Համլետ Հարությունյանը կողմ է տարածքներ հանձնելուն
Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը, ով նաև «Արցախ» հայրենակցական միության նախագահն է, չի կարդացել սիրիական «Al Watan» թերթին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տված հարցազրույցը, որտեղ վերջինս խոսել էր ազատագրված տարածքները  զիջելու մասին։
-Կարծում եմ, որ նախագահն ինքը կտա դրա բացատրությունը,-ասել է Հ. Հարությունյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի  հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում նախագահի միտքը։
-Խոսքը զիջումների մասին է, ես պատմաբան եմ, պատմական գիտությունների թեկնածու և դոցենտ։ Աշխարհում չեմ տեսել  բանակցային գործընթաց, որը չունենա զիջումների տրամաբանություն։
«7օր»-ի՝ «Դուք կո՞ղմ եք որևէ մի շրջան զիջելուն» հարցին Համլետ Հարությունյանը հարցով է պատասխանել.
-Եթե ասեն, թե Ֆիզուլիի մի անպետք հողատարածք կա, դա տանք թուրքերին, Դուք համաձայն չե՞ք։
-Մենք անպետք հողատարածք չունենք։
-Մի հատ լիճ, մի հատ բան...
-Ո՛չ, միանշանակ համաձայն չեմ։
-Դուք պետք է ոչ թե մտածեք էջ լրացնելու մասին... Ես հարց եմ տալիս...
-Այստեղ հարցերը մենք ենք տալիս, Դուք եք պատասխանում, մենք էլ էջեր չենք լրացնում։ Համենայնդեպս, մենք էինք Ձեզ ծանոթացնում Ձեր կուսակցության առաջնորդի հարցազրույցին։

Гамлет Арутюнян выступает за сдачу территорий
Депутат Республиканской фракции Национального собрания РА Гамлет Арутюнян, являющийся также председателем земляческого союза «Арцах», не читал интервью президента РА Сержа Саргсяна сирийской газете  «Al Watan», в котором С. Саргсян говорил об уступке освобожденных территорий.
«Думаю, что президент сам даст объяснение этому», - сказал Г. Арутюнян, отвечая на просьбу «7or» прокомментировать слова президента.
«Речь идет об уступках. Я историк, кандидат исторических наук и доцент. Во всем мире я не видел переговорный процесс, который был бы без уступок», - отметил депутат.
На вопрос «7or» «Вы согласны на уступку какого-либо района?» Гамлет Арутюнян ответил вопросом:
-Если скажут, что в Физулинском районе есть ненужный участок, дадим его азербайджанцам, Вы не будете согласны?
-У нас ненужных участков нет.
-Одно озеро, что-то одно...
-Нет, однозначно не согласна.
-Вы должны думать не о том, чтобы страницу заполнить... Я вопрос задаю...
-Здесь вопросы задаем мы, Вы отвечаете, а мы заполняем страницы. Во всяком случае, это мы познакомили Вас с интервью лидера Вашей партии.