. США, в качестве государства-сопредседателя МГ ОБСЕ, неустанно работают со сторонами конфликта и другими сопредседателями с целью достижения мирного, справедливого решения», - отметил он.
Напомним, что 9 февраля в ходе беседы с журналистами посол Ирана в Азербайджане Мамедбагир Бахрами, касаясь вопроса о неудачном посредничестве Ирана в начале 90-х гг. между Арменией  и Азербайджаном, в результате которого город Шуши перешел под контроль НКР, отметил:
«В этом виновны США и Израиль. Если бы не вмешательство этих двух стран, Карабахский конфликт давно был бы решен».